• چهار شنبه 5 آبان 1400
  • الأرْبِعَاء 20 ربیع الاول 1443
  • 2021 Oct 27
یکشنبه 6 مرداد 1398
کد مطلب : 68652
+
-

تب قیمت‌ها در بازار مرغ فروکش می‌کند

مقرر شد تمام مرغداری های استان فقط مرغ های خود را به کشتارگاه‌های کهگیلویه و بویراحمد بفروشند تا در تامین مرغ گرم مشکلی پیش نیاید

در پی‌ نوسانات و افزایش قیمت مرغ در بازار کهگیلویه و بویراحمد، جمعی از متولیان دستگاه‌های اجرایی و تیم اقتصادی استانداری برای بررسی وضع موجود و کنترل قیمت مرغ زنده در بازار از کشتارگاه شهر یاسوج بازدید کردند.

 به گزارش ایرنا، ظرف ۲ هفته اخیر، بازار خرید و فروش مرغ کشتار روز در کهگیلویه و بویراحمد بسیار پرتلاطم بوده، به گونه‌ای که هر فروشنده‌ای با قیمت‌های دلخواه خود از ۱۴۰ هزار ریال تا ۱۶۰ هزار ریال اقدام به فروش این کالای اساسی کرده است. 

این مهم سبب شد که مسئولان حوزه بازار استان به راه‌حلی مناسب برای رفع این معضل بیندیشند و نشست‌های مکرری در این باره برگزار کنند. رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد در حاشیه این بازدید گفت: هفته گذشته، نشستی با‌حضور نمایندگان دستگاه‌های اجرایی در خصوص کنترل و ساماندهی قیمت مرغ برگزار و مقرر شد که در کشتارگاه‌های این شهر کشتار مرغ زنده همچون گذشته انجام شود. 

«داریوش دیودیده» افزود: همچنین مقرر شد تمام مرغداری‌های استان تنها مرغ‌های خود را به کشتارگاه‌های کهگیلویه و بویراحمد بفروشند تا در زمینه تامین مرغ گرم مشکلی به وجود نیاید. وی بیان کرد: شرکت امور پشتیبانی دام کهگیلویه و بویراحمد ملزم شده است که از روز شنبه مرغ منجمد مورد نیاز بازار استان را تامین کند، به گونه‌ای که در تمامی فروشگاه‌های زنجیره‌ای و بزرگ در نقاط مختلف شهر و استان مرغ منجمد در دسترس باشد. 
دیودیده به تمامی کشتارگاه‌ها، مرغ‌فروشی‌ها و مرغداران هشدار داد بر اساس مصوبات اقدام کنند و در غیر این صورت طبق ضوابط قانونی با آنها برخورد خواهد شد. 

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: بخش قابل‌توجهی از مرغ مورد نیاز مردم استان از استان‌های همجوار از جمله استان فارس تامین می‌شود. به همین سبب قیمت مرغ در فارس روی قیمت مرغ استان تاثیرگذار خواهد بود. وی ابراز کرد: تلاش می‌شود حداقل حدود یک تا ۲ هزار ریال قیمت مرغ در استان کمتر از شیراز به دست مردم برسد. دیودیده گفت: در شرایط عادی، مرغ مورد نیاز مردم استان روزانه ۴۰ تن است که در این فصل با توجه به خیل گردشگران بیش از ۵۰ تن برآورد می‌شود. 

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد گفت: امید است تا ۲ روز آینده، تامین و کشتار مرغ زنده در کهگیلویه و بویراحمد با پیگیری مسئولان و همکاری کشتارگاه‌ها و فروشندگان رفع شود. وی از هم‌استانی‌ها خواست در صورت مشاهده تخلف یا جرمی در مورد قیمت مرغ یا نفروختن این کالای اساسی در بازار مراتب را به صورت تلفنی از طریق سامانه ۱۲۴ یا حضوری به این سازمان اطلاع دهند تا در اسرع وقت رسیدگی شود. 

مدیر کشتارگاه دنا صنعت نیز گفت: کشتارگاه‌های مرغ نقشی در تعیین قیمت مرغ ندارند و وظیفه آنها تنها کشتار و عرضه به بازار است. «سید مرتضی معصومی» علت این آشفتگی را اعلام نرخ تعیین‌شده جدید در تهران به مبلغ ۱۲۹ هزار ریال عنوان کرد و افزود: خرید مرغ زنده برای ما در کشتارگاه یاسوج کیلویی ۱۰۵ هزار ریال است که این قیمت به‌صرفه نیست. وی بیان کرد: هم‌اینک مرغ در بازار شیراز به قیمت ۱۴۵ هزار ریال به فروش می‌رسد و مقرر شده است مسئولان استانی قیمت مرغ را در کهگیلویه و بویراحمد به قیمت نرخ شهر شیراز اعلام کنند. 

مدیر کل تعزیرات حکومتی کهگیلویه و بویراحمد گفت: با فروشندگان متخلف که مرغ را به بهایی بالاتر از قیمت مصوبِ تنظیم بازار استان بفروشند برخورد خواهد شد. «برات‌علی صالحی» گفت: توزیع مرغ منجمد توسط دستگاه‌های متولی در دستور کار قرار گرفته است و هر شب حدود ۳۰ تن مرغ منجمد وارد استان می‌شود. 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: اول هفته، حدود ۳۰ تن مرغ منجمد توسط بخش خصوصی و ۲۰ تن توسط بخش دولتی و حدود ۶۰ تن مرغ کشتار روز وارد بازار استان می‌شود. 
«الیاس تاج‌الدینی» افزود: ۱۳۵ واحد مرغداری در استان فعال بودند، اما در طی 4 سال اخیر، به سبب برخی مشکلات تنها ۹۵ واحد فعال در کهگیلویه و بویراحمد فعال هستند. وی عنوان کرد: نیاز سالانه استان به مرغ حدود ۱۷ هزار تن است و در صورتی که ۱۳۵ واحد موجود در کهگیلویه و بویراحمد همگی فعال باشند، نیاز استان رفع می‌شود. 

سال گذشته تنها ۱۱ هزار و ۵۰۰ تن مرغ در کهگیلویه و بویراحمد تولید شد. با توجه به این کمبود‌ها ۴۰ درصد مرغ مورد نیاز استان باید از سایر استان‌ها تامین شود. 

این خبر را به اشتراک بگذارید