• چهار شنبه 2 بهمن 1398
  • الأرْبِعَاء 26 جمادی الاول 1441
  • 2020 Jan 22
دو شنبه 3 تیر 1398
کد مطلب : 61490
+
-

انتقاد دادستان از شورای شهر شیراز

با مسئول
انتقاد دادستان از شورای شهر شیراز

دادستان شیراز با اشاره به حادثه سیل شیراز تاکید کرد: بر اساس تحقیقات هیات‌های سه‌نفره و پنج‌نفره کارشناسی دادگستری، تنها مقصر سیل شیراز و مشکلات ناشی از آن شهرداری است. به گزارش مهر، «حیدر آسیابی»  با انتقاد از شورای شهر شیراز به واسطه انتشار عمومی مطلبی تحت عنوان گزارش کارشناسی سیل ادامه داد: رسیدگی به پرونده سیل شیراز موضوعی حقوقی و در صلاحیت دستگاه قضایی است و هیچ دستگاه و فرد دیگری اجازه ورود به آن را ندارد. دادستان عمومی و انقلاب شیراز با بیان این‌که شورا و دیگر مجموعه‌های مرتبط می‌توانند برای آسیب‌شناسی موضوع ورود کنند و کار کارشناسی انجام دهند گفت: هیچ دستگاهی جز سیستم قضایی اجازه مداخله در امر قضایی را ندارد و نمی‌تواند نظر کارشناسی منتشر کند.

آسیابی در خصوص سیر کارشناسی این پرونده گفت: در ابتدا یک هیات سه‌نفره کارشناسی از بین کارشناسان رسمی دادگستری فارس از سوی دادستانی مشخص و مسئول بررسی شد که بر اساس نظر آن هیات، ۲ نفر از شهرداران ادوار یکی به میزان ۷۰ درصد و دیگری به میزان ۳۰ درصد مقصر قلمداد شدند.

وی ادامه داد: از نظر هیات کارشناسی سه‌نفره، لوله انتقال رواناب احداث‌شده از دروازه قرآن که سال ۶۸ اجرا شده بود، توان انتقال حجم زیاد سیلاب را نداشت که شهردار مربوطه به میزان ۷۰ درصد مقصر قلمداد شده بود و از طرفی، نداشتن حضور به‌موقع عوامل شهرداری و انجام نشدن لایروبی به‌موقع و جمع‌آوری ضایعات منجر به تعیین ۳۰ درصد تقصیر برای شهردار وقت شده بود. آسیابی گفت: بعد از اعتراض ۲ شهردار مورد نظر، پرونده به هیات کارشناسی پنج‌نفره ارجاع داده شد که بر اساس نظر این هیات، لوله‌گذاری برای انتقال آب‌های سطحی و رواناب‌ها بین سال‌های ۶۳ تا ۶۶ و دوران تصدی دو شهردار انجام شده بود که در آن زمان هماهنگی لازم هم با آب منطقه‌ای نشده بود. لذا هر شهردار به میزان ۲۵ درصد مقصر قلمداد شدند.

وی ادامه داد: بر اساس این نظریه، یکی از شهرداران که در زمان تصدی خود مطالعات بازنگری مورد نیاز خط لوله انتقال رواناب را که مصوب شده بود، اجرا نکرده است، به میزان ۲۵ درصد و در نهایت عدم شناخت نقطه بحرانی، رفع نشدن نواقص طرح و بی‌توجهی به مطالعات طرح بازنگری و سایر مباحث نیز منجر به تقصیر ۲۵ درصدی برای شهردار وقت شد. آسیابی از شورای شهر و سایر دستگاه‌ها خواست از ورود به حوزه مسئولیتی دستگاه قضایی خودداری کنند و اعضای شورای شهر هم از اظهار نظری که منجر به طولانی شدن روند پرونده می‌شود خودداری کنند.


تکذیب اعتصاب غذای «حسین سپنتا»

دادستان شیراز در پاسخ به سووالی مربوط به اعتصاب غذای یک زندانی در شیراز گفت: «حسین سپنتا» به واسطه اثبات جرایم امنیتی به تحمل ۲ فقره زندان هرکدام به مدت ۱۰ سال محکوم شده است. آسیابی با تکذیب اعتصاب غذای این زندانی که از سوی برخی رسانه‌های معاند منتشر شده بود، گفت: فردی که حکم محکومیتش صادر شده و زندانی است بلاتکلیف محسوب نمی‌شود.

وی همچنین با انتقاد از طرح برخی نظرها درباره «مهدی حاجتی» گفت: اتهام آقای حاجتی امنیتی است و ارتباطی با توئیت او ندارد و بر اساس شواهد و مدارک از سوی دادگاه صالحه به تحمل یک سال زندان و 2 سال تبعید به طبس محکوم شده است. دادستان شیراز با بیان این‌که اطلاع‌رسانی شاهد برخی اظهار نظرها در مورد این زندانی هستیم گفت: در نظر گرفتن عفو و اعطای هر گونه تسهیلاتی به زندانیان در صلاحیت مسئولان دولتی و نمایندگان مجلس نیست و فقط دستگاه قضایی می‌تواند در این خصوص ورود کند.
به گفته دادستان عمومی و انقلاب شیراز، اتهام مهدی حاجتی اقدام علیه نظام بوده و اکنون نیز در حال گذراندن دوران محکومیت خود در زندان است و تاکنون هیچ درخواستی مبنی بر عفو و تخفیف مجازات از سوی او ارائه نشده است.


توقف هفته فیلم‌های اروپایی قانونی بود

دادستان شیراز همچنین ممانعت از تداوم اکران فیلم‌های هفته سینمای اروپا در این کلان‌شهر را بر اساس شواهد و مدارک و مستنداتی دانست و گفت: این فیلم‌ها دارای صحنه‌های مستهجنی بودند. آسیابی اضافه کرد: موضوع اکران این فیلم‌ها به شکل کاملاً کارشناسانه بررسی و منجر به اخذ تصمیم و توقف اکران فیلم‌ها شد. قطعاً اگر بار دیگر شاهد چنین رخدادهایی باشیم، برخورد قانونی انجام خواهد شد.
دادستان شیراز برخی از این فیلم‌ها را دارای صحنه‌هایی زننده دانست و گفت: این فیلم‌ها در ۵ شهر به نمایش درآمده بودند، اما برای اکران آنها در سالن‌های ۲۵نفره پروانه تفکیکی وجود نداشت. آسیابی با یادآوری این‌که یکی از معاونان دادستانی شیراز هم با هدف بررسی موضوع، برخی از این فیلم‌ها را در سالن سینما تماشا و موضوع را گزارش کرده بود گفت: گاهی وزارت ارشاد هم یک فیلم را تایید می‌کند، اما بعد از اکران مانع تداوم نمایش آن می‌شود.


تأیید یک دستگیری

دادستان مرکز استان از بازداشت رئیس سازمان همیاری شهرداری‌های فارس خبر داد. به گزارش مهر، «حیدر آسیابی» در نشست خبری هفته قوه قضاییه، بازداشت رئیس سازمان همیاری شهرداری‌های استان فارس را تایید کرد و گفت: این فرد بر اساس گزارش دستگاه اطلاعاتی و با اتهام ارتشا بازداشت شده است. وی با تاکید بر این‌که هنوز اتهام انتسابی اثبات نشده است افزود: این پرونده در مرحله بازپرسی و تحقیق قرار دارد. لذا اطلاع‌رسانی در مورد آن هنوز به شکل کامل امکان‌پذیر نیست.
 

این خبر را به اشتراک بگذارید