• سه شنبه 13 خرداد 1399
  • الثُّلاثَاء 10 شوال 1441
  • 2020 Jun 02
پنج شنبه 20 تیر 1398
کد مطلب : 65266
+
-

روحانی: توقیف نفتکش ایران کاری احمقانه بود، به انگلیسی‌ها گوشزد می‌کنم شما آغازگر ناامنی هستید و تبعات آن را بعدا درک خواهید کرد

اتمام حجت با انگلیس

عجله‌ای نداریم با توافقی که به‌معنای منطق دیپلماسی ایران در برابر قدرت‌های جهان است و موجب انزوای آمریکا شده، برخورد هیجانی داشته باشیم‌

حسن روحانی، رئیس‌جمهور، اقدام انگلیس در توقیف کشتی نفتکش کشورمان را بسیار کودکانه، سخیف و اشتباه توصیف کرد و اظهارداشت: انگلیسی‌ها آغازگر ناامنی در دریا هستند و امیدواریم این کار را ادامه نداده و تکرار نکنند، چرا‌که تکرار آن موجب ناامنی در جهان می‌شود و به زیان همه خواهد بود.
حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیأت دولت، گفت: دشمن به‌دنبال ایجاد ناامنی در منطقه است و از این‌رو به فضای کشورمان تجاوز کرد که البته با پاسخ قاطع مواجه شد و از سوی دیگر به‌طور نیابتی، کشتی نفتکش ایرانی را توقیف کردند که کار بسیار سخیف و غلطی انجام دادند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، روحانی خاطرنشان کرد: انگلیسی‌ها در آب‌های سرزمینی اسپانیا به ناروا  این کشتی را توقیف کردند، اقدام انگلیسی‌ها کاری بسیار سخیف، غلط و اشتباه بود و به زیان آنها‌ست. همه باید تلاش کنیم که در سطح جهان، خطوط کشتیرانی از امنیت کامل برخوردار باشد و به انگلیسی‌ها گوشزد می‌کنم که شما آغازگر ناامنی هستید و تبعات آن را بعدا درک خواهید کرد.
روحانی اظهارداشت: البته ممکن است انگلیسی‌ها به دستور آمریکا و یا آنچه گروه «ب» نامیده می‌شود، این کار را کرده باشند که البته باز هم اقدام غلط و اشتباهی است. ضمن اینکه می‌دانیم که در داخل انگلستان شرایط انسجام ندارد و به‌هم‌ریخته است و دولت و پارلمانی به‌طور منسجم وجود ندارد. اما در عین این سراسیمگی و به‌هم‌ریختگی، توقیف کشتی نفتکش ایرانی کاری احمقانه بود.
رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود تحرکات اخیر آمریکا را حکایتی جالب و خنده‌آور توصیف کرد و گفت:‌ آنها درخواست جلسه فوق‌العاده برای شورای حکام دادند که چرا ایران برخی از تعهدات برجامی را کنار گذاشته است و این داستان خنده‌آوری است که امروز آمریکایی‌ها آن را انجام می‌دهند که کمتر می‌توان در تاریخ سیاسی جهان سراغی از اینگونه اقدامات گرفت.
رئیس‌جمهور افزود: آنها دلیلی برای عدم‌غنی‌سازی ایران اعلام نمی‌کنند و صرفا می‌گویند کار بدی است و یا اینکه هدف ایرانی‌ها بد است، اما نمی‌توانند بگویند که اگر کار بدی است، چرا خودشان آن را انجام می‌دهند و تنها کشوری که در دنیا غنی‌سازی بد انجام داده و از سلاح اتمی استفاده کرده است، امروز نصیحت‌گر دیگران شده و خود را مصلح معرفی می‌کند.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه اروپایی‌ها هم از اینکه ایران برخی تعهدات خود را طبق برجام کنار گذاشته، اظهار نگرانی می‌کنند، خطاب به آنان گفت: شما نمی‌خواهد نسبت به ایران نگران باشید، نگرانی شما باید از آمریکا باشد که کل این تعهد و برجام را زیر پا گذاشته و تمام تعهدات بین‌المللی را متزلزل کرده است.
روحانی تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در چارچوب برجام و توافق حرکت می‌کند و ساختارشکن نیستیم و ساختار برجام را برهم نزدیم، ما 14‌ماه به شما فرصت دادیم و باز هم با اقدام جدید خود 2‌ماه دیگر فرصت دادیم. 
رئیس‌جمهور اضافه کرد: البته ممکن است برخی سلیقه دیگری درخصوص چگونگی اقدامات کشورمان داشته باشند که مثلا چرا هیجانی و جهشی واکنش نشان نمی‌دهیم. در مقابل اینها، مبنای ما این است که فضا و زمان لازم را برای حفظ برجام تا جایی که ممکن است نگه داریم؛ چراکه می‌دانیم برای منطقه و جهان حائز اهمیت است.
وی تصریح کرد: عجله‌ای نداریم که با قرارداد و توافقی که به‌معنای منطق و قدرت دیپلماسی ایران و توان مذاکراتی کشورمان در برابر قدرت‌های جهان است و توافقی که تمام قطعنامه‌های شورای امنیت را از بین برده و اتهام را از ایران رفع کرده و ما را بر صندلی مدعی نشانده و موجب انزوای آمریکا شده است، برخورد هیجانی داشته باشیم.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه حتی برجام تضعیف‌شده امروز از چنان قدرتی برخوردار است که سیاست خارجی آمریکا را متزلزل کرده است، خاطرنشان کرد: امروز همه به آمریکا و ترامپ ایراد می‌گیرند که چرا یک توافق مورد تأیید سازمان ملل را کنار گذاشته است.
روحانی با اشاره به علاقه‌مندی‌هایی که برای مذاکره با ایران ابراز می‌شود، تصریح کرد: وقتی صدام خرمشهر، مهران و قصر‌شیرین را در اشغال خود داشت و همزمان از مذاکره با ما سخن می‌گفت، مشخص بود که اقدام او نادرست و فریبکارانه است، چرا‌که اگر به‌دنبال مذاکره بود، باید ابتدا از مناطق اشغال‌شده، بیرون می‌رفت.
رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه همزمان با اشغالگری حرف از مذاکره معنا ندارد، گفت: اگر آمریکا بحث مذاکره را مطرح می‌کند، قطعا فریبکارانه، نادرست و غلط است. اگر فکر می‌کنند که راه‌حل شرایط موجود مذاکره است، باید تحریم‌ها را کنار بگذارد و به تعهدات خود بازگردد.
روحانی تصریح کرد: اگر در گفتار خود صادق هستید، باید کل تحریم‌ها را کنار بگذارید و از ملت ایران به‌خاطر اقدامات غلط و نادرستی که انجام داده‌اید، عذرخواهی کنید و به تعهدات خود باز‌گردید. در آن صورت شرایط متفاوت خواهد بود، اما بی‌تردید زمانی که خرمشهر در اشغال است، با کسی صحبت نمی‌کنیم.
 

این خبر را به اشتراک بگذارید