• شنبه 29 شهریور 1399
  • السَّبْت 1 صفر 1442
  • 2020 Sep 19
شنبه 29 اردیبهشت 1397
کد مطلب : 16603
+
-

چرخه آبی

چرخه آبی

بین ژنرال و استقلال، پل‌های زیادی فرو ریخته‌اند و او حداقل تا چند سال آینده به این باشگاه برنمی‌گردد. امیر قلعه‌نویی برای سال‌ها محبوب‌ترین سرمربی آبی‌ها و نماد باشگاه بود اما به‌نظر می‌رسد او دیگر یکی از گزینه‌های روی میز استقلال نیست. تا پیش از قطعی‌شدن تمدید قرارداد شفر، قلعه‌نویی واکنش خاصی درخصوص آبی‌های پایتخت نداشت و تحولات این تیم را با سکوت دنبال می‌کرد. تصور می‌‎شد او با توجه به نتایج ایده‌آلی که روی نیمکت ذوب به‌دست آورده، نیم‌نگاهی به بازگشت به استقلال دارد اما آبی‌ها راه‌شان را با مرد آلمانی ادامه دادند تا لحن امیر در کنفرانس‌های خبری، کاملا تغییر کند. او که زمانی روی نیمکت هر تیمی توسط استقلالی‌ها مورد تشویق قرار می‌گرفت، این‌بار سوژه شعارهای تند ورزشگاه آزادی شد و با صحبت‌هایی که درباره استقلال به زبان آورد، نشان داد که برای مدتی نسبتا طولانی به بازگشت به این تیم فکر نمی‌کند. او همچنان پرافتخارترین مربی استقلال در لیگ به‌شمار می‌رود اما هواداران باشگاه خاطرات خوشایندی از آخرین ماه‌های حضور این مربی روی نیمکت تیم محبوب‌شان ندارند. تلفیق خاطره‌های مربوط به چند فصل گذشته و موضع‌گیری‌های تازه ژنرال، جدایی او از استقلال را طولانی‌تر خواهد کرد. علاوه بر این، حتی در پایان دوران شفر نیز احتمال حضور چهره‌های جوان و مستعدی مثل نکونام، پاشازاده وفرهاد مجیدی در استقلال بیشتر از قلعه‌نویی به‌ثمر می‌رسد. 
آینده امیر قلعه‌نویی در کدام تیم رقم می‌خورد؟ به‌نظر می‌رسد او در فوتبال اصفهان باقی می‌ماند اما تیمش را تغییر می‌دهد. شاید اگر ذوب‌آهن از مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان عبور کرده بود، انگیزه امیر برای ماندن در این باشگاه بیشتر می‌شد. این مربی از مدت‌ها قبل به‌دنبال اضافه‌کردن یک افتخار آسیایی به کارنامه‌اش است اما در ادامه این فصل از لیگ قهرمانان، چنین چیزی برای او ممکن نخواهد بود. سپاهان، محتمل‌ترین و جدی‌ترین گزینه برای آینده ژنرال به‌شمار می‌رود. دوری این باشگاه از آسیا، انتظار قلعه‌نویی را برای موفقیت در لیگ قهرمانان طولانی‌تر می‌کند اما نباید فراموش کرد که او در 5فصل گذشته طعم قهرمانی لیگ‌برتر را نچشیده است و پروژه جدید سپاهان می‌تواند امکانات لازم را برای موفقیت در لیگ در اختیار این مربی قرار بدهد. سپاهانی‌ها از همین حالا مذاکره با ستاره‌هایی مثل محسن مسلمان و سرور جپاروف را کلید زده‌اند و آماده‌اند تا پرستاره‌ترین ترکیب فصل را برای سرمربی آینده‌ باشگاه فراهم کنند. علاوه بر این، سپاهان در چند فصل گذشته آن‌قدر ناامیدکننده نتیجه گرفته که حالا حتی رسیدن این تیم به سهمیه آسیایی نیز، پیشرفت محسوب می‌شود و این موضوع، فشار را از روی شانه‌های کادر فنی جدید برمی‌دارد. امیر به‌جای مذاکره مستقیم با ذوب‌آهن برای تمدید قرارداد، نماینده‌اش را برای مذاکره با ذوبی‌ها انتخاب کرده و این موضوع نشان از عزم جدی او برای جدایی دارد. علاوه بر این، مذاکره او با سپاهان در سطحی بالاتر از مدیران باشگاه دنبال می‌شود. یک نیم‌فصل موفق در ذوب، دوباره قلعه‌نویی را به یک سوژه مهم در فوتبال ایران تبدیل کرده است. در شروع لیگ هفدهم، تصور می‌شد دوران امیر به پایان رسیده اما بازگشت به تیترهای درشت، نشان از دورخیز دوباره ژنرال برای رسیدن به موفقیت‌های بزرگ دارد. 
ذوب‌آهن امیر قلعه‌نویی، فصل را در رده‌ای بالاتر از استقلال به‌پایان رساند اما برخورد آسیایی دو تیم، نشان داد که آبی‌ها در سطح بالاتری قرار دارند و از دورنمای روشن‌تری برای آینده برخوردار هستند. همین تلنگر کافی بود تا ژنرال مسیرش را از ذوب جدا کند. او و شفر دشمنان بزرگی برای هم هستند اما روی سرنوشت یکدیگر، تاثیر آشکاری دارند. در معادله چرخشی قلعه‌نویی و وینفرد، نباید نقش علیرضا منصوریان را نیز نادیده گرفت. اخراج علیمنصور از استقلال، مقدمات ورود شفر به فوتبال ایران را فراهم کرد. منصوریان شغل‌اش را از دست داد تا مرد آلمانی، هدایت استقلال را بر عهده بگیرد. شفر قبل از تمدید قرارداد با استقلال، قید پیشنهاد سپاهانی‌ها را زد و حاضر به پیوستن به این تیم نشد تا آنها نیمکت‌شان را به امیر قلعه‌نویی تعارف بزنند و امیر، از این پیشنهاد استقبال کرد تا ذوبی‌ها روند مذاکره با علیرضا منصوریان و جواد نکونام را آغاز کنند. شانس علیمنصور برای هدایت ذوب بیشتر به‌نظر می‌رسد. چرا که نکو تصمیم دارد حداقل برای یک فصل دیگر در نساجی بماند.  اگر مذاکرات منصوریان با ذوب و قلعه‌نویی با سپاهان به نتیجه برسد، فصل جذابی در انتظار فوتبال ایران خواهد بود. فصلی که در آن، وینفرد شفر، امیر و علیمنصور در مقابل هم می‌ایستند.
 

این خبر را به اشتراک بگذارید