• پنج شنبه 10 مهر 1399
  • الْخَمِيس 13 صفر 1442
  • 2020 Oct 01
شنبه 17 فروردین 1398
کد مطلب : 51237
+
-

از لرستان تا آق‌قلا

از لرستان تا آق‌قلا

نوروز98شروعی متفاوت داشت؛ باران از اواخر سال 97 تا اوایل 98در بسیاری از استان‌های کشور منجر به سیل خسارت‌بار شد به‌صورتی که آسیب‌های جانی و مالی بسیار زیادی را به همراه داشت. در جریان سیل اخیر استان‌های گلستان و لرستان بیشترین خسارات را متحمل شدند. نیروهای امدادی برای کمک‌رسانی به مناطق سیل‌زده خیلی زود دست به‌کار شدند و البته جامعه ورزش هم در این بین بیکار ننشست. درخواست کمک‌های نقدی با فراخوان ورزشکاران آغاز شد و در ادامه بسیاری از ورزشکاران با تهیه کالاهای ضروری راهی مناطق آسیب‌دیده شدند.
  محمدی: شرایط در لرستان اصلا خوب نیست
غلامرضا محمدی، سرمربی لرستانی تیم کشتی آزاد ایران با به راه انداختن کمپینی از ورزشکاران لرستانی برای کمک‌رسانی به مناطق سیل‌زده پیشقدم شد. محمدی هم‌اکنون در خرم‌آباد حضور دارد و از نزدیک به تقسیم اقلامی که جمع‌آوری شده است نظارت می‌کند. محمدی درباره شرایط موجود در مناطق سیل‌زده استان لرستان به همشهری ورزشی گفت: «زمانی که ورزش می‌کردم و حتی بعد از آنکه به‌کار مربیگری‌ مشغول شدم همیشه حمایت مردم به‌خصوص همشهریان لرم را داشته‌ام. من از مردم هستم و اگر به‌جایی هم رسیده باشم با لطف و دعای خیر همین مردم بوده است. با اتفاقاتی که در این منطقه افتاد وظیفه خودم می‌دانستم که به خرم‌آباد بیایم و هرکاری از دستم برمی‌آید انجام دهم. متأسفانه شرایط در لرستان اصلا خوب نیست و مردم زیان‌های بسیاری را متحمل شده‌اند. بسیاری از منازل صددرصد تخریب شده و برخی دیگر تمام خانه‌شان را آب گرفته و تمام وسایل زندگی‌شان از بین رفته است. باید این را هم بگویم که من تنها نیستم و دوستان بسیاری در این حرکت کمک حال ما بوده‌اند.»
غلامرضا محمدی در ادامه با اشاره به مسدود بودن برخی مسیرها برای امدادرسانی، آن را مهم‌ترین مشکل موجود عنوان می‌کند که باعث کندی امدادرسانی شده است. او می‌گوید: «بزرگ‌ترین مشکل ما در لرستان این است که دسترسی به برخی از روستاها وجود ندارد و ارتباطشان با خرم‌آباد که مرکز استان است، قطع شده است. با این حال تمام تلاش‌ها صورت می‌گیرد که مسیرها باز شود تا کار امدادرسانی انجام شود. یک مشکل دیگر این است نظم توسط برخی افراد در زمان توزیع اقلام ضروری رعایت نمی‌شود.» محمدی درباره اینکه کمک‌هایشان تا چه زمانی ادامه خواهد داشت، گفت: «مدت زمان حضور ما هم بستگی به شرایط دارد. شنیده‌ام موج بارندگی دیگری در پیش است که سبب نگرانی مردم منطقه شده است و به‌نظرم زمان می‌برد تا شرایط عادی شود. دوستان زحمت کشیده‌اند یکسری اقلام را از تهران و اصفهان خریداری کرده‌اند و قرار است طی امروز و فردا به‌دست ما برسد که امیدوارم شرایط طوری رقم بخورد تا تقسیم عادلانه‌ای بین مردم سیل‌زده داشته باشیم.»
 مردم با حیرت از بین رفتن زندگی‌شان را نگاه می‌کنند
علی‌اصغر بذری، دارنده مدال نقره کشتی آزاد جهان در سال ۲۰۰۶ که از روز ابتدایی وقوع سیل گلستان مشغول کمک‌رسانی بوده درباره حضورش در مناطق سیل‌زده ترکمن‌صحرا به تسنیم گفت: «زمانی که ما رسیدیم مردم متعجب و با استیصال و حیرت از بین رفتن روستا و زندگی‌شان را تماشا می‌کردند. باورشان نمی‌شد رودخانه این وضعیت را پیدا کرده باشد و آب زندگی‌شان را ببرد. در مناطق دیگر هم چند پایگاه زدیم. ما 3 پایگاه ثابت و یک پایگاه سیار در این منطقه داشتیم. در ادامه عزت‌الله اکبری، عباس طحان و سعید ریاحی از قهرمانان کشتی ایران هم به ما ملحق شدند و از همان روز اول عظیم منوچهری از کشتی‌گیران بهشهری شبانه‌روز زحمت کشیدند. وقتی گروه ما کار را شروع کردند کم‌کم مردم هم متوجه شدند باید چه کارهایی انجام دهند و همه در کنار هم درحالی‌که فضایی خیلی صمیمی بین ما ایجاد شده بود کار می‌کردیم. باید از علیرضا حیدری هم تشکر کنم که سهم بسزایی در کمک‌ها داشت. خیلی از عزیزان هم کمک‌های نقدی و غیرنقدی داشتند و ما هم توانستیم در شرایطی مناسب آن را در اختیار مردم سیل‌زده قرار دهیم. ما در حد توان‌مان تلاش کردیم در این مدت در کنار مردم باشیم.»

این خبر را به اشتراک بگذارید
در همینه زمینه :