• پنج شنبه 25 دی 1399
  • الْخَمِيس 30 جمادی الاول 1442
  • 2021 Jan 14
یکشنبه 30 اردیبهشت 1397
کد مطلب : 16785
+
-

جابه‌جایی‌های عجیب در تیم موفق

با تمدید قرارداد دستیاران برانکو در پرسپولیس، مشخص شد زلاتکو ایوانکوویچ فصل آینده نیز روی نیمکت سرخپوشان خواهد نشست. برادر برانکو که یک دوره سابقه حضور ناموفق در فوتبال ایران را در کارنامه دارد و اواسط دهه 80 برق شیراز را به دسته پایین‌تر فرستاد، در میانه‌های لیگ شانزدهم جانشین سرتن چوک شد تا دستیار اول برادرش لقب بگیرد. جابه‌جایی زلاتکو با چوک درست با دوران افت پرسپولیس مقارن شد تا برانکو بابت این انتخاب تحت فشار قرار بگیرد. در این میان مساله روابط فامیلی و «ژن خوب» مطرح شد؛ ابهاماتی که سرمربی سرخپوشان را هم عصبانی کرد. برانکو یک‌بار در واکنش به این این سوال که آیا جدایی پانادیچ و چوک باعث افت پرسپولیس شده، با لحنی عصبی به خبرنگاران گفت: «یعنی منظورتان این است که من کاره‌ای نیستم و تیم را دستیاران سابقم به موفقیت رساندند؟» طبیعی است که با این مدل پاسخگویی، کسی دیگر جرات نمی‌کند لااقل به‌طور مستقیم از برانکو درمورد نقش برادرش در تیم سوال کند؛ نفشی که به‌نظر می‌رسد چوک و پانادیچ آن را بهتر ایفا می‌کردند.
این اما تنها تغییر غیرضروری و بحث‌برانگیز پرسپولیس در ماه‌های گذشته نبوده است. در شرایطی که هیچ کجای دنیا ساختار تیم‌های موفق را چندان عوض نمی‌کنند، در پرسپولیس حداقل دو تغییر کلیدی دیگر اتفاق افتاد که به‌نظر می‌رسد هیچ‌کدام سودمند نبود. مهم‌ترین این جابه‌جایی‌ها، حضور حمیدرضا گرشاسبی به‌جای علی‌اکبر طاهری بود. مدیرعامل پیشین سرخپوشان با وجود انتقادات به حقی که نسبت به عملکردش وجود دارد، در مجموع توانست کارنامه خوبی از خودش به‌جا بگذارد. با این وجود طاهری را به بهانه «بازنشستگی» برداشتند و گرشاسبی را جای او گذاشتند؛ مدیری که از قضا او هم بازنشسته است! البته که قضاوت درمورد عملکرد گرشاسبی در پرسپولیس هنوز خیلی زود است، اما او تا اینجا بیشتر چهره‌ای منفعل از خودش نشان داده است. اوج شاهکار گرشاسبی بدون تردید راه انداختن «نمایش تمدید قرارداد» با برانکو در زمستان گذشته بود؛ جایی که دو طرف کنار هم نشستند، اوراق بی‌ارزشی را امضا کردند و نهایتا این خبر غیرواقعی منتشر شد که برانکو قراردادش را با پرسپولیس تمدید کرده.
سومین تغییر غیرضروری در پرسپولیس اما حضور افشین پیروانی به‌جای محمود خوردبین بود. به این ترتیب سرپرست قدیمی سرخپوشان به‌طور ناگهانی سمتش را از دست داد و پست تشریفاتی قائم‌مقام ورزشی باشگاه را به او را دادند تا افشین پیروانی جایش را بگیرد. از پیروانی هم در این مدت کوتاه غیر از اقدام پوپولیستی بایگانی کردن پیراهن شماره12 به احترام هواداران و نیز انجام مصاحبه‌های افراطی و تحریک‌آمیز چیزی دیده نشد. در انتها هم محرومیت جنجالی او پرسپولیس را در حساس‌ترین مقطع فصل بدون سرپرست گذاشت. شاید خوردبین به‌خاطر سن بالا و شرایط جسمانی‌اش چاره‌ای جز رفتن نداشت، اما می‌شد حداقل تا آخر فصل او را نگه داشت و گزینه‌ای مطلوب‌تر را به جایش نشاند.

این خبر را به اشتراک بگذارید