• دو شنبه 18 فروردین 1399
  • الإثْنَيْن 12 شعبان 1441
  • 2020 Apr 06
چهار شنبه 30 آبان 1397
کد مطلب : 38274
+
-

10 اقدام در 6 ماه

تقدیر شورای شهر از عملکرد سید محمد علی افشانی به عنوان شهردار

شهر
10 اقدام در 6 ماه

 محمد سرابی- مجید جباری | خبر‌نگار

رئیس شورای شهر تهران در آخرین جلسه پارلمان شهری گفت: «ما همه تلاش خود را کردیم تا سیدمحمدعلی افشانی را حفظ کنیم.» محسن هاشمی از شهردار بازنشسته تهران تقدیر کرد که به قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان گردن نهاده و سمت خود را ترک کرده است. افشانی اگرچه چندی پیش در دولت دهم خود را بازخرید کرده بود و می‌توانست با مراجعه به دیوان عدالت اداری از شمول بازنشستگی خارج شود، اما پیش از هر اقدامی گفته بود: «تلاش من برای احقاق حق جایگاه شهرداری تهران است نه شخص خودم.» تلاش او برای اصلاح قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان و استثنا کردن شهردار تهران در طول تمام ماه‌های گذشته اقدامی فردی تلقی شد اما حالا او به‌رغم داشتن حق قانونی بازنشسته شده‌است و شورای پنجم شهر تهران روز گذشته به خاطر اقدامات قابل توجه طی 6 ماه از او تقدیر کرد. البته محمدعلی افشانی در آخرین حضور در شورای شهر تهران اقدامات خود در مدت تصدی مسئولیت شهرداری را تشریح کرد. که به‌طور خلاصه در ادامه می‌خوانید.بدهی‌ها و مطالبات شهرداری

در این مدت مطالبات شهرداری از برخی نهاد‌ها پیگیری و در جلساتی با فرمانده سپاه و رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، طلب‌های شهرداری  به‌صورت تفکیک شده و مکتوب ارائه شد. اکنون 20جلسه در این‌باره تشکیل و میزان مطالبات شهرداری مشخص شده و در حال پیگیری است. در طول این مدت طلب 4500پیمانکار تسویه شده است. بخشی از این پیمانکاران همان افرادی هستند که چند ماه پیش در هر جلسه شورای شهر مقابل ساختمان تجمع می‌کردند و خواهان طلب‌های خود بودند. همینطور در این مدت 149میلیارد تومان از طلب‌های شهرداری از دولت وصول شده است.

ادامه ساخت مترو

در این مدت 6کیلومتر از خط7 افتتاح و 5ایستگاه راه‌اندازی شد. طبق برنامه‌ریزی انجام‌شده قرار بر این است که تا پایان سال آینده 50کیلومتر از خطوط ریلی مترو به بهره‌برداری برسد. همینطور مناقصه خرید 630واگن به مرحله نهایی رسیده و 21واگن هم به حمل‌ونقل ریلی اضافه شده است.

بازیافت پسماند

کارخانه تولید مصالح از نخاله‌های ساختمانی مدتی پیش در منطقه آبعلی شروع به‌کار کرد که ظرفیت تولید روزانه 3300تن مصالح قابل استفاده در ساخت‌وساز را دارد. کارخانه دیگری با همین ظرفیت در حال ساخت است و قرارداد یک کارخانه 5هزار تنی هم امضا شده است. در تهران روزانه 50هزار تن نخاله ساختمانی جمع‌آوری می‌شود.

شفاف‌سازی‌

اگرچه بنا به قانون شهرداری‌ها، باید قرارداد‌های مالی این نهاد به اطلاع عمومی برسد اما در این دوره بود که تمام قراردادهای بالای 250میلیون تومان در سایت شفافیت منتشر شد. همچنین گزارش 6‌ماه فعالیت شهر تهران در مهرماه امسال منتشر شد.

توسعه کمربند سبز شمالی

حرکت ساختمان‌سازی‌ به سمت ارتفاعات شمال شهر که باعث رشد بی‌رویه مناطق مسکونی شده است باعث شد شهرداری توسعه فضای سبز در این منطقه را به شکل ویژه مدنظر قرار دهد. بنا به طرحی که از تابستان امسال آغاز شد، مرز شمالی شهر با درختکاری به شکل یک خط مشخص می‌شود. ایجاد شیار و ساخت مخازن آب انجام شده است و به‌زودی نهال‌کاری در آن اجرا می‌شود.

خدمات الکترونیک

از آنجا که بیشتر مشکلات اداری در هنگام مراجعه حضور ارباب‌رجوع به شهرداری رخ می‌دهد، طبق برنامه‌ریزی قرار بر این شد که صدور پروانه ساختمانی در تهران تا پایان سال به‌صورت الکترونیکی انجام شود. به این شکل که تقاضای پروانه، تشکیل پرونده، مشخص شدن عوارض و پرداخت آن بدون مراجعه حضوری و به شکل رایانه‌ای انجام شود.

لایحه درآمد‌های پایدار

لایحه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده که باعث کاهش سهم شهرداری‌ها از درآمد‌های ناشی از عوارض و مالیات بود، منابع مالی شهرداری‌ها را به‌شدت کاهش می‌داد و این درآمد‌ها به دولت می‌رسید. با رایزنی‌های نمایندگان مجلس و دولت اکنون بنا بر این قرار گرفته که سهم شهرداری از مالیات بر ارزش افزوده از 33 به 50درصد افزایش یابد. اگر این لایحه کامل تصویب شود گام بلندی در تحقق درآمدهای پایدار شهرداری خواهد بود.

مرکز خدمات اجتماعی

رسیدگی به امور کارتن‌خواب‌ها نیازمند همکاری ارگان‌های مختلفی است و تنها جمع‌آوری آنها و هدایت این افراد به مراکز نگهداری موقت بر عهده شهرداری قرار دارد. در مرکز فوریت‌های اجتماعی در بزرگراه فتح تهران که با ظرفیت بیش از 200تخت افتتاح شد، نمایندگان نهاد‌های مختلف از قوه قضاییه تا کمیته امداد حضور دارند تا به امور مربوط به مددجویان رسیدگی کنند.
این خبر را به اشتراک بگذارید