• سه شنبه 24 فروردین 1400
  • الثُّلاثَاء 1 رمضان 1442
  • 2021 Apr 13
چهار شنبه 17 مهر 1398
کد مطلب : 84034
+
-

اکوسیستم شکننده‌ «خور گردشگری» گناوه

پل خور گردشگری یکی از مهم ترین طرح های گناوه است که باوجود گذشت 18 سال از زمان نقشه کشی آن همچنان با 50 درصد پیشرفت در حال اجراست

زیست بوم
اکوسیستم شکننده‌ «خور گردشگری» گناوه

احداث پل خور گردشگری از مطالبات مهم مردم گناوه است که سال‌های زیادی برای تحقق آن انتظار کشیده‌اند. 

به گزارش ایسنا، شهر گناوه به دلیل وجود ساحل زیبا و موقعیت بندری و تجاری آن دارای اهمیت بالایی از لحاظ گردشگری است و همچنین به عنوان یکی از مقاصد مهم گردشگری کشور از موقعیت خاصی برخوردار است که هر‌سال هزاران نفر از مردم سرتاسر ایران را میزبانی می‌کند. 

یکی از طرح‌های مهم در دست اجرا در این شهر احداث پل خور گردشگری بوده که تاکنون اعتباراتی نیز برای تکمیل و بهره‌برداری از این پروژه اختصاص در‌نظر گرفته شده و متعاقب آن زمان‌هایی برای بهره‌برداری از آن تعیین شده است.
طی روزهای گذشته، مدیر کل حفاظت محیط زیست بوشهر با بیان این‌که خور گردشگری گناوه یک منطقه حساس جزر و مدی است و اکوسیستم شکننده‌ای دارد بر پیگیری سازمان حفاظت محیط زیست در‌ احیای این خور تاکید کرد.


لایروبی خور بلافاصله پس از پایان ساخت

«فرهاد قلی‌نژاد» در بازدید از پل خور گردشگری گناوه عنوان کرد: پس از پایان مراحل ساخت پل خور گردشگری باید بلافاصله لایروبی خور انجام شود و در دهانه پل و زیر پل نیز عملیات پاک‌سازی صورت گیرد و مصالح غیرضروری ریخته در خور جمع‌آوری شود. وی تصریح کرد: این اقدامات برای این است که اکوسیستم این خور به روال قبل خود برگردد و گردشگران و ساحل‌نشینان از آن بهره‌‌مند شوند.


صدور مجوز؛ مشروط به انجام تعهدات

رئیس حفاظت محیط زیست گناوه با ارائه شرحی از احداث این پل از ابتدا تا امروز عنوان کرد: داستان این پل به سال ۸۰ برمی‌گردد که محیط زیست تاکید کرد باید روی خور پل احداث شود و پس از آن نقشه‌هایی ارائه کردند که با همکاری آب منطقه‌ای برای نگهداری حریم خور تغییراتی در دهانه و ارتفاع پل اعمال کردیم. «محمد تولیده» افزود: در حال حاضر، به طور شبانه‌روزی ساخت پل در جریان است. این پروژه بیش از ۵۰ درصد پیشرفت دارد و خواسته ما این است که پس از ساخت آن لایروبی انجام شود و اکوسیستم تغییری نکند.

وی با اشاره به ارزیابی زیست‌محیطی این طرح خاطرنشان کرد: برخی از طرح‌ها دارای ارزیابی زیست‌محیطی هستند و بعضی نیز طرح‌های توجیهی دارند. مجوز ما بر اساس تعهدات شهرداری صادر شده است. 

در واقع ارزیابی زیست‌محیطی برای پل‌هایی که بر روی خور احداث می‌شود ارائه نمی‌شود و این جزو قوانین است. منتها مجوز این خور مشروط به انجام تعهدات صادر شده و موضوع اصلی مورد درخواست ما نیز اقدامات بعد از ساخت پل است که در نقاط مورد نیاز لایروبی انجام شود تا جزر و مد به‌طور‌کامل صورت پذیرد.

این مسئول با اشاره به این‌که محیط زیست یک اداره نظارتی حمایتی است که کار اجرایی انجام نمی‌دهد گفت: احداث پل جزو تعهدات بوده که در‌حال انجام است، چون می‌خواستند تنها به خاک‌ریزی بسنده کنند و اکنون پل با معیارهای ما ساخته می‌شود، یعنی ارتفاع و عرض آن اعلام شده و اقداماتی که در حال حاضر انجام می‌شود با نظرات ما همسو است.

 تولیده در پاسخ به وقوع زمین‌خواری در آن منطقه اظهار کرد: بحث زمین‌خواری در حوزه و صلاحیت محیط زیست نیست و مالک زمین‌ها نیز ما نیستیم، بلکه در حوزه منابع طبیعی است. اما در برخی موارد اراضی کشاورزی را به باغ و ویلا تبدیل کرده‌اند که جهاد کشاورزی و ادارات مرتبط به همراه دادستانی مجوز تخریب گرفته و پرونده‌ها پیگیری می‌شود.


عدم رعایت حریم خور و مخاطرات فصل بارندگی

رئیس حفاظت محیط زیست گناوه تصریح کرد: در سال‌های گذشته، برای خور گردشگری مجوزهایی اعطا شده که حریم خور را رعایت نکرده‌اند و در فصل بارندگی خطراتی برای مردم و ساکنان روستاهای سربست، مال خلیفه و همچنین مال قائد به وجود می‌آورد، چون آب سرازیرشده از سد مال قائد به سمت خور گردشگری و سپس به خلیج فارس وارد می‌شود و در صورت عدم لایروبی، منازلی که در کنار رودخانه و بستر رودخانه و یا مجاورت آن قرار گرفته‌اند منشا ایجاد مخاطراتی در فصل بارندگی 
می‌شوند.

جلوگیری از ورود فاضلاب و پسماند به دریا

رئیس حفاظت محیط زیست گناوه گفت: در سال‌های اخیر، موضوع گردشگری در این خور مورد توجه قرار گرفته و محل درآمد مردم بومی نیز در این منطقه ماهیگیری بوده است، اما الان که دستخوش تغییراتی چون ورود فاضلاب شده دیگر اقبال چندانی ندارد و تلاش ما این است که خور گردشگری به وضع گذشته خود برگردد و برنامه‌هایی برای تحقق این موضوع داریم. 

«محمد تولیده» تاکید کرد: در خصوص صنایع آلاینده‌ای که منشا آلودگی هستند عوارض و جریمه‌های ایجاد مشکلات باید به حساب شهرداری‌ها و دهیاری‌ها واریز شود و شهرداری و دهیاری نیز این مبالغ را در راه حفظ و بهبود وضعیت محیط زیست در مواردی مانند احیای خور و یا جلوگیری از ورود فاضلاب و پسماند به دریا استفاده کنند.

گفتنی است خور گردشگری گناوه زمانی تحت عنوان مرده‌شور شناخته می‌شد که وجه تسمیه آن جنگ میان 2 تن از خان‌های منطقه بود که پس از شکست یکی از 2 خان، کشته‌شدگان را در همین خور غسل دادند تا در قبرستان دفن کنند و پس از آن به خور مرده‌شور معروف شد. از همان زمان لنج‌ها از کشورهای حوزه خلیج فارس به این منطقه می‌آمدند و از طریق این خور رفت و آمد داشتند.

این خبر را به اشتراک بگذارید