• پنج شنبه 1 آبان 1399
  • الْخَمِيس 5 ربیع الاول 1442
  • 2020 Oct 22
چهار شنبه 16 مرداد 1398
کد مطلب : 71107
+
-

‌سبزی‌های آلوده در شهر

در سومین مرحله برخورد با سبزی‌کاران غیرمجاز حدود 7 هکتار سبزی‌کاری که با فاضلاب آبیاری می‌شد، به طور کامل تخریب شد

‌سبزی‌های آلوده در شهر

فرحناز چراغی|  کرمانشاه- خبرنگار:


آبیاری سبزی‌های خوراکی و برخی صیفی‌جات با آب‌های آلوده قره‌سو واقعیت نگران‌کننده‌ای است که هر ساله با گرم‌شدن هوا به اوج خود می‌رسد. برخی کشاورزان سودجویی که بی‌توجه به سلامت مردم تنها به دلیل این‌که می‌خواهند بی‌هزینه کشت خود را با سود بیشتر به ثمر برسانند، غافل از این‌که با سلامت مردم بازی می‌کنند و انواع میکروب‌های خطرناک شیمیایی را به خورد مردم می‌دهند.

خبرهای متعددی طی روزهای اخیر مبنی بر امحای چندین هکتاری زمین‌های کشت سبزی آلوده در شهر می‌شنویم، اما تا امروز و طی این سال‌ها شاهد اقدام جدی بازدارنده‌ و قابل توجهی از سوی ارگان‌های مربوطه نبوده‌ایم، چراکه اگر این‌گونه بود این نوع کشت‌و‌کارها در روستاهای حاشیه قره‌سو تکرار نمی‌شد. بی‌شک با برخوردهای مقطعی و نداشتن راهکار جدی و مدون از سوی مسئولان مربوطه از جمله جهاد کشاورزی بدون تردید کشت سبزی‌های آلوده ادامه‌دار خواهد بود. 


رونق بازار سبزی‌فروشان 

سری به بازار سبزی‌فروشان در خیابان شیرین در میدان آزادی زده‌ایم. تا چشم کار می‌کند دکان‌های سبزی‌فروشی‌هایی است که سبزی‌های خوش‌رنگ را با نظم خاصی روی هم چیده‌اند. انواع سبزی‌ را می‌توان در این نقطه پیدا کرد؛ سبزی خوردن، آشی، دلمه، نعناع، ترخان، جعفری، شوید و... . سبزی‌ها چشم‌نواز و دلفریب هستند و دانه‌های سرخ‌رنگ تربچه در این میان چشمک می‌زنند. بازار سبزی‌فروشان بسیار شلوغ و پررونق است. مردم از نقاط مختلف شهر برای خرید این محصول می‌آیند. 

مردم سبزی مصرفی روزانه خود را با خیالی آسوده و با اطمینان از نظارت متولیان بهداشتی از بازار تهیه می‌کنند، اما وجود سبزیجات ناسالم در بازار واقعیت غیرقابل انکاری است که مردم از آن اطلاع ندارند. یک بانوی کرمانشاهی که به همراه همسرش برای خرید سبزی به این بازار آمده‌اند، می‌گوید: از فردوسی برای خرید به این‌جا آمده‌ایم. سبزی این‌جا قیمت مناسبی دارد و خوب است.

وی که از نوع آب استفاده شده در آبیاری این سبزی‌ها ابراز بی‌اطلاعی می‌کند و می‌گوید: ما با اطمینان به این‌که متولیان و مسئولان مربوطه نظارت کافی بر بهداشت محصولات از جمله سبزی دارند، اقدام به خرید سبزی می‌کنیم.  معصومه خانم که حدود ۵۰ سال سن دارد، اضافه می‌کند: خبرهایی مبنی بر امحای سبزی‌های آلوده شنیده‌ایم. امیدوارم این سبزی‌هایی که ما استفاده می‌کنیم جزو سبزی‌های آلوده قره‌سو نباشد.وی که معلم بازنشسته است، ادامه می‌دهد: مردم به نظارت متولیان و مسئولان سلامت و بهداشت اعتماد دارند. آنها نیز باید بر سبزی‌هایی که وارد این بازار می‌شود نظارت کنند، چراکه بخش زیادی از خرید مردم نقاط مختلف شهر از این‌جاست. 


آب آلوده قره‌سو

یکی دیگر از شهروندان با بیان این‌که مردم نباید تاوان بی‌خیالی و سودجویی برخی کشاورزان‌ را بپردازند، می‌گوید: بیشتر زمین‌های اطراف قره‌سو سبزی‌کاری شده است و کشاورزان در فصل گرما از آب قره‌سو که فاضلاب و بسیاری مواد آلوده دیگر در آن می‌ریزد، برای کشاورزی استفاده می‌کنند.

وی با ابراز تاسف از این‌که نظارت مسئولان بسیار کم است، می‌افزاید: اگر مسئولان مربوطه به طور جدی نظارت بیشتری می‌کردند، شاهد کشت‌های هر ساله سبزی حداقل در اطراف قره‌سو نبودیم. این شهروند ادامه می‌دهد: مردم به نظارت‌های مسئولان اعتماد می‌کنند، غافل از این‌که شاید بارها سبزی‌های آلوده را استفاده کرده‌اند. متولیان در برابر سلامت مردم مسئولند و باید برای این سبزی‌کاری‌های آلوده راهکار مناسبی بیندیشند. 


نمی‌دانیم سبزی‌ها با چه آبی پرورش می‌یابند 

خانم جوانی که مشغول خرید سبزی دلمه است نیز به همشهری می‌گوید: من و خانواده‌ام به خوردن سبزی همراه غذا عادت داریم و هر جا که سبزی خوب و تازه ببینیم می‌خریم. وی با بیان این‌که اغلب فروشندگان سبزی می‌گویند که سبزی را با آب چاه آبیاری کرده‌اند و ما نیز اعتماد می‌کنیم، ادامه می‌دهد: من در خرید سبزی به ظاهر سبزی توجه می‌کنم که تازه و خوش‌رنگ باشد، اما از این‌که از چه آبی برای رشد آن استفاده شده است، بی‌خبرم. وظیفه مسئولان بهداشت است که بر نوع آب مصرفی آنها نظارت داشته باشند و بدون شک آنها اجازه کشت و توزیع سبزی آلوده را در بازار نخواهند داد. این شهروند اضافه می‌کند: مردم نیز باید هنگام خرید سبزی دقت کنند و سبزی تازه بخرند. هنگام استفاده و شستن سبزی نیز سعی کنند از روش‌های ضدعفونی‌کننده بهداشتی استفاده کنند. 


کاهش کشت سبزی آلوده 

کارشناس مسئول بهداشت و محیط مرکز بهداشت شهرستان کرمانشاه با بیان این‌که سطح زیرکشت سبزی در اطراف رودخانه قره‌سو نسبت به سال‌های گذشته بسیار کاهش یافته است، اضافه می‌کند: این کاهش حاصل تلاش و پیگیری جدی فرمانداری، دادستانی و دیگر نهادهای مرتبط است.

«بهمن خدادادیان» در ادامه با بیان این‌که طی روزهای اخیر سبزی‌کاری‌های غیرمجاز اطراف رودخانه قره‌سو تخریب شدند، می‌گوید: در سومین مرحله برخورد با سبزی‌کاران غیرمجاز در روستاهای اطراف رودخانه قره‌سو، حدود 7 هکتار سبزی‌کاری که با فاضلاب آبیاری می‌شد، به طور کامل تخریب و 7 کشاورز متخلف نیز برای پیگیری قضایی به دادسرا معرفی شدند. 

این مسئول می‌افزاید: این عملیات تا پایان فصل کشت‌و‌کار ادامه می‌یابد و در صورت مشاهده هرگونه کشت غیرمجاز، علاوه بر تخریب مزرعه با کشاورزان متخلف برخورد قانونی می‌شود. وی بیماری‌های روده‌ای، پوستی، انگلی و قارچی را مهم‌ترین پیامد حاصل از استفاده از سبزی‌های آلوده می‌داند و می‌افزاید: سبزی‌کاری با آب آلوده در حاشیه رودخانه قره‌سو ممنوع است. خدادادیان در ادامه با تاکید بر این‌که با کشاورزان خاطی به منظور حفظ سلامت مردم برخورد جدی خواهد شد، اضافه می‌کند: از ابتدای امسال تاکنون ۱۴ کشاورز متخلف به دادسرا معرفی شده‌اند. 


برخورد جدی با کشاورزان متخلف

فرماندار کرمانشاه به همشهری می‌گوید: از ابتدای سال تاکنون حدود ۱۳ هکتار سبزی‌کاری غیرمجاز و با آب آلوده در روستاهای اطراف رودخانه قره‌سو با تلاش بخشداری مرکزی، جهاد کشاورزی، بهداشت، دستگاه قضایی، نیروی انتظامی تخریب شده است. «فضل‌الله رنجبر» با تاکید بر ممنوعیت سبزی‌کاری با آب‌های آلوده در حاشیه قره‌سو اضافه می‌کند: در صورت هر گونه مشاهده و دریافت گزارش با کشاورزان برخورد جدی خواهد شد. 

وی می‌گوید: سلامت مردم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و با افراد که سلامت مردم را به مخاطره اندازند برخورد جدی خواهد شد. کلاس توجیهی با حضور کشاورزان برگزار شده است در این زمینه جهاد کشاورزی به عنوان متولی کشت کشاورزان برنامه‌ریزی‌ کرده است؛ از برنامه‌های جهاد برای کشاورزان روستاهای حاشیه قره‌سو کشت جایگزین است. ‌فرماندار کرمانشاه بیان می‌کند: برای مقابله با کشت سبزی‌ با آب آلوده از ابتدای امسال اقدامات خوبی انجام شده است که ادامه‌دار خواهد بود.

این خبر را به اشتراک بگذارید