• یکشنبه 28 اسفند 1401
  • الأحَد 26 شعبان 1444
  • 2023 Mar 19
شنبه 4 خرداد 1398
کد مطلب : 56903
+
-

دوپینگ یا سوال درباره دوپینگ؟

حسین کیهانی، شادی خود را چند متر جلوتر از حریفان در مسابقه دوی 3هزارمتر بازی‌های آسیایی2018، وقتی که هنوز به خط پایان نرسیده بود، شروع کرد حالا او اما از سوی سازمان مبارزه با دوپینگ فدراسیون جهانی دوومیدانی متهم به دوپینگ شده است. از لحظه‌ای که خبر منتشر شد، مناقشه‌ای در‌گرفت که دوپینگ کیهانی مربوط به کدام مسابقه است. چه آنکه خبرگزاری آسوشیتدپرس مدعی شده بود، استفاده او از مواد نیروزا مرتبط با بازی‌های آسیایی جاکارتا در سال2018 است. پس از انتشار خبر اولیه، خیلی فوری‌ فدراسیون دوومیدانی ایران آن را رد و اعلام کرد؛ این دوپینگ مربوط به بازی‌های آسیایی جاکارتا نیست. اگر دوپینگ حسین کیهانی مرتبط با بازی‌های آسیایی بود، یک مدال طلا از 20طلای ایران گرفته می‌شد که البته باز هم در جایگاه ششمی ایران در این مسابقات تأثیری نداشت. بعد از مسابقات جاکارتا حسین کیهانی تقریبا در هیچ مسابقه‌ای شرکت نکرد تا اوایل اردیبهشت‌ماه امسال او برای مسابقه قهرمانی آسیایی2019 به قطر رفت. کیهانی اما در دوحه همانند جاکارتا عمل نکرد و چهارمین نفری بود که از خط پایان گذشت.
پس از اعلام دوپینگی‌بودن حسین کیهانی، فدراسیون دوومیدانی ایران به هواخواهی از او برخاست و گفت: دلیل دوپینگی اعلام‌شدن او نوع تمریناتش بوده است. مجید کیهانی، رئیس فدراسیون در گفت‌وگو با رسانه‌ها گفته است: «حسین کیهانی تمامی تمرینات خود را در ارتفاع ۲۴۰۰متری انجام داده و تمرین در آن ارتفاع با ترشح بیشتر یک ماده در بدن همراه می‌شود که این موضوع ایجاد شائبه 
کرده است. ما با تمام قدرت به این مسئله پاسخ خواهیم داد. در اروپا تمرین در این ارتفاع و این مورد متداول نیست و فدراسیون قطعا در این رابطه توضیحاتی را ارائه می‌کند.»
 رئیس فدراسیون از واژه دوپینگ استفاده نمی‌کند و معتقد است که فدراسیون جهانی تنها از فدراسیون ایران توضیح خواسته است: «نامه‌ای از فدراسیون جهانی دوومیدانی (IAAF‌) به‌دست ما رسید که بابت نمونه حسین کیهانی در رقابت‌های قهرمانی آسیا در قطر توضیحاتی را خواستند. تأکید می‌کنم این توضیح درخصوص نمونه دوپینگ حسین کیهانی در قهرمانی آسیا۲۰۱۹ در قطر بوده ‌و تمامی تست‌های حسین کیهانی در مسابقات گذشته ازجمله بازی‌های آسیایی۲۰۱۸ منفی بوده است.»
 با این حال، خبرگزاری آسوشیتدپرس که این خبر را منتشر کرده، می‌گوید این ورزشکار تا 4سال محروم شده و او از فدراسیون جهانی تقاضای فرجام‌خواهی کرده است.
 

این خبر را به اشتراک بگذارید