سه شنبه 31 تیر 1399
کد مطلب : 105459
+
-

اعدام جاسوس سیا

بنا به گفته سخنگوی قوه ‌قضاییه، موسوی مجد در حوزه‌های مختلف امنیتی و به‌ویژه حوزه نیروهای مسلح ازجمله سپاه قدس اطلاعاتی را جمع‌آوری و در اختیار سرویس بیگانه قرار داده بود

قضایی
اعدام جاسوس سیا

صبح روز گذشته حکم اعدام محمود موسوی‌مجد که به جاسوسی برای موساد و سیا محکوم شده بود، اجرا شد. به گزارش میزان، بیستم خرداد ‌ماه سخنگوی قوه ‌قضاییه در بیست و هفتمین نشست خبری خود از صدور حکم اعدام برای جاسوسی خبر داد که با وصل شدن به سرویس جاسوسی موساد و سیا و در قبال اخذ دلارهای آمریکایی، در حوزه‌های مختلف امنیتی و به‌ویژه حوزه نیروهای مسلح ازجمله سپاه قدس، اطلاعاتی را جمع‌آوری و در اختیار سرویس بیگانه قرار داده بود.
غلامحسین اسماعیلی نام این فرد را که حکم اعدامش از سوی شعبه۱۹ دیوان عالی کشور تأیید شده بود، محمود موسوی‌مجد، فرزند کاظم اعلام کرد و گفت که یکی از اتهامات این فرد اعلام محل تردد و اسکان سردار شهید سلیمانی و برخی فرماندهان نظامی در ادوار مختلف به سرویس‌های جاسوسی سیا و موساد بوده است.
خبرگزاری میزان در توضیح جزئیات پرونده موسوی مجد نوشته است: این جاسوس محکوم به اعدام به‌دلیل تاجر بودن پدرش به همراه خانواده در دهه70 به سوریه می‌رود و در مدارس آنجا تحصیل می‌کند. تسلط او به زبان عربی و انگلیسی باعث می‌شود در شرکتی که با ایران در ارتباط بوده به‌عنوان مترجم مشغول به‌کار ‌شود و در زمان جنگ سوریه، او با وجود بازگشت خانواده به ایران، در سوریه می‌ماند.
تسلط او به زبان عربی و آشنایی با جغرافیای سوریه او را به نیروهای مستشار ایرانی نزدیک کرد و در گروه‌هایی که در ادلب تا لاذقیه حضور داشتند، مسئولیت گرفت. او عضو سازمانی سپاه نبود ولی با پوشش مترجم توانست به بسیاری از نقاط حساس ورود کند.
موسوی مجد از طریق تماس یکی از افسران سیا در غرب آسیا به این سرویس جاسوسی وصل می‌شود. این تماس که تحت رصدهای امنیتی بود موجب شناسایی موسوی مجد شده و از آن پس او تحت رصد نیروهای امنیتی قرار می‌گیرد. رفتار مشکوک او باعث می‌شود تا بررسی‌ها در مورد وی دقیق‌تر شود و ارتباطاتش با شبکه‌ای از افسران اطلاعاتی سیا کشف شود.
موسوی مجد در ازای جاسوسی و افشای اطلاعات در مورد مشخصات یگان‌های مستشاری، جنگ افزارها، سیستم‌های مخابراتی، معرفی فرماندهان و رفت‌وآمد آنها حتی سردار شهید سلیمانی و موقعیت‌های جغرافیایی مراکز مهم و کدها و رمزها، دلارهای آمریکایی دریافت می‌کرد تا اینکه در همین ایام تحت اشراف اطلاعاتی ایران قرار گرفت و سطح دسترسی هایش کاهش پیدا می‌کند. او پس از جاسوسی آمریکا، به سرویس جاسوسی موساد روی می‌آورد و اطلاعاتی را نیز در اختیار آنها قرار می‌دهد. او حتی در برهه ای تلاش می‌کند تا به سرویس اطلاعاتی عربستان وصل شود.
موسوی مجد در تاریخ ۱۸ مهرماه ۹۷ به اتهام جاسوسی دستگیر و شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی به اتهامات انتسابی وی رسیدگی و این شعبه در تاریخ ۳ شهریور۹۸ حکم اعدام وی را صادر می‌کند. این رأی پس از طی کردن فرایند‌های قانونی در دیوان عالی کشور تأیید می‌شود.

این خبر را به اشتراک بگذارید