• پنج شنبه 10 مهر 1399
  • الْخَمِيس 13 صفر 1442
  • 2020 Oct 01
دو شنبه 20 خرداد 1398
کد مطلب : 58253
+
-

بازار فرش دست‌باف، بر دار رکود

رئیس اداره فرش سازمان صمت چهارمحال و بختیاری گفت: افزایش چند برابری مواد اولیه تولید فرش دست‌باف این استان را دچار رکود کرده است.به گزارش ایرنا، «علیرضا جیلان» از افزایش 5 برابری محصولات گیاهی رناس و نیل در رنگرزی‌ها خبر داد و گفت: قیمت هر کیلوگرم رناس و نیل از ۱۰۰ هزار به ۵۰۰ هزار ریال افزایش یافته است.

وی افزایش قیمت دلار در افزایش مواد شیمیایی نیل وارداتی را از عمده دلایل افزایش قیمت در مواد اولیه فرش دست‌باف اعلام کرد و افزود: قیمت محصول پشم گوسفند نیز نسبت به مدت مشابه سال گذشته 2 برابر شده است.

رئیس اداره فرش سازمان صمت چهارمحال و بختیاری هزینه مواد اولیه فرش دست‌باف ۱۲ متری در سال گذشته را ۱۷ میلیون ریال اعلام کرد و گفت: این رقم در سال جاری به ۵۰ میلیون ریال افزایش یافته است.

جیلان گبه، یلمه، فرش بختیاری و فرش نائینی را از مهم‌ترین سبک‌های تولید فرش دست‌باف در این استان دانست و گفت: فرش‌های این استان اکنون شهرت جهانی دارد.وی از کاهش ۱۰ درصدی بافندگان فرش دست‌باف در سال جاری و کسادی بازار صادرات فرش دست‌باف تولیدشده استان از سال گذشته را یادآور شد و تاکید کرد: تحریم اقتصادی ظالمانه دشمن مانع صادرات این محصول منحصر به فرد صنایع دستی استان به قاره آمریکا و اروپا شده است.

رئیس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گفت: هم‌اکنون ۱۰۰ هزار بافنده فرش در چهارمحال و بختیاری به بافت فرش مشغول هستند که تعدادشان نسبت به مدت مشابه پارسال ۱۰ درصد کاهش یافته است.

این خبر را به اشتراک بگذارید