• چهار شنبه 5 آبان 1400
  • الأرْبِعَاء 20 ربیع الاول 1443
  • 2021 Oct 27
یکشنبه 6 مرداد 1398
کد مطلب : 68654
+
-

استقبال سرد کشاورزان از خرید تضمینی گندم

با افزایش تولید در سال جاری انتظار می رفت خرید و تحویل گندم تا 15 درصد رشد داشته باشد که به دلیل وجود نشتی ها در مسیر خرید، محقق نشد

کشاورزی
استقبال سرد کشاورزان از خرید تضمینی گندم

قیمت خرید تضمینی گندم کیلویی 1700 تومان اعلام شده است، اما بیشتر کشاورزان فروش گندم با این قیمت را نپذیرفته و روی خوش به خرید تضمینی نشان نداده‌اند.

به گزارش تسنیم، به گفته مدیر زراعت جهاد کشاورزی فارس، از 260 هزار هکتار گندم آبی و گندم دیم پیش‌بینی می‌شود حدود یک میلیون و 400 هزار تن گندم برداشت شود. «احمد دهقانی» بیان کرد: در حالی که در سال زراعی 95- 96 سطح قابل‌برداشت گندم آبی و دیم نسبت به سال جاری کمتر بود، بیش از 900 هزار تن گندم مازاد بر مصرف و بیش از50 هزارتن بذر گندم خریداری شد.

 وی ادامه داد: حتی سال زراعی گذشته 96-97 که خشک‌ترین سال زراعی 40 سال گذشته بود، فقط 240 هزار هکتار گندم آبی و دیم برداشت شد، بیش از 100 هزار هکتار از گندم آبی و دیم استان به برداشت نرسید و خرید گندم نان و بذر بیش از 650 هزار تن شد.
دهقانی با بیان این‌که در سال گذشته هم کشاورزان از قیمت تضمینی راضی نبودند تصریح کرد: در این سال به دلیل قیمت بالای جو میزان قابل‌توجهی از گندم تولیدی استان به جای جو در خوراک دام مصرف شد.


کاهش 60 درصدی خرید تضمینی گندم

وی درباره گندم تولیدی در سال زراعی جاری نیز گفت: در سال زراعی جاری به دلیل بارش بسیار خوب و به برداشت رسیدن بیش از 300 هزار هکتار مزارع گندم آبی و دیم در استان پیش‌بینی تولید حدود یک میلیون و 400 هزارتن گندم را داریم. مدیر زراعت جهاد کشاورزی فارس با بیان این‌که کار برداشت گندم از اواخر فروردین در لامرد و مهر شروع شده است و تا اواسط مرداد ادامه دارد خاطرنشان کرد: تاکنون بیش از 650 هزار تن گندم نان و بذر خریداری شده که کمتر از 60 درصد خرید مورد انتظار است.

دهقانی بیان کرد: با وجود 2 مرحله اصلاح قیمت خرید تضمینی، باز هم مورد رضایت کشاورزان نیست و به همین دلیل، میزان نگهداری گندم توسط کشاورزان برای خود مصرفی و بذر افزایش قابل‌توجهی یافته است.
وی با بیان این‌که به دلیل گرانی جو احتمال مصرف میزان قابل‌توجهی از گندم تولیدی به عنوان خوراک دام می‌رود ابراز کرد: همچنین با نگهداری گندم به وسیله واسطه‌ها و احتمال خرید گندم توسط کارخانه‌های ماکارونی و آرد، بخشی از آن در سامانه خرید دولتی ثبت نشده است.


قاچاق گندم به دلیل عدم ثبت در سامانه خرید رسمی

هرچند خرید گندم با قیمت بیشتر از قیمت تضمینی برای کشاورزان مطلوب‌تر است اما در این حالت که خرید تضمینی صورت نمی‌گیرد، نگرانی‌های دیگری به وجود می‌آید. دهقانی در این باره گفت: از این‌که گندم تولیدی ثبت سامانه خرید رسمی کشور نمی‌شود نگران هستیم و احتمال می‌رود در لیست تولید قرار نگرفتن بخشی از تولید و عدم نظارت بر مصرف آن قاچاق گندم را به دلیل تفاوت قابل‌توجه قیمت با کشورهای همسایه به همراه داشته باشد.


لزوم افزایش قیمت تضمینی

همچنین، مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی با ابراز نگرانی از کاهش خرید تضمینی گندم به دلیل قیمت ارزان گفته است: پیشنهاد مجلس مبنی بر افزایش قیمت خرید تضمینی گندم به ازای هر کیلوگرم 2500 تومان باید به‌شدت دنبال شود. به گفته «اسمعیل اسفندیاری‌پور»، پیش‌بینی می‌شود در سال زراعی جاری 14 تا 5/14 میلیون تن گندم برداشت شود. مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی همچنین یادآور شده است که خرید گندم از کشاورزان در مقایسه با سال گذشته 4 تا 5 درصد کمتر است. 

وی گفته است: این در حالی است که با توجه به افزایش تولید در سال زراعی جاری، انتظار بر این است که روند خرید و تحویل گندم دست‌کم 10 تا 15 درصد نسبت به سال قبل بیشتر باشد که به دلیل وجود نشتی‌ها در این مسیر شرایط به نحو دیگری رقم خورده است.

کاهش خرید تضمینی گندم و نگهداری گندم توسط کشاورزان موضوعی است که به صورت سراسری شامل تمامی گندم‌کاران کشور شده است و این موضوع در آینده تبعاتی مانند قاچاق گندم، افزایش قیمت بذر در سال آینده و عدم اطلاع دقیق از میزان گندم برداشت‌شده را به همراه دارد.


۹۲ درصد مطالبات گندم‌کاران فارس پرداخت شده است

معاون بازرگانی شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه 3 کشور گفت: تاکنون ۹۲ درصد مطالبات و وجه گندم خریداری‌شده از گندم‌کاران فارس به میزان 9۲۷۶ میلیارد ریال به آنها پرداخت شده است. «منصور جباری» افزود: از ابتدای آغاز خرید تضمینی گندم (نیمه دوم فروردین) تاکنون در مجموع ۵۸ هزار و ۹۳۰ تن گندم به ارزش ۱۰ هزار و ۱۳۵ میلیارد ریال از کشاورزان استان خریداری است.

وی ادامه داد: همچنین تاکنون ۱۹ هزار و ۱۲۵ تن کلزا به ارزش ۶۴۵ میلیارد ریال از کشاورزان خریداری شده که ۹۸ درصد این میزان یعنی ۶۲۹ میلیارد ریال آن به آنها پرداخت شده است. جباری اظهار کرد: پیش‌بینی می‌کنیم که کار برداشت گندم در استان تا پایان مرداد ماه جاری به اتمام برسد.

معاون بازرگانی شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه 3 کشور بیان‌ کرد: استان فارس هم‌اینک در خرید تضمینی گندم از کشاورزان در کشور جایگاه چهارم را در اختیار دارد. جباری گفت: ۱۰۴ مرکز خرید فعال در استان گندم و کلزای کشاورزان را خریداری می‌کنند.
 

این خبر را به اشتراک بگذارید