• پنج شنبه 25 دی 1399
  • الْخَمِيس 30 جمادی الاول 1442
  • 2021 Jan 14
سه شنبه 24 تیر 1399
کد مطلب : 104881
+
-

یازده علامت بیماری کووید‌-19علی ملائکه
 روزنامه‌نگار و پزشک


بیماری کووید‌-19 ناشی از ویروس جدید کرونا را نمی‌توان فقط براساس یک علامت تشخیص داد. فقط آزمایش ویروس کرونا می‌تواند به‌طور قطعی مشخص کند که آیا شما دچار عفونت با این ویروس هستید یا نه. دست‌کم 11علامت ممکن است در عفونت با ویروس جدید کرونا بروز کند: تب یا لرز، سرفه، تنگی‌نفس یا اشکال در تنفس، خستگی، بدن‌درد یا درد عضلات، سردرد، از دست رفتن حس بویایی یا چشایی، گلودرد، گرفتگی یا آبریزش بینی، تهوع یا استفراغ و اسهال.
بیماران کووید‌-19 ممکن است ترکیب‌های گوناگونی از چند علامت از این فهرست را بروز دهند.
اما مشکل این است که بسیاری از بیماری‌های دیگر می‌توانند این علائم را به‌وجود آورند. برای مثال، آنفلوآنزا می‌تواند باعث تب یا لرز، سرفه، تنگی‌نفس، خستگی و بدن‌درد ‌شود. اما اگر دچار این علائم بودید، عاقلانه‌تر این است که فرض را بر این بگذارید که دچار کرونا هستید، مگر خلاف آن ثابت شود. نباید وحشت کنید، اما باید کارهایی را انجام دهید که سلامت خودتان و دیگران را حفاظت کنید. اگر این علائم در شما بروز کرد، کاملا خودتان را از دیگران جدا کنید. با دکترتان تماس بگیرید و علائمتان را به او بگویید و درصورت لزوم از او بخواهید شما را برای انجام آزمایش ویروس کرونا ارجاع دهد. اگر برای آزمایش دادن باید به مکانی عمومی بروید، ماسک بزنید و فاصله‌گیری جسمی را با دیگران رعایت کنید. اما اگر فقط یک علامت مثلا سردرد، تهوع یا اسهال داشته باشید، چه باید بکنید؟ 
در این مورد می‌توانید رویکرد انتظار و مراقبت را در پیش بگیرید. سردرد گذرایی که در طول یک ساعت برطرف می‌شود احتمالا علامت کووید‌-19 نیست. بروز اسهال بدون علائم دیگر ممکن است مربوط به چیزهایی باشید که خورده یا نوشیده‌اید. اما حتی در چنین مواردی دور نگهداشتن خودتان از دیگر افراد، ازجمله افراد خانواده خودتان فکر خوبی است. اگر معلوم شد که این علامت مربوط به ویروس کرونا نیست، شما با مدتی دور نگهداشتن خودتان از دیگران چیزی را از دست نمی‌دهید. اما اگر ثابت شد که واقعا کووید‌-19 دارید، با دور نگهداشتن خودتان از دیگر افراد خانواده‌تان مانع از انتشار ویروس به آنها شده‌اید.
 

این خبر را به اشتراک بگذارید