• چهار شنبه 5 آبان 1400
  • الأرْبِعَاء 20 ربیع الاول 1443
  • 2021 Oct 27
سه شنبه 25 تیر 1398
کد مطلب : 66215
+
-

شناسایی 3427 خانه آسیب‌دیده از زلزله در مسجدسلیمان

مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان گفت: تاکنون 2227 واحد مسکونی روستایی و 1200 واحد شهری آسیب‌دیده از زلزله 7/5 ریشتری مسجدسلیمان که ۱۷ تیر به وقوع پیوست، توسط ارزیابان این اداره کل شناسایی شده است. به گزارش ایرنا «مسعود انصاریان» اظهار کرد: تقریبا نیمی از واحدهای آسیب‌دیده در بافت فرسوده شهر قرار دارند به طوری که از ۲۵ هزار واحد مسکونی حدود ۱۲ هزار واحد در بافت فرسوده و مناطق آلوده هستند.

وی با بیان این‌که بازسازی 5 هزار واحد مسکونی در مسجدسلیمان پیش از وقوع زلزله در دستور کار بود، ادامه داد: بسیاری از واحدهای مسکونی آسیب‌دیده عمر بالایی دارند اما واحدهای جدید آسیب جدی ندیده‌اند. انصاریان گفت: ارزیابی ما از واحدهای فرسوده و آسیب‌دیده تا هفته آینده به پایان می‌رسد و پس از آن برای بازسازی آنها اقدامات لازم صورت می‌گیرد.


زنگ خطر برای مسجدسلیمان

مدیرکل راه و شهرسازی خوزستان نیز گفت: در زلزله اخیر به حوزه راه‌ها در این شهرستان آسیب جدی وارد نشد اما ۲۲ واحد اداری آسیب دیدند که خسارت بخش عمده‌ای از آنها درصد پایینی دارد و با اندکی مقاوم‌سازی قابل ترمیم است. «رضا رضایی» افزود: از این تعداد واحد اداری شامل ساختمان تامین اجتماعی، تعاون روستایی، پارک علم و فناوری، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، بخش بازداشتگاه ساختمان آگاهی و ساختمان محیط‌ زیست آسیب بیشتری دیده‌اند و برای ادامه کار ایمنی کافی ندارند و با خطرات جانی همراه هستند.

وی گفت: ۶۸۰ هکتار بافت فرسوده در مسجدسلیمان در معرض خطر جدی قرار دارد که به صورت غیرایمن ساخته شده و زنگ خطری برای مردم است چراکه ممکن است زلزله دیگری آسیب جدی‌تری به این بافت فرسوده وارد کند. مدیرکل راه و شهرسازی خوزستان اظهار کرد: بافت فرسوده زنگ خطری برای شهرستان مسجدسلیمان است و اگر کانون همین زلزله در نقطه‌ای نزدیک‌تر به مسجدسلیمان بود، خسارت جدی‌تری به بافت راه و شهرسازی وارد می‌کرد. رضایی گفت: ساختمان‌های در معرض آلودگی به نفت و گاز شرایط خوبی ندارند و آسیب‌پذیری آنها جدی‌تر است. بنابراین وزارت نفت باید هرچه سریع‌تر تکلیف جابه‌جایی مناطق آلوده به نفت را مشخص کند.


مسجدسلیمان؛ نیازمند رسیدگی ویژه

امام‌جمعه مسجدسلیمان نیز گفت: خوشبختانه در زلزله اخیر خسارت زیادی به بار نیامد و اکنون آرامش در شهرستان برقرار است. اما این شهرستان پیش از زلزله هم نیازمند رسیدگی ویژه بود و مردم با مشکلات متعددی روبه‌رو بوده و هستند. حجت‌الاسلام «محمدصادق امینی» بیان کرد: مسجدسلیمان در زمینه بافت فرسوده و فاضلاب مشکلات زیادی دارد که انتظار می‌رود با تلاش‌های استاندار خوزستان و پیگیری‌های نماینده شهرستان و رسانه‌ها مشکلات به‌زودی برطرف شود.

این خبر را به اشتراک بگذارید