• سه شنبه 12 اسفند 1399
  • الثُّلاثَاء 18 رجب 1442
  • 2021 Mar 02
سه شنبه 15 مرداد 1398
کد مطلب : 70744
+
-

سنگ تراورتن محلات ثبت جهانی شد

صنعت
سنگ تراورتن محلات ثبت جهانی شد

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی با بیان این‌که سنگ تراورتن محلات ثبت جهانی شد گفت: باتوجه به تحریم‌‌ها و تعهدات ارزی، ارزش صادرات استان در ۴ ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۱ درصد کاهش داشته است.

به‌گزارش تسنیم، « محمدرضا حاجی‌پور» در کارگروه توسعه صادرات استان مرکزی با اشاره به میزان صادرات در استان افزود: استان مرکزی در 4 ماه نخست امسال 327 میلیون دلار به میزان 560 هزار تن به 63 کشور دنیا صادرات داشته که از لحاظ وزنی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 11 درصد رشد داشته است. وی افزود: باتوجه به تحریم‌‌ها و تعهدات ارزی، ارزش صادرات استان در مدت زمان مذکور 11 درصد کاهش داشته است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی بیان کرد: میزان واردات استان در 4 ماه نخست امسال 160 میلیون دلار بوده که 65 درصد رشد وزنی و 52 درصد رشد ارزشی داشته، عمده واردات استان مواد اولیه تولید بوده که از بیش از 40 کشور دنیا وارد شده است.

حاجی‌پور با اشاره به برگزاری همایش ملی توسعه صادرات در استان مرکزی اضافه کرد: 16 مرداد با حضور مسئولان ملی و استانی همایش ملی صادرات در راستای تشویق و ترویج به منظور افزایش صادرات برگزار می‌شود.وی عنوان کرد: در برگزاری این همایش باید جشن عبور از مرز یک میلیارد دلار صادرات استان نیز درنظر گرفته شود، زیرا برگزاری این جشن مورد تأکید استاندار مرکزی است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی با اشاره به اعزام هیأت‌های تجاری استان به کشورهای هدف نیز گفت: وزارت صمت برقراری و توسعه مراودات 15 کشور منطقه را در اولویت کار خود قرار داده، برهمین اساس اعزام هیأت‌های تجاری استان به کشورهای ترکیه، عمان، قطر و غیره مطرح شده است.

حاجی‌پور با اشاره به سفر هیأت‌های تجاری استان مرکزی عنوان کرد: 26 شهریور نیز هیأتی از استان مرکزی به کشور غنا سفر می‌کند.وی ادامه داد: نمایشگاه سنگ محلات هم‌زمان با دومین میز سنگ کشور با حضور شرکت‌های داخلی و خارجی در تاریخ 16 تا 19 مهر در محلات برگزار می‌شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی افزود: سال 96 کشور 165 میلیون دلار صادرات سنگ داشته که تنها 270 هزار دلار آن از استان مرکزی بوده است. این درحالی است که ایران پس از ترکیه، ایتالیا و یونان بزرگ‌ترین تولیدکننده سنگ مرمر و تراورتن است.

حاجی‌پور اظهار کرد: استان موفق شده ثبت جهانی سنگ تراورتن محلات را انجام دهد، شاید یکی از عوامل اصلی کاهش صادرات سنگ، دستورالعمل‌ها و بخش‌نامه‌های صادرشده در راستای جلوگیری از صادرات سنگ خام باشد.


12 درصد از ذخایر سنگ تراورتن جهان در محلات

مدیرکل گمرکات استان مرکزی در این کارگروه گفت: باتوجه به این‌که شهرستان محلات ۱۲ درصد از ذخایر سنگ تراورتن جهان و کشور را به خود اختصاص داده باید در راستای توسعه صادرات آن گام‌های موثری برداشته شود.

«اسماعیل حسینی» با اشاره به روند صادرات استان و کشور اظهار کرد: در 3 ماه نخست امسال 4/11 میلیارد دلار کالا از کشور صادر شده که از نظر ارزش صادرات 18/1 درصد کاهش داشته است. این درحالی است که ارزش صادرات استان کاهش 11 درصدی داشته است.وی افزود: بیشتر صادرات کشور به کشورهای چین، عراق، ترکیه و امارات بوده و کشورهای مقصد صادرات استان افغانستان، عراق و ترکیه بوده است.

مدیر کل گمرکات استان مرکزی بیان کرد: صادرات کشور با ارز یورو نیز 9 درصد رشد داشته و مجموع صادرات کشور به میزان 40 میلیون و 350 هزار تن بوده و ارزش هر تن آن 278 دلار بوده است. درحالی که ارزش هر تن کالای صادرشده از استان 500 دلار بوده که این موضوع حاکی از ارزش کالاهای صادرشده از استان است.

حسینی بیان کرد: واردات استان 52 درصد رشد ارزشی داشته، اما رشد ارزشی واردات کشور منفی 8 درصد بوده است. بیشتر واردات کشور از چین، ایالات متحده و ترکیه بوده و بیشتر واردات استان از کشورهای ترکیه، چین، آلمان، هند و ایتالیاست.


برگزاری 11 دوره نمایشگاه سنگ

فرماندار محلات نیز در این جلسه با اشاره به برگزاری نمایشگاه سنگ در محلات گفت: 11 دوره از برگزاری نمایشگاه سنگ محلات می‌گذرد و خوشبختانه این نمایشگاه توانسته جایگاه خود را در کشور و دنیا پیدا کند.

«حسن قمری» افزود: باتوجه به این‌که شهرستان محلات 12 درصد از ذخایر سنگ تراورتن جهان و کشور را به خود اختصاص داده باید در راستای توسعه صادرات آن گام‌های موثری برداشته شود که برگزاری این نمایشگاه می‌تواند گام موثری در راستای معرفی ظرفیت‌های این شهرستان باشد.

مدیر امور بین‌الملل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اراک نیز در این جلسه با اشاره به حضور در نمایشگاه‌ بین‌المللی سوریه گفت: 26 تا 30 شهریور نمایشگاه بازسازی سوریه در شهر دمشق برگزار می‌شود.«سعید بیگ‌زاده» افزود: برای حضور نمایندگان و فعالان اقتصادی 3 یارانه تشویقی از سوی سازمان توسعه صادرات، شرکت شهرک‌ها و اتاق بازرگانی در نظر گرفته شده است.

دبیر اجرایی پویش ملی صادرات در استان مرکزی نیز با اشاره به برگزاری همایش ملی صادرات در استان گفت: 16 مردادماه این پویش با هدف آموزش صادرکنندگان برای ایجاد چرخه صادراتی پایدار، تولید محصولات متناسب با استانداردهای جهانی، ارتباط تولیدکنندگان با بازار و شناخت بازار توسط تولیدکنندگان برگزار می‌شود.

«بهنام آزادی‌راد» افزود: در این پویش از صادرکنندگان برتر کشوری برای آموزش روش صادرات به شرکت‌های کوچک و متوسط و پرورش جوانان برای حضور در این عرصه دعوت شده است.

مدیر اجرایی نمایشگاه سنگ محلات نیز در این جلسه با اشاره به برگزاری نمایشگاه سنگ محلات گفت: 16 تا 19 مهر نمایشگاه سنگ محلات با حمایت بخش خصوصی و دولتی در شهرستان محلات برگزار می‌شود.«محمد حلاجیان» افزود: فضای امسال نمایشگاه 20 تا 25 هزار متر‌ مربع بوده که در آن 400 شرکت داخلی و خارجی حضور دارند.

این خبر را به اشتراک بگذارید