• دو شنبه 7 آذر 1401
  • الإثْنَيْن 4 جمادی الاول 1444
  • 2022 Nov 28
دو شنبه 4 دی 1396
کد مطلب : 2203
+
-

تکریم نمادهای اقتصادی شهر

یادداشت
تکریم نمادهای اقتصادی شهر

مسعود خوانساری/ رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران:

امروز در شرایطی که اقتصاد ایران در ریل خروج از رکود قرار گرفته، جامعه ایران بیش از هر زمان دیگری نیازمند امید است. اقتصادی که چندین سال رنج رکود را تحمل کرده و جامعه‌ای که به‌دلیل بیکاری و مهاجرت جوانان در رنج است، به انتظار نشسته تا تحولاتی اساسی در ساختارهای گاهی فرسوده، رخ دهد و از دل آن طلایه‌های امید و رونق نمایان شود.

باید خوشحال بود که در سایه رفتارهای منطقی و به‌خصوص توافق برجام، فرصت‌هایی برای اقتصاد کشور مهیا شده که می‌توان با بهره‌گیری درست و دقیق از آنها مسیر پیش روی توسعه کشور را هموار کرد و البته باید دقت داشت که حجم عظیم پتانسیل‌های درونی جامعه و اقتصاد ایران چنان است که می‌توان با بهره‌گیری درست از آنها به موفقیت‌هایی مثال زدنی دست پیدا کرد.

اما امروز اولویت ما چیست؟ آیا شهر تهران به‌عنوان پیشانی سیاسی و اقتصادی ایران خود نیاز به تحول در رفتارها ندارد؟ به‌طور حتم تهران می‌تواند به نمادی از پویایی، خلاقیت و اقتصاد با ثبات و پایدار برای کلیت ایران تبدیل شود. این شهر مملو از فرصت و موقعیت است و اتفاقا سرمایه‌گذاران خارجی نیز این موضوع را دریافته‌اند. اما این حجم از پتانسیل‌ها به تنهایی کافی نیست.

جذب سرمایه‌گذار خارجی، خلق منابع پایدار و توسعه اقتصادی متوازن به ملزوماتی نیاز دارند که تحقق آنها تنها در اختیار یک یا 2نهاد دولتی یا حاکمیتی نیست البته که با هم افزایی نهادهای تخصصی می‌توان به آن دست پیدا کرد. سرمایه‌گذاران خارجی به محض ورود به ایران با تهرانی روبه‌رو می‌شوند که می‌تواند تصویر ذهنی آنان از ایران را بسازد و حتی همین یک معیار هم کافی است تا ضرورت اهمیت تهران درک شود. امروز اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران به‌عنوان نهادی با 134سال قدمت تاریخی و پشتوانه بیش از 18هزار عضو و البته بهره مندی از حضور نیروهای متخصص، فرصت‌های قانونی و اعتبار بین‌المللی می‌تواند در کنار شهرداری و شورای شهر تهران مسیر دستیابی به اهداف تعیین شده را هموار سازد.

امروز نیاز جامعه ایرانی گسترش امید و روحیه کارآفرینی است. هرکارآفرین ایرانی یک سفیر توسعه کشور است و نباید از یاد برد که مردم و به‌خصوص جوانان تحصیلکرده به الگوهای موفق و امید بخش برای تداوم راه کارآفرینی نیاز دارند. اتاق تهران امروز به این موضوع می‌بالد که با اقدامات فرهنگی مانند برگزاری مراسم اعطای نشان امین الضرب به کارآفرینان این روحیه، فرهنگ و اعتقاد را در جامعه گسترش می‌دهد. در این شرایط اگر نهادهای دیگری مانند شورای شهر و شهرداری نیز در جهت تکریم، فرهنگ کارآفرینی و حفظ مفاخر اقتصادی شهر گامی به پیش گذارند، به‌طور حتم حرکت در مسیر کمک به رشد و توسعه اقتصاد شهر با توان بیشتری به پیش می‌رود.

تکریم کارآفرینی، ایجاد مقدماتی برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی مانند استفاده از مشاوران بین‌المللی و آگاه به مسائل، معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در تهران، پویاترکردن موقعیت‌های خلق سرمایه در تهران مانند ایجاد رونق در بخش گردشگری، ایجاد روحیه وفاق و همدلی میان کارآفرینان و مدیران شهری، برطرف کردن موانع توسعه اقتصادی شهر، استفاده بهینه، منطقی و کارشناسی از امکانات تهران مانند نمایشگاه‌ها و به‌خصوص ایجاد زمینه‌های گفت‌وگوی مشترک میان مدیران شهری و کارآفرینان قطعا می‌تواند امید را به جان اقتصاد و شهر باز گرداند.

امروز اتاق تهران با حضور در شورای شهر و بیان پتانسیل‌ها و فرصت‌های همکاری، گام اساسی را برداشته و جای خوشحالی است که شورای شهر نیز از این همکاری استقبال کرده است. امیدواریم در سایه این همکاری، تهران به شهر امید و کارآفرینی تبدیل شود. شهری که می‌تواند با نمایش جلوه‌های رشد و پیشرفت، ذهنیتی مثبت و سازنده برای سرمایه‌گذاران خارجی به وجود آورد که حتی قصد دارند در نقاط دیگری از این سرزمین مملو از فرصت حضور یابند. یک رسالت تهران همین است.

 

این خبر را به اشتراک بگذارید