• پنج شنبه 27 مرداد 1401
  • الْخَمِيس 20 محرم 1444
  • 2022 Aug 18
یکشنبه 31 شهریور 1398
کد مطلب : 80021
+
-

سفر به قلب سرزمین بختیاری

چهارمحال و بختیاری منطقه‌ای است که ناشناخته‌های فراوانی دارد و مقصدی جذاب برای سفری کوتاه در آخرین روزهای تابستان خواهد بود

گردشگری
سفر به قلب سرزمین بختیاری

   مناطق کمتر شناخته‌ شده استان چهارمحال و بختیاری با طبیعت بکر و معماری منحصربه‌فرد مقاصد جذابی هستند که می‌توانید با آنها آشنا شوید و سفری یک‌روزه در قلب مشروطیت را تجربه کنید.
به گزارش ایمنا، استان چهارمحال و بختیاری منطقه‌ای است که ناشناخته‌های فراوانی دارد و مقصدی جذاب برای سفری کوتاه در آخرین روزهای تابستان خواهد بود. این استان با جاده‌های کوهستانی و پیچ در پیچ و آب و هوایی مطلوب در فصل‌های گرم سال میزبانانی خونگرم دارد. چهارمحال که محل اصلی گردهمایی قوم بختیاری است، در کنار جاذبه‌های طبیعی، آثار و بناهایی با معماری منحصر به فرد دارد.
برای سفری کوتاه به مناطق قوم بختیاری همراه با چاشنی تاریخ و مشروطیت پیشنهاد ما حرکت به سمت بروجن است.


بام شهرهای ایران

بروجن را بام شهرهای ایران می‌نامند، چراکه ارتفاع این شهر از سطح دریا 2 هزار و ۱۹۷ متر و حتی از شهرکرد نیز بیشتر است. بروجن دومین شهر بزرگ استان چهارمحال و بختیاری است و زبان‌های ترکی و لری در آن رواج دارد، اما زبان اصلی مردمان شهر «اورجنی» است. این شهر شهرت اصلی خود را از طبیعت بکر و زیبا، وجود پارک جنگلی و آبشارهای گوناگون وام گرفته است. بروجن تاریخ غنی دارد و اولین هسته‌های شهر در حدود ۱۰ هزار سال پیش شکل گرفته است. گردشگاه «چشمه سیاسرد» یکی از جاذبه‌های گردشگری بروجن و معروف‌ترین تفرجگاه مردم این شهر است که در حدود 4 کیلومتری شهر و در اطراف چشمه‌ای به همین نام واقع شده است. تالاب بین‌المللی «چغاخور» نیز از دیگر جاذبه‌های طبیعی مشهور در نزدیکی این شهر است. در میدان مرکزی شهر و در خانه حفیظی‌ها نیز موزه مردم‌شناسی شهر بروجن دایر شده که در آن صنایع دستی، آداب رسوم و فرهنگ مردم شهر به نمایش درآمده است. سوغات مشهور بروجن گیوه‌های ملکی، پولکی، نبات، کشک، قارا و گلیم و قالی است که در این بین گیوه ملکی با جنس منحصربه‌فرد خود شهرتی ملی دارد.


دزک، پایگاهی مهم در دوران مشروطیت

پس از گشتی دو ساعته و لذت بردن از جاذبه‌های دیدنی بروجن بار دیگر باید خودرو را استارت زد و این بار به سمت غرب و شهر «دزک» رفت. دزک تا بروجن فاصله‌ای ۴۰ کیلومتری دارد و تجربه رانندگی نیم ساعته در میان دشت‌های زیبای سرزمین چهارمحال را به گردشگران می‌دهد؛ دشت‌هایی انبوه از گندم‌زارهایی که محصول آنها اقتصاد خانواده‌ها را می‌گرداند.
دزک از ابتدا به دلیل موقعیت لجستیکی مناسب که از سمتی به رشته‌ کوه‌های زاگرس و از سمتی دیگر به دشت‌های وسیع مشرف بوده از پایگاه‌های مهم نظامی بوده و نام شهر نیز وام‌ گرفته از واژه دز به معنای پایگاه مستحکم است.

با نزدیک شدن به دزک آرام آرام می‌توان تاریخ و مشروطیت را حس کرد، چراکه این شهر یکی از مهم‌ترین پایگاه‌های مشروطیت بوده است. دلیل آن نیز حضور امیرمفخم‌خان بختیاری در این شهر و ساخت قلعه مشهور دزک است. این قلعه را مهم‌ترین پایگاه بختیاری‌ها در زمان مشروطیت دانسته‌اند. در روزهایی که اکثر خوانین بختیاری به مشروطه گرویده بودند، امیرمفخم همچنان به محمدعلی‌شاه وفادار ماند. در آستانه فتح تهران، امیرمفخم فرماندهی کل قشون دولتی طرفدار محمدعلی شاه را بر عهده داشت، اما خیلی زود به اردوی مشروطه‌خواهان پیوست و در جنگ با ارشدالدوله و سالارالدوله، از فرمانده‌های قوای مشروطه به‌حساب می‌آمد. قلعه دزک که در دو مقطع ساخته شده است، اگرچه در ابتدا ه یک قلعه با استحکامات نظامی بود، اما بعدها با تزئیناتی که در آن انجام شد و طراحی که در داخل اتاق‌ها صورت گرفت، شکل کاخ به خود گرفت. این قلعه به دلیل دارا بودن کتابخانه‌ای ارزشمند در سال‌های دور از شهرت بالایی برخوردار بود و اشخاصی چون علی‌اکبر دهخدا و وحید دستجردی پس از به توپ بسته شدن مجلس مدتی را در آنجا سپری کردند.


 بازدید از محل تولد سردار اسعد بختیاری

در ادامه مسیر و پس از گشتی دو ساعته در شهر دزک و قلعه آن و پس از خرید گز مشهور بلداجی می‌توانید مسیر را به سمت شهر دیگری در غرب دزک یعنی جونقان ادامه دهید. جونقان که محل متولد شدن سردار «اسعد بختیاری» مشهور است، تنها نیم ساعت با دزک فاصله دارد و قلعه معروف جونقان نیز در این شهر واقع است.
جونقان نیز همانند دیگر مناطق چهارمحال و بختیاری در کنار بناهای تاریخی منحصربه‌فرد طبیعت بی‌نظیری دارد و برای یک همنشینی خانوادگی عصرگاهی پس از گردش در سرزمین بختیاری‌ها بسیار دلنشین است. شهر و قلعه چالشتر نیز دیگر جاذبه واقع شده در این مسیر است که در شمال جونقان و فاصله‌ای کمتر از یک ساعت با این شهر قرار دارد. برای بازگشت از این مسیر تاریخی طبیعی زیبا، می‌توانید از شهرکیان در شمال جونقان گذر کنید و با خرید لبنیات محلی، از این استان زیبا خارج شوید.

این خبر را به اشتراک بگذارید