• دو شنبه 2 خرداد 1401
  • الإثْنَيْن 21 شوال 1443
  • 2022 May 23
یکشنبه 9 تیر 1398
کد مطلب : 62465
+
-

رهاسازی فاضلاب خانگی؛ زخم ناسور چهره شهری مازندران

معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات مازندران از رها‌سازی ۷ میلیون قطعه بچه ماهی از 5 پره صیادی و 2رودخانه سیاهرود و چپکرود جویبار خبر داد.

«قاسم کریم زاده» در گفت‌وگو با ایسنا هدف از رها‌سازی را کمک به تکثیر طبیعی برای حفظ و بازسازی ذخایر دریای خزر، ایجاد اشتغال و در نهایت تامین بخشی از پروتئین جامعه عنوان کرد و گفت: شیلات مازندران از سال ۸۶ تاکنون طرح کمک به تکثیر و زاد ولد طبیعی ماهیان را با عنوان شیل‌گذاری در سطح رودخانه‌ها و احداث استخر در شرکت‌های تعاونی شیلات در دستور کار قرار داده است.

وی تصریح کرد: از ۵۴ شرکت تعاونی پره‌داران در ۲۷ شرکت اقدام به احداث استخر کردیم که نسبت به سال گذشته ۲۰۰ درصد رشد داشته است.

معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات مازندران اظهار کرد: شیل‌گذاری در رودخانه‌های استان از ۱۸ رشته رودخانه به ۲۰ رشته افزایش پیدا کرد و تولید بچه ماهی در رودخانه‌های مازندران ۱۱ درصد رشد داشته است.

کریم‌زاده با اشاره به این‌که ۹۰ درصد گونه‌های دریای خزر از نوع رود کوچ هستند، بیان کرد: این ماهیان در زمان زاد و ولد به بستر بالای رودخانه می‌روند که متاسفانه در چند سال اخیر به دلیل مشکلات زیست‌محیطی این شرایط در رودخانه‌های استان مهیا نیست.

وی با بیان این‌که شیلات مازندران با نگاه پژوهشی در ۲ رودخانه پایلوت در شهرهای نوشهر و چالوس کار زاد و ولد ماهیان در نقاط بالادست رودخانه را انجام داده است، افزود: در سال جاری حدود ۱۰۰ میلیون قطعه بچه ماهی در دریای خزر رها‌سازی شده است.

این خبر را به اشتراک بگذارید