• پنج شنبه 3 اسفند 1402
  • الْخَمِيس 12 شعبان 1445
  • 2024 Feb 22
پنج شنبه 15 اسفند 1398
کد مطلب : 96534
+
-

لبخند را برای مردم به ارمغان بیاوریم

روحانی از صداوسیما خواست برای مردم برنامه‌های شادتری در خانه فراهم کند

دولت
لبخند را برای مردم به ارمغان بیاوریم

رئیس‌جمهور در جلسه چهارشنبه هیأت دولت تلویحا از اعلام پیش‌بینی قبلی خود مبنی بر عادی‌شدن شرایط کشور در مواجهه با ویروس کرونا عقب‌نشینی کرد و گفت: «این بیماری، یک بیماری فراگیر است. تقریبا دامنه آن همه استان‌های ما را فرا گرفته و به یک معنا یک بیماری جهان‌گیر است که بسیاری از کشورهای جهان به این مسئله مبتلا شده‌اند و باید با تدبیر و همکاری یکدیگر از این معضل در اسرع وقت عبور کنیم.» حسن روحانی سه‌شنبه هفته پیش در نخستین جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا گفته بود «از روز شنبه همه روال‌ها به صورت عادی خواهد بود. اگر مورد خاص و شرایط ویژه را ستاد ملی به آنها اعلام می‌کند و اجتهاد در برابر نص نباید داشته باشیم. همه موظف هستند از ستاد اطاعت کنند.» او اما در جلسه چهارشنبه این هفته هیأت دولت اعلام کرد: «مسئله سلامت مردم برای ما اهمیت دارد و همه تلاش‌ها برای این است که مردم، پدران و مادران و جوان‌های ما و افراد مسن و بیمار که بیشتر در معرض این ویروس هستند بتوانند از این مسئله عبور کنند و جانشان به سلامت باشد. سلامت و امنیت جانی برای ما بسیار مهم است.»

کاسبان کرونا
براساس گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، روحانی امنیت روحی و روانی جامعه در مقابله با ویروس کرونا در کشور را بسیار حائز اهمیت دانست و تأکید کرد: «متأسفانه امروز با وجود اینکه اکثریت جامعه ما و همه، همکاری و یکدیگر را برای عبور از این مشکل یاری می‌کنند، عده‌ای هستند به‌عنوان کاسبان کرونا که می‌خواهند از این معضل برای سود مادی و سودجویی خودشان استفاده کنند و متأسفانه در مواردی با احتکار و گرانفروشی و عدم‌عرضه کالا با این فکر که در آینده این کالا را با قیمت بالاتر و گزاف می‌توانند بفروشند، مواجه بودیم. اینها عده‌ای بودند به‌عنوان کاسبانی که در این بیماری با جان مردم بازی و احتکار می‌کردند. از طرف دیگر کاسبان دیگری هم در فضای مجازی و در رسانه‌های بیگانه داشتیم. عده‌ای ماسک را احتکار کردند و عده‌ای هم رفتند پشت ماسک دلسوزی اما در واقع برای اینکه جامعه ما را ملتهب و مردم ما را دچار نگرانی کنند، اخبار دروغ را در جامعه شایع می‌کنند.» رئیس ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در کشور خطاب به مردم تصریح کرد: «مردم عزیز و بزرگوار باید توجه داشته باشند به اینکه این گروه محتکرین و معاندین در فضای مجازی که به آرامش مردم رحم نمی‌کنند، همچنین گروهی که افکار جامعه را با اظهارنظرهای غیردقیق خودشان دچار اضطراب می‌کنند، این امر تخصصی است و باید به متخصصین مربوطه واگذار شود؛ مسئولیت این کار به وزارت بهداشت و درمان واگذار شده، اما همه دستگاه‌ها با همه توان، پیگیر بخش‌هایی از اموری هستند که به نوعی به آنها مربوط می‌شود. بار سنگینی بر دوش همه است. به مردم عزیز و بزرگوارمان قول می‌دهم که به پشتوانه تخصص بالای پزشکان کشورمان، به پشتوانه اراده و تصمیم پرستاران و پزشکان، ایثار و فداکاری و همکاری مردم از این معضل با حداقل تلفات و با کوتاه‌ترین زمان ممکن ان‌شاء‌الله عبور خواهیم کرد».

آمارهای دروغ می‌دهند
حسن روحانی با بیان اینکه بدخواهان ایران و ملت ایران از ورود یک ویروس هم علیه ملت ایران سوءاستفاده می‌کنند و می‌خواهند آرامش و اعتماد را از مردم بگیرند، به انتقاد از آنان پرداخت و گفت: «آمار دروغ می‌دهند، حرف‌های دروغ می‌زنند و نظرات دروغ منتشر می‌کنند؛ می‌گویند واقعیت‌ها به مردم گفته نمی‌شود، درحالی‌که از روز اولی که احساس کردیم ویروسی وارد کشور شده، همان‌وقت به وزارت بهداشت و درمان گفته شد که همه آمار و اطلاعات در اختیار مردم قرار داده شود و چیزی از مردم مخفی نشود. مردم کاملا بدانند که چه عده مشکوک و مبتلا به این بیماری‌‌اند و چه عده جان‌باخته در این بیماری هستند و چه اقداماتی در حال انجام است و آمادگی خودشان را هم به مردم اعلام کنند و خدای نکرده اگر باز هم بخواهد این بیماری گسترش پیدا کند، با همه توان، بیمارستان‌ها و تخت‌ها و پزشکان و پرستاران ما آمادگی دارند تا در برابر این ویروس مهاجم بایستند و ایستادگی کنند تا از این خطر عبور کنیم و رد شویم».

ماسک دلسوزی آمریکا
او به رفتارهای دوگانه برخی کشورهای خارجی در موضوع کمک‌رسانی به ایران انتقاد کرد و توضیح داد: «متأسفانه آنهایی که حتی دارو و مواد غذایی را به روی مردم بستند و تحریم کردند، خبیثانه‌ترین اقدام را علیه ملت ایران در این دو سال انجام دادند. آنها هم آمدند با یک ماسک دلسوزی ظاهر شدند که ما هم می‌خواهیم به ملت ایران کمک کنیم؛ شما اگر واقعا راست می‌گویید لااقل تحریم دارو را بردارید؛ این نخستین قدم است. بگویید نسبت به ملت ایران تا حالا اشتباه و خطا کردیم و عذرخواهی می‌کنیم و نخستین قدم ما این است که فعالیت بانکی برای خرید دارو، نقل و انتقال دارو و فعالیت کشتیرانی در این زمینه و مواد غذایی مردم، آزاد است و ما کاری نداریم و این تحریم را از روی مردم برداشتیم. مردم ما به خوبی می‌دانند شما دروغ می‌گویید؛ واقعیت را نمی‌گویید. البته در اینجا من باید از همه دولت‌ها و کشورهایی که در زمینه مبارزه با این ویروس به ما کمک کرده‌ و آماده‌اند به ما کمک کنند، تجهیزات فرستادند و باز هم آمادگی دارند دارو و تجهیزات برای کشور ما بفرستند، از همه آنها تشکر و سپاسگزاری کنم».

تجربه فضای مجازی در آموزش جوانان
روحانی به موضوع تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها در هفته‌های اخیر اشاره کرد و گفت: «این هم یک تجربه است که اگر روزی و هفته‌ای نتوانستیم به‌طور مستقیم به فرزندان عزیز جامعه خدمت بدهیم، بتوانیم از طریق فضای مجازی و از طریق صدا‌و سیما این خدمات خود را ادامه دهیم تا بچه‌های ما از درس و تحصیل و فعالیت باز نمانند؛ ضمن اینکه یک خدمت روحی هم به آنهاست. به جوانی که در خانه است، می‌گوییم سفر نرود؛ در خیابان حرکت‌ات به حداقل برسد؛ در اجتماعات شرکت نکن؛ در خانه چه کار کند؟ اگر معلم با این عزیز در ارتباط باشد، او با معلم در ارتباط باشد، تکالیف خود را بگیرد و سؤال و درس خود را مطرح کند، این غیر از علم و دانش یک آرامش هم برای مردم است».

هنرمندان به فضای مجازی بیایند
رئیس‌جمهور با اشاره به حضور بیشتر مردم در خانه‌ها و ضرورت ایجاد فضای شاد برای آنان، خطاب به صداوسیما گفت: «من از صدا و سیما می‌خواهم در این ایام که مردم برای حفاظت از جان خود بیشتر در خانه هستند، برنامه‌های شادتری برای مردم ارائه بشود. مردم وقتی در یک آپارتمان و خانه کوچک می‌خواهند محدود و محصور شوند، نمی‌توانند در اجتماعات شرکت کنند و  رفت‌وآمد به آن صورت نمی‌توانند داشته باشند، باید صدا و سیما در خانه آن را جبران کند و ان‌شاءالله این کار انجام می‌گیرد. همه هنرمندان در فضای مجازی بیایند؛ همه دانشمندان در فضای مجازی بیایند؛ همه روانشناس‌ها و همه آنهایی که می‌توانند لبخند برای مردم به ارمغان بیاورند در فضای مجازی بیایند؛ امروز کلماتی که مردم را از خستگی دربیاورد و برای مردم تنوع باشد، دیگر یک کار مستحب نیست؛ در این شرایط یک کار واجب است و همه از این فضای مجازی استفاده کنیم». روحانی افزود: «هنرمندان و همه آنهایی که می‌توانند به هر حال روحیه مردم را عوض کنند، بتوانند مردم را از آن حالتی که برای آنها ایجاد شده و در خانه ماندن که خود این خستگی‌آور است آنها را از خستگی روحی دربیاورند. این هم به‌عنوان یک وظیفه‌ است که همه ما باید انجام بدهیم و دنبال کنیم و ان‌شاءالله دنبال خواهیم کرد». 

فرصت‌های فضای مجازی در کسب و کار کرونازده
روحانی درباره فرصت‌های فضای مجازی در زمان شیوع بیماری‌های واگیردار در کشور گفت: «راجع به دولت الکترونیک و فضای مجازی حرف زیاد زدیم و قبلا در هر مقطعی گفتیم که در دنیای امروز باید از فضای مجازی به خوبی استفاده کنیم؛ الان در این شرایط اهمیت این مسئله بیشتر و واضح‌تر و روشن‌تر شده است. دیگر این روزها می‌خواهیم آموزش هم با این فضای مجازی باشد. این روزها می‌خواهیم کسب و کار هم با فضای مجازی باشد؛ می‌خواهیم تامین مواد مورد نیاز مردم و ‌خرید و فروش هم به‌صورت دیجیتال باشد. خود این مسئله و فضا باید ما را برای حرکت بیشتر تشویق کند.» رئیس‌جمهور افزود: «ناچاریم در این شرایط مقداری سبک زندگی خود را تغییر دهیم؛ اینکه امروز بانک‌ها هم کمک کردند برای اینکه مردم به بانک‌ها مراجعه نکنند و بتوانند از فضای مجازی و موبایل‌های خود استفاده کنند، نشان می‌دهد که از این ظرفیت باید حداکثر استفاده را ببریم. فضای مجازی مخصوصا در این شرایط یک ظرفیت بزرگ است؛ باید همه همدیگر را یاری و کمک کنیم و دولت الکترونیک خود را بسازیم. ارتباطات دیجیتال خود را بیشتر و اقتصاد خود را به سمت دیجیتال هدایت کنیم. به مردم قول می‌دهم دولت با همه توان در خدمت مردم است، وزارت بهداشت و درمان در خدمت مردم است، با همکاری همدیگر با تعاون و یاری یکدیگر انشاءالله از این مشکل عبور خواهیم کرد.»
 

این خبر را به اشتراک بگذارید