• یکشنبه 28 اسفند 1401
  • الأحَد 26 شعبان 1444
  • 2023 Mar 19
چهار شنبه 17 مهر 1398
کد مطلب : 84043
+
-

پرونده نان بی‌کیفیت روی میز تعزیرات حکومتی

اخبار
پرونده نان بی‌کیفیت روی میز تعزیرات حکومتی

مدیر کل تعزیرات حکومتی کهگیلویه و بویراحمد گفت: باکیفیت‌ترین گندم از استان خوزستان برای تهیه آرد به این استان وارد شده و چنانچه نانوایی‌ها بی‌کیفیتی نان را به استفاده آرد نامرغوب ربط دهند بهانه‌جویی بی‌دلیلی است. 

به گزارش ایرنا، «براتعلی صالحی» افزود: برای نخستین بار در استان از تولید گندم تا تولید نان تمام مراحل به‌دقت بررسی می‌شود. وی افزود: بنا به بهانه‌تراشی‌های عده‌ای از نانوایی‌های استان در پی بی‌کیفیت بودن نان استان به سبب ضعف در نوع آرد، هم‌اینک آرد مورد نیاز نانوایی‌ها با همکاری شرکت غله سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد از خوزستان وارد شده است. 

صالحی بیان کرد: بخشی از بی‌کیفیت بودن نان در کهگیلویه و بویراحمد به سبب نداشتن تخصص لازم نانواها در فراوری آرد و خمیر و از سوی دیگر وزن کم چانه است و افراد بسیاری در استان از پخت نامطلوب و کیفیت پایین نان در استان گلایه‌مند هستند. وی عنوان کرد: افزون بر ۷۰ درصد نانوایی‌های کهگیلویه و بویراحمد نان لواش تولید می‌کنند که با کمترین دخالت نیروی انسانی تولید می‌شود و دستگاه‌های پخت نان لواش غیراستاندارد و یا ناکارامد هستند.

مدیر کل تعزیرات حکومتی کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: برای رفع مشکل نان و بهبود کیفیت آن در استان نیاز است تمامی دستگاه‌های متولی از جمله علوم پزشکی، اصناف، استاندارد، سازمان جهاد کشاورزی استان و معاون اقتصادی استاندار وارد شوند تا برای همیشه این معضل در کهگیلویه و بویراحمد رفع شود. 

وی افزود: دریافت نان باکیفیت حق مردم این استان است و جایی که سلامت مردم در خطر است باید شرایط اختصاصی از جمله صدور پروانه‌ها در همه حوزه‌ها به‌ویژه نانوایی‌ها به‌خوبی دیده شود. 

سالانه تعدادی از واحدهای نانوایی متخلف پلمب می‌شود که در یک مورد آن در سال ۹۲ بیش از ۵۰‌نانوایی متخلف پلمب شد. ظرف 4 سال گذشته تاکنون ۶ بار آرد آلوده کپک‌زده و حاوی قارچ در شهرستان بویراحمد عرضه شده است. تعداد نانوایی‌های شهرستان بویراحمد بیشتر از ۲۵۰ واحد است که افزون بر ۱۷۰ واحد آن لواش است.
 

این خبر را به اشتراک بگذارید