• سه شنبه 7 آذر 1402
  • الثُّلاثَاء 15 جمادی الاول 1445
  • 2023 Nov 28
سه شنبه 14 شهریور 1402
کد مطلب : 202262
+
-

استخدام دستفروش روزی یک‌میلیون تومان

اصل ماجرا
استخدام دستفروش روزی یک‌میلیون تومان

مهدی اسماعیل‌پور؛ روزنامه‌نگار

در گذشته دستفروشی و بساط‌گستری یکی از راه‌های امرار معاش بخش ضعیف جامعه بود که نه تخصصی برای اشتغال داشتند و نه سرمایه‌ای برای راه‌اندازی کسب‌وکار، اما طی سال‌های اخیر موضوع دستفروشی با ورود و نفوذ مافیایی بزرگ دستخوش تغییرات اساسی و بنیادی شده است و عملا این بازار بزرگ و پرسود در اختیار گروهی خاص قرار گرفته است که با غصب معابر و راسته‌های پرتردد و به قول معروف دارای پاخور خوب، از قشر ضعیف که همان دستفروشان حقیقی هستند بهره‌کشی کرده و درواقع با سوءاستفاده از شرایط موجود و خلأ‌های قانونی، نیازمندان واقعی ازجمله کودکان و اعضای خانواده‌های فقیر را استثمار می‌کنند.
بررسی دستگاه‌های پوز ضبط شده این افراد از تراکنش‌های میلیاردی آنها در یک‌ماه حکایت دارد! در همین رابطه سعید بیگی، مدیرعامل شرکت ساماندهی مشاغل شهر تهران درخصوص جمع‌آوری و ساماندهی دستفروشان تهران نیز به موارد عجیب و شوکه کننده‌ای اشاره کرده است: «طبق تجربه‌ای که ما در این مدت در شهرداری داریم و دوستان در گذشته داشتند، واضح است که عده‌ای دارند از این فضا سوءاستفاده می‌کنند. کافی است در برخی از اپلیکیشن‌هایی که آگهی اینترنتی می‌گذارند جست‌وجو کنید؛ می‌بینید در حال استخدام دستفروش با حقوق‌های خیلی بالا مثل روزانه ۷۰۰هزار، ۸۰۰هزار یا یک‌میلیون تومان هستند. ما موارد مختلفی از این قبیل داشتیم مثلا در خیابان 15‌خرداد، ما فردی را می‌شناسیم که ۸۰ بساط دستفر‌وشی دارد؛ خب مشخص است که این کاسبی آبرومندانه یک دستفر‌وش معمولی نیست و درحال سوءاستفاده از این فضاست. از آنجایی‌که این افراد در خیابان کنار یکدیگر می‌نشینند، مدیریت این موضوع خیلی برای شهرداری ممکن نیست چون ممکن است یک دستفروش معمولی که کارش دستفروشی است و از این راه کسب درآمد می‌کند در کنار همان دستفروش سوءاستفاده‌گر بنشیند. به‌خاطر همین است که ما اصرار داریم که بازاری در حد توان برپا شود و دستفروشان به آنجا بیایند و مدیریت شوند. از این طریق شناسایی دستفروشان واقعی و توانمند کردن آنها و حتی تهیه‌کردن مغازه برای آنها راحت‌تر است.» آزمودن و صحت سنجی ادعای استخدام دستفروش مزد روز با درآمد ماهانه 24میلیون تومان و بالاتر چندان سخت نیست، کافی است یکی از همین اپلیکیشن‌ها را باز کنید و استخدام دستفروش را در آنها جست‌وجو کنید و...
اگر شهرداری تهران در این دوره سراغ ساماندهی دستفروشان در نقاط مختلف شهر رفته است، هدفش کوتاه کردن دست مافیای بزرگ و گسترده دستفروشی و مقابله با سوداگرانی است که برای رسیدن به پول بیشتر از هیچ کار و رفتاری دریغ ندارند، حتی اجاره کردن و خریدن کودکان اغلب کم سن و سال خانواده‌های فقیر و کم بضاعت یا اتباع! متأسفانه مافیای دستفروشی زمانی که عرصه را بر خود تنگ می‌بیند دست به هرکاری می‌زند تا فضا را به سود خودش تغییر دهد و در این مسیر از فضای مجازی هم به خوبی بهره می‌گیرد تا سناریوی‌های خودش را برای تحریک افکار عمومی پیاده کند، درحالی‌که اصل ماجرا و واقعیت ساماندهی دستفروشان چیز دیگری است. 

این خبر را به اشتراک بگذارید