• یکشنبه 9 مهر 1402
  • الأحَد 16 ربیع الاول 1445
  • 2023 Oct 01
یکشنبه 28 اسفند 1401
کد مطلب : 188184
+
-

حکم اعدام برای 2نفر از عاملان حمله به حرم شاهچراغ ع

کوتاه از حادثه
حکم اعدام برای 2نفر از عاملان حمله به حرم شاهچراغ ع

با اتمام رسیدگی به پرونده عاملان حادثه تروریستی حرم مطهر شاهچراغ(ع) 2نفر از متهمان با رأی دادگاه انقلاب به اعدام محکوم شدند.
به گزارش همشهری، رئیس‌کل دادگستری استان فارس با اعلام این مطلب از محکومیت 2نفر از متهمان اصلی این پرونده به اعدام در ملأ عام خبر داد و گفت: اتهام این 2متهم معاونت در افساد فی‌الارض، بغی و اقدام علیه امنیت کشور بود.
حجت‌الاسلام و‌المسلمین سیدکاظم موسوی با تأکید بر اینکه 2متهم اصلی پرونده در مسلح‌سازی‌، تدارکات، پشتیبانی و هدایت عامل اصلی حمله تروریستی به شکل مستقیم دخالت داشتند، گفت: یکی از این عوامل محمد‌رامز رشیدی نام دارد که در اعترافات خود به تحویل اسلحه، همراهی با عامل اصلی ترور جهت شناسایی کامل محیطی حرم شاهچراغ(ع) پیش از حمله و همچنین در شب حادثه، اسکان وی و ارتباط مکرر و اخذ دستور از سرکرده داعش اعتراف کرده است. رئیس‌کل دادگستری فارس به نقش محکوم به اعدام دیگر این پرونده اشاره کرد و بیان داشت: این متهم نیز که سیدنعیم هاشم قتالی نام دارد، در دادگاه به تحویل‌گرفتن عامل اصلی ترور بعد از ورود به ایران و همچنین اسکان وی و سایر اعضای داعش در تهران و جابه‌جایی آنان در خانه‌های امن و سایر تدارکات و حتی تهیه بلیت سفر به شیراز برای عامل اصلی ترور اعتراف کرده است. وی با اشاره به اینکه اقدامات متهمان در شیراز و تهران و همچنین ارتباطات برون‌مرزی آنان مستقیما زمینه‌ساز حمله ناجوانمردانه تروریستی به حرم مطهر شاهچراغ(ع) و شهادت ۱۳‌نفر از خادمان و زائران و مجروحیت ۳۰تن دیگر شده است، گفت: شکات پرونده در نخستین جلسه دادگاه خواستار اشد مجازات متهمان بودند. رئیس‌کل دادگستری استان فارس در ادامه به محکومیت ۳نفر دیگر از متهمان به مجازات‌های سنگین حبس اشاره کرد و در تشریح آن بیان داشت: متهم دیگر این پرونده محمد رحمانی که از سر‌پل‌های گروه‌های داعش در تهران بود به ۲۵‌سال حبس، مصطفی جان‌امانی متهم دیگر پرونده به‌دلیل عضویت و حمایت از گروه تروریستی داعش به ۱۵‌سال و یک روز و حمید اله‌کابلی دیگر عضو دستگیر شده گروه داعش نیز به ۵‌سال حبس محکوم شدند. حجت‌الاسلام و‌المسلمین موسوی به تعیین صلاحیت دادگاه انقلاب شیراز در رسیدگی به اتهامات چند نفر دیگر از عوامل داعش مرتبط با این پرونده نیز اشاره کرد و افزود: پرونده این متهمان در شعبه ‌ویژه بازپرسی دادسرای انقلاب اسلامی شیراز در حال تکمیل تحقیقات است که پس از صدور قرار نهایی و کیفرخواست جهت صدور رأی به دادگاه ارسال خواهد شد.
وی در پایان خاطرنشان ساخت: آرای صادره درخصوص ۵ متهم این پرونده مطابق آیین دادرسی کیفری قابل فرجام‌خواهی در دیوان‌عالی کشور است. براساس این گزارش، عامل اصلی حادثه تروریستی حرم مطهر شاهچراغ(ع) که با نام‌های مستعار متعددی ازجمله ابوعایشه، حامد بدخشان و سبحان معروف بود، در شامگاه ۴ آبان‌ماه در جریان درگیری با نیرو‌های انتظامی جان باخت.

این خبر را به اشتراک بگذارید