• دو شنبه 13 آذر 1402
  • الإثْنَيْن 21 جمادی الاول 1445
  • 2023 Dec 04
پنج شنبه 30 شهریور 1402
کد مطلب : 203513
+
-

تسهیلات رایگان متنوعی به دانش‌آموزان ارائه می‌شود

پیش به سوی مدرسه!

پیش به سوی مدرسه!

مریم باقرپور

شروع مدارس و دانشگاه‌ها با شور و هیجان زیادی همراه است و خنده‌های دانش‌آموزان و ذوق کیف و دفتر نو، یادمان می‌اندازد که با همین شادی‌های کوچک هم می‌توان شاد بود و با امید زیست. در این میان وقتی شادی‌ها دوچندان می‌شود که افراد بتوانند راحت‌ تردد کنند، از امکانات بیشتری بهره‌مند شوند و کلی جایزه و هدیه هم بگیرند. این هدیه‌ها می‌تواند خدمات رایگانی باشد که حوزه‌های مختلف برای دانش‌آموزان همزمان با بازگشایی مدارس تدارک می‌بینند. امسال این خدمات متنوع و حسابی کاربردی است.

15 روز  تردد رایگان، مهمان مدیریت شهری
3تا 5هزار تومان نرخ کرایه‌ای است که هر شهروندی هنگام سفر با اتوبوس‌های درون‌شهری و مترو باید آن را بپردازد اما امسال دانش‌آموزان از پرداخت این مبلغ معاف شده‌اند. آن هم نه یک روز یا یک هفته، بلکه امسال مدیریت شهری زمینه‌ای را فراهم کرده تا دانش‌آموزان برای 15 روز بتوانند از اتوبوس و متروی رایگان استفاده کنند. درکنار افزایش تعداد اتوبوس‌ها، ۲۰ خط ویژه اتوبوس مدرسه همزمان با آغاز سال تحصیلی در شهر تهران راه‌اندازی می‌شود.  اما دانش‌آموزان برای بهره‌مندی از این تسهیلات کافی است که کارت شناسایی همراه داشته باشند تا بتوانند در مسیرها رایگان‌ تردد کنند. پس از 15 روز هم خدمات ویژه مدیریت شهری تمامی ندارد و دانش‌آموزان می‌توانند کارت بلیت‌هایی با تخفیف‌های 30‌درصدی بگیرند. برای گرفتن کارت بلیت هم کافی است، با همراه داشتن کارت ملی و دانش‌آموزی به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک شهر مراجعه کنند.

استعدادیابی در باغ کتاب
باغ کتاب تهران با کلی برنامه و طرح رایگان به استقبال‌ماه مهر رفته و به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کرده تا دانش‌آموزان بتوانند تا یک‌ماه پس از تعطیلی مدارس خود از این خدمات استفاده کنند. این تسهیلات در قالب جشنواره سلام مدرسه اجرا می‌شود. «استعدادیابی» یکی از بخش‌های این جشنواره است. در این بخش کارشناسان و روانشناسان علاوه بر شناسایی استعدادهای کودکان و نوجوانان، حین گفت‌وگو و بازی اختلالات آنها را رایگان شناسایی می‌کنند و درصورت نیاز دانش‌آموز به مشاوران مربوطه ارجاع داده می‌شود. برپایی کارگاه‌های دست‌ورزی و مهارت‌آموزی و بازی‌های فناورانه از دیگر بخش‌های جشنواره برای کودکان تا 9ساله است. پس از حضور در این کارگاه شرکت‌کنندگان رایگان جوایزی دریافت می‌کنند و می‌توانند یک سال از خدمات آکادمی هنر و خلاقیت بهره‌مند شوند. این برنامه‌ها هر روز از ساعت 15تا 21و روزهای تعطیل از ساعت 10تا 21است.

بفرمایید کیسه خوراکی و نوشت‌افزار رایگان
خوراکی عضو جدانشدنی برای دانش‌آموزان هنگام حضور در مدرسه است. گاهی این تغذیه‌ها توسط خانواده‌ها در کیسه‌های نایلونی قرار می‌گیرد و هر روز یک تا چند کیسه پلاستیکی برای هر دانش‌آموز صرف می‌شود. اما امسال قرار است برای کاهش مصرف پلاستیک و ظروف یکبار مصرف حوزه خدمات شهری و محیط‌زیست شهرداری تهران کیسه‌های پارچه‌ای میان دانش‌آموزان توزیع کند. این کار که از سوی اداره محیط‌زیست مناطق پیگیری می‌شود، مصداق یک تیر و دونشان است. البته همزمان با این فعالیت و با بازگشایی مدارس، کارشناسان اداره‌های بازیافت مناطق به مدارس می‌روند و برای تشویق دانش‌آموزان به تفکیک زباله‌های خشک و تر، به جز آموزش این امکان را فراهم می‌کنند تا از همان روزهای نخستین پسماندهای خشک خود مانند کاغذهای باطله را جمع‌آوری کنند و در ازای تحویلش، نوشت‌افزار رایگان بگیرند. البته برای ساماندهی بیشتر برای هر مدرسه روز معینی مشخص و از قبل اطلاع‌رسانی می‌شود.

ویژه کودکان کار ایران
کودکان کار و خیابان، امسال می‌توانند در کلاس‌های درس حاضر و از خدمات رایگانش بهره‌مند شوند. در واقع سازمان خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران، با آماده‌سازی 34مرکز پویاشهر خدمت‌رسانی در حوزه آموزش و تحصیل به کودکان‌کار و خیابان (کودکان ایران)  را در 2محور شروع کرده است. در محور نخست کودکان‌کار و آسیب‌دیده اجتماعی که به دلایل مختلفی از تحصیل بازمانده‌اند، با مراجعه به مراکز پویاشهر می‌توانند به تحصیل خود ادامه دهند و پس از با موفقیت پشت سر گذاشتن دوره تکمیلی تحصیلی، وارد مدارس دولتی می‌شوند. محور دوم فعالیت مراکز پویاشهر هم برگزاری کلاس‌های تقویتی و آموزشی رایگان است که دانش‌آموزان آسیب‌دیده و در معرض آسیب می‌توانند در آنها شرکت کنند.

 

این خبر را به اشتراک بگذارید