• پنج شنبه 10 اسفند 1402
  • الْخَمِيس 19 شعبان 1445
  • 2024 Feb 29
پنج شنبه 25 بهمن 1397
کد مطلب : 47777
+
-

پیوند ایران و دانمارک با موسیقی

امشب در جشنواره موسیقی فجر نوازندگان ایرانی و دانمارکی قطعه‌‌ای که یک آهنگساز دانمارکی یک قرن پیش درباره میدان نقش‌جهان اصفهان نوشته را اجرا می‌کنند

فرهنگ
پیوند ایران و دانمارک با موسیقی

گروه آنسامبل آتلاس از دانمارک امروز در سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر قطعاتی از آهنگسازان ایرانی و دانمارکی را اجرا خواهد کرد که مهم‌ترین قطعه این اجرا، ساخته یک آهنگساز دانمارکی با الهام از میدان نقش جهان اصفهان است.
 به گزارش همشهری، یسپا لوتسهوفت سرپرست گروه آنسامبل آتلاس اعلام کرد:«یکی از مهم‌ترین قطعاتی که در جشنواره امسال قرار است اجرا شود، قطعه‌ای از کارل نیلسن خواهد بود. این آهنگساز در سفری که 100سال پیش به اصفهان داشته، قطعه‌ای ساخته که ایده آن را از میدان نقش جهان اصفهان گرفته. برای خود ما هم جالب است که یک آهنگساز دانمارکی،نگاه منحصربه‌فردی به ایران داشته و این قطعه را نوشته. من فکر می‌کنم اجرای این قطعه یکی از مهم‌ترین اتفاقات جشنواره باشد.»
برای این قطعه، یک آهنگساز دانمارکی تنظیمی نوشته و قرار است گروه 6نفره‌ای از دانمارک به‌همراه 3نوازنده زن ایرانی(بهاره صفایی، آسو کوهزادی و نازنین احمدزاده)  در این اجرا گروه آنسامبل آتلاس را همراهی کنند.
یسپا لوتسهوفت درباره حضور در ایران و شرکت در جشنواره موسیقی فجر گفت: «یک‌سال پیش من برای معرفی آلبوم امیر مهیار تفرشی‌پور به ایران آمدم و عاشق ایران شدم. بعد از آن یک همکاری کاری در حوزه موسیقی با امیر انجام دادیم که نتیجه آن اجرای چند کار از امیر مهیار تفرشی پور در کپنهاگ بود. بعد از این موضوع به دعوت او به ایران آمدم و دوست داشتم تا اجرایی در ایران داشته باشم.» 
وی با تأکید بر اینکه سیاست کاملا جدا از هنر و موسیقی است، درباره دیدگاهش نسبت به مردم ایران و موسیقی ایرانی گفت: «برای ما مهم این است که یک ارتباط بین موسیقی غرب و شرق ایجاد کنیم. ما می‌خواهیم با انسان‌های خوب ارتباط برقرار کنیم و موسیقی این امکان را به ما می‌دهد که به بهترین شکل با انسان‌ها ارتباط داشته باشیم.»
سرپرست گروه آنسامبل آتلاس با توجه به اجرای قطعاتی از موسیقی ایرانی در سی‌وچهارمین جشنواره موسیقی فجر گفت: «موسیقی ایرانی برای ما موسیقی جدید و ناشناسی است. موسیقیدان‌های ما دوست دارند آهنگسازان ایرانی را ببینند و درباره آن حرف بزنند. ما دوست داریم آثاری که اینجا اجرا می‌کنیم را در دانمارک هم اجرا کنیم چرا که مخاطب ما هم به دنبال آثار جدید است و بدون شک از این موضوع استقبال می‌کند.»
گروه آنسامبل آتلاس امشب ساعت 21:30 در تالار وحدت روی صحنه خواهد رفت.این گروه قرار است قطعاتی از شاهین فرهت، هرمز فرهت، امیرمهیار تفرشی‌پور، فرانسیس پولانک و کارل نیلسن را اجرا کند.

این خبر را به اشتراک بگذارید