• چهار شنبه 12 آذر 1399
  • الأرْبِعَاء 16 ربیع الثانی 1442
  • 2020 Dec 02
دو شنبه 7 مرداد 1398
کد مطلب : 69016
+
-

سیل‌بندها کابوس سیل می‌بینند

سرپرست دفتر فنی استانداری: ترمیم همه سیل‌بندهای تخریبی خوزستان 300 میلیارد تومان اعتبار می‌خواهد

پیگیری
سیل‌بندها کابوس سیل می‌بینند

سیدعلیرضا شریفی | اهواز- خبرنگار:


وقوع سیل زمستان سال گذشته و بهار امسال در خوزستان سبب تخریب سیل‌بندهایی در شهرستان‌های غربی استان شد. به گفته مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان، در سیل سال 95 همه سیل‌بندهای اهواز، شوش، شوشتر و باوی تخریب شدند و همین مساله بر اهمیت ترمیم سیل‌بندهای استان افزوده است.

این در حالی است که مهم‌ترین خواسته فرمانداران شهرستان‌های آسیب‌دیده از سیل اخیر، در پنجمین جلسه قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل‌زده، ترمیم و بازسازی سیل‌بندها به منظور پیشگیری از بحران‌های احتمالی اعلام شد.


اهمیت ترمیم و احداث سیل‌بند

فرماندار شهرستان دشت ‌آزادگان به پراکندگی سیل‌بندها و در انتهای مسیر تخلیه سیلاب قرار داشتن این شهرستان اشاره می‌کند و به خبرنگار همشهری می‌گوید: اگر سیل‌بندهای این شهرستان ترمیم نشود، این احتمال وجود دارد که کشت تابستانه انجام نشود.

«حمید سیلاوی» می‌افزاید: 1350 متر سیل‌بند تخریب‌شده در شهرستان دشت آزادگان وجود دارد و تاکنون فقط ۷۰ متر از آن ترمیم شده‌ است. وی اظهار می‌کند: با امکانات و تجهیزات موجود، سرعت عمل لازم وجود ندارد و این موضوع باعث شده است کار در دشت آزادگان با مشکلات متعددی همراه باشد. این در حالی است که ماموریت استان تهران به عنوان استان معین در دشت آزادگان به پایان رسیده است و همه کارکنان آن از این شهرستان خارج شده‌اند.


لزوم تعیین تکلیف سیل‌بند حمیدیه

فرماندار حمیدیه هم در این باره می‌گوید: یکی از مشکلات اساسی در حوزه شهرها موضوع سیل‌بندهاست که به دلیل بحران سیل، به یک اولویت تبدیل شده است. باید تاکید کرد که اگر همت مردم حمیدیه در احداث سیل‌بند نبود، این شهر پس از سیل فروردین امسال با مشکلات جدی روبه‌رو می‌شد.

«شاهین هاشمی» خواستار تعیین تکلیف سیل‌بند حمیدیه از سوی سازمان آب و برق می‌شود و می‌افزاید: این سازمان باید بررسی‌های لازم را انجام دهد که آیا همین سیل‌بند در جایی که ایجاد شده است باید همچنان پابرجا باشد یا نه. در صورت پاسخ مثبت به این سوال، نیاز است برای تقویت این سیل‌بند اقدام‌ فوری صورت بگیرد. وی درباره دلیل اهمیت سیل‌بند حمیدیه بیان می‌کند: این شهر با یک سیلاب کمتر از هزار متر مکعب ممکن است دوباره دچار آبگرفتگی شود.هاشمی ادامه می‌دهد: شهرستان حمیدیه ۴۰ کیلومتر سیل‌بند دارد که برای اصلاح یا تقویت آن عملا اقدامی صورت نگرفته است.


خسارت ترمیم سیل‌بندها پرداخت نشد

همچنین، جانشین قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل‌زده خوزستان در گفت‌وگو با همشهری‏ با اشاره به وضعیت فعلی سیل‌بندها در مناطق سیل‌‌زده استان اظهار می‌کند: در بسیاری از شهرستان‌های استان، سیل‌بندها وضعیت خوبی ندارند و اگر سال آبی جاری کمتر از نرمال هم باشد،‏‏ با برخی سیل‌بندها به مشکل برمی‌خوریم.

«کیامرث حاجی‌زاده» با بیان این‌که باید از هم‌اکنون روند ترمیم و احداث سیل‌بندها با جدیدت پیگیری شود، می‌افزاید: در بخش‌هایی از خوزستان کشاورزان برای برداشت آب به سیل‌بندها ضربه می‌زنند و ایجاد منفذ توسط آنها سبب می‌شود هنگام وقوع سیل با مشکل مواجه شویم.

وی می‌گوید: در سیل 95 خسارات زیادی به سیل‌بندهای استان وارد شد، اما تاکنون خسارتی برای ترمیم آنها پرداخت نشده است. البته بخش زیادی از این سیل‌بندها با همکاری درون‌بخشی دستگاه‌های مسئول بازسازی شده‌اند.


اعتبار لازم برای ترمیم سیل‌بندها

«هدایت‌الله زارع‌زاده» سرپرست دفتر فنی، امور عمرانی و حمل ‌و ‌نقل و ترافیک استانداری خوزستان نیز بیان می‌کند: براساس برآوردهای انجام‌شده در معاونت عمرانی استانداری خوزستان، 600 کیلومتر سیل‌بند تخریبی در این استان وجود دارد که برای ترمیم آنها باید 300 میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شود.


اهمیت کانال‌های سیلاب‌بر

استاندار خوزستان اما در خصوص سیل‌بندها نظری خلاف فرمانداران و دیگر مسئولان استان دارد. «غلامرضا شریعتی» در گفت‌وگو با همشهری به اهمیت ایجاد کانال‌های سیلاب‌بر در حوضه‌های آبی کرخه و دز اشاره می‌کند و می‌گوید: این کانال‌ها حتی از سیل‌بندها برای استان مهم‌تر هستند. لازم است هرچه سریع‌تر کار ساماندهی سیل‌بندها شروع شود، اما موضوع مهم‌تر، توجه به ایجاد کانال‌های سیلاب‌بر است.

وی با بیان این‌که طی گزارشی رئیس‌جمهوری و وزیر کشور در جریان اهمیت این موضوع قرار گرفته‌اند، ادامه می‌دهد: در حوضه آبریز مارون کانال سیلاب‌بر داریم و به همین دلیل در جریان سیل خوزستان این منطقه دچار بحران نشد و رودخانه آب را عبور داد.

نماینده عالی دولت در استان بیان می‌کند: در حوضه آبریز زهره نیز سیلاب 1700 متر مکعب بر ثانیه‌ای جاری بود که به دلیل وجود کانال‌های سیلاب‌بر، آب به سمت کانون‌های ریزگرد بین ماهشهر و هندیجان انتقال یافت و بحرانی متوجه این حوضه نشد.

شریعتی با بیان این‌که در حوضه‌های کرخه و کارون کانال‌های سیلاب‌بر موجود نیست، می‌افزاید: بر همین اساس پیشنهاد شد ۲ کانال سیلاب‌بر در مسیر خسرج و نهر مالح ایجاد شود، اما تاکنون اقدام عملی برای ابلاغ اعتبار مورد نیاز آن صورت نگرفته است. استاندار با تاکید بر این‌که این کانال‌ها می‌توانند در ایام بارش‌ها به استان بسیار کمک کنند، می‌گوید: این کانال‌ها برای مقابله با سیل در استان ضروری هستند.

این خبر را به اشتراک بگذارید