• دو شنبه 7 بهمن 1398
  • الإثْنَيْن 1 جمادی الثانی 1441
  • 2020 Jan 27
شنبه 25 آذر 1396
کد مطلب : 1161
+
-

رسانه و مردم در نگاه رهبر معظم انقلاب

رسانه و مردم در نگاه رهبر معظم انقلاب

رهبر انقلاب اسفند سال 79در جمع دانشجویان و اساتید دانشگاه صنعتی امیرکبیر 3وظیفه عمده مطبوعات را برشمردند و فرمودند: «برای مطبوعات 3وظیفه عمده قائلم: وظیفه نقد و نظارت، وظیفه اطلاع‌رسانی صادقانه و شفاف، وظیفه طرح و تبادل آرا و افکار در جامعه. ایشان به حق آزادی بیان مطبوعات اشاره کردند و فرمودند: معتقدم که آزادی قلم و بیان، حقِ‌ مسلم مردم و مطبوعات است.» به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای، رهبر انقلاب در ادامه با تأکید براینکه در این مسئله هیچ تردیدی ندارم و این جزو اصول مصرحه قانون اساسی است، فرمودند: «معتقدم اگر جامعه‌ای مطبوعات آزاد و دارای رشد و قلم‌های آزاد و فهمیده را از دست بدهد، خیلی چیزهای دیگر را هم از دست خواهد داد. وجود مطبوعات آزاد، یکی از نشانه‌های رشد یک ملت و حقیقتاً خودش هم مایه رشد است؛ یعنی از یک طرف رشد و آزادگی ملت، آن را به‌وجود می‌آورد و از طرف دیگر، آن هم به نوبه‌خود می‌تواند رشد ملت را افزایش دهد.» حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمودند: «البته معتقدم در کنار این ارزش، ارزش‌ها و حقایق دیگری هم وجود دارد که با آزادی مطبوعات و آزادی قلم، آن ارزش‌ها نباید پایمال شود. هنر بزرگ این است که کسی بتواند هم آزادی را حفظ کند، هم حقیقت را درک کند، هم مطبوعات آزاد داشته باشد، هم آن آسیب‌ها دامنش را نگیرد. باید اینگونه مشی کرد.» 

چرا روزنامه‌ها از صدا و سیما مهم‌ترند؟

رهبر انقلاب اردیبهشت سال 75در دیدار مدیران و مسئولان مطبوعات کشور فرمودند: «روزنامه‌ها، از این جهت از صدا و سیما مهم‌ترند (که) مخاطبین آن رسانه، در زمینه زبان فارسی و نکات و ظرایف زبانی و دستوری، فقط از طریق گوش ارتباط دارند و مواردی که عنوان می‌شود، لحظه‌ای و گذراست. اما مطبوعات در خانه و کاشانه ما، برای مدت‌ها می‌مانند؛ افراد متعددی آن را می‌خوانند و در آن تعمق می‌کنند.»

گفت‌وگوی آزاد

رهبر معظم انقلاب 26 اردیبهشت‌ماه 85 در دیدار مدیران و برنامه‌سازان رسانه‌ای کشورهای مختلف فرمودند: رسانه‌ها می‌توانند زمینه‌ساز گفت‌وگوی آزاد و دوجانبه و همچنین چندجانبه میان ملت‌ها و وسیله‌ای برای تبادل مفاهیم فرهنگی و اخلاقی و ارزش‌های والای انسانی میان آنان باشند. ایشان در این دیدار نقش رسانه‌ها را در جهت‌دهی فکری و فرهنگی، تعیین ساختار هویت ملت‌ها و ارتقای اخلاق و معنویت در جامعه بسیار مهم و تعیین‌کننده خواندند.

جاده صاف‌کن دشمن نباشیم

رهبر انقلاب در دیدار اعضای ستادهای نمازجمعه، مرداد‌ماه سال 81 فرمودند: «ما نباید عامل دشمن شویم و کار دشمن را آسان کنیم و همان چیزی را که او می‌خواهد در فضای فکری و فرهنگی جامعه ما به‌وجود آورد، در داخل کشور به وسیله مطبوعات، رسانه‌ها و تریبون‌ها به خورد مردم دهیم.» رهبر انقلاب گفتند: «این خطای بسیار بزرگی است. اگر عمداً و با توجه صورت گیرد، خیانت بزرگی است.» 

مطبوعات سرگرم نشوند

رهبر معظم انقلاب دی‌ماه سال 91هم در دیدار با مردم قم با تأکید بر اینکه خود را به مسائل فرعی سرگرم نکنید چراکه دشمن حواسش جمع است، فرمودند: «اینکه به مطبوعات، به رسانه‌ها، به روزنامه‌ها، به پایگاه‌های اینترنتی که امروز رواج پیدا کرده است، هی سفارش می‌کنیم که از وارد کردن حرف‌ها و مطالب نادرست - که ذهن مردم را مشغول می‌کند - به فضای ذهنی مردم پرهیز کنید، به‌خاطر این است یک ملت باید درست حواسش را جمع کند، بداند پا کجا می‌گذارد.»

این خبر را به اشتراک بگذارید