• چهار شنبه 9 اسفند 1402
  • الأرْبِعَاء 18 شعبان 1445
  • 2024 Feb 28
پنج شنبه 27 بهمن 1401
کد مطلب : 185752
+
-

بازی بزرگ با غایب بزرگ

بارسلونا و منچستر امشب در لیگ اروپا بدون رونالدو و مسی بازی دارند

بازی بزرگ با غایب بزرگ

بارسلونا و منچستریونایتد هر دو بدشانسی آوردند که در مرحله یک‌شانزدهم لیگ اروپا به تور همدیگر خوردند. تیم‌های اول مرحله گروهی لیگ اروپا به‌طور خودکار به مرحله یک‌هشتم رفته‌اند و تیم‌های دوم باید با تیم‌های سوم سقوط کرده از لیگ قهرمانان بازی کنند تا به مرحله یک‌هشتم برسند. منچستر در گروه رئال‌سوسیداد دوم شد و بارسلونا در گروه بایرن‌مونیخ و اینتر سوم. اگر کریستیانو رونالدو در منچستر مانده بود، این بازی زیباتر هم می‌شد. رونالدو استاد گلزنی به بارسلونا بود اما رقابت‌های لیگ قهرمانان در این فصل برای نخستین‌بار در 2دهه اخیر بدون او برگزار شد و حالا کریستیانو در مرحله پلی‌آف لیگ اروپا هم حضور ندارد.
تیم‌های آرسنال، فنرباغچه، رئال‌بتیس، سن‌ژیلوا، سوسیداد، فاینورد، فرایبورگ و فرانس‌واروش منتظر دیدارهای این مرحله می‌مانند تا حریف دور بعد خود را بشناسند. حضور تیم‌های یوونتوس، من‌یونایتد و بارسا در مرحله یک‌شانزدهم تنور این رقابت‌ها را گرم نگه‌داشته. اگر اتلتیکو هم موفق می‌شد در گروهش سوم شود و به لیگ اروپا بیاید، بازی‌ها قشنگ‌تر هم می‌شد.

   بارسلونا
   ژاوی دومین فصل پیاپی تیم را از لیگ قهرمانان به لیگ اروپا آورده. فصل پیش در این رقابت‌ها به اینتراخت فرانکفورت باختند و حذف شدند. امسال وضعیت متفاوت است و بارسای او همه را می‌برد. ژاوی برای پیروزی حتی به سبک و فلسفه باشگاه هم متعهد نیست. به‌طور مثال در بازی با بتیس (با مربیگری ستین) مالکیت توپ حریف بیشتر بود.
   با گذشت ۲۱هفته از رقابت‌های لالیگا، تنها ۷بار دروازه بارسلونا باز شده که 3بار آن در ال‌کلاسیکوی رفت بوده. آنها از این حیث با رکورد تاریخی دپورتیوو لاکرونیا (۱۹۹۴) برابری کرده‌اند.
   تراشتگن در ۲۱هفته لالیگا، ۱۶بار موفق به ثبت کلین‌شیت شده، این آمار تنها یک‌بار در تاریخ لالیگا به ثبت رسیده بود؛ فرانسیسکو لیانیو از دپورتیوو(۱۹۹۴).
   بارسا در ۱۰دیدار ابتدایی خانگی خود در لالیگا، تنها یک گل دریافت کرده (گل به‌خودی مارکوس آلونسو مقابل اسپانیول). تنها اتلتیک‌بیلبائو
(71-1970)در ۱۰بازی نخست خانگی خود موفق به ثبت چنین آماری شده بود. فصل پیش در این مقطع و در پایان هفته22لالیگا بارسا 24گل خورده بود.
   بارسلونا بدون آرائوخو ۱۶گل دریافت کرده و با حضور آرائوخو ۸گل خورده است.
   11برد متوالی ژاوی در تمامی رقابت‌ها با بهترین روند بردهای پپ به‌عنوان مربی بارسا برابری می‌کند.
   بارسا در خارج از خانه هم در لیگ عالی عمل کرده و در صدر تیم‌هایی قرار دارد که در این فصل در لیگ‌های بزرگ اروپایی بیشترین امتیاز را در خارج از خانه کسب کرده‌اند؛ 30امتیاز بارسلونا، 28امتیاز ناپولی، 26امتیاز مارسی، 25 امتیاز رئال‌سوسیداد، 25امتیازپاری‌سن ژرمن و 25 امتیاز آرسنال. ژاوی به نخستین مربی تاریخ بارسلونا تبدیل شد که تنها یکی از 25بازی اول خارج از خانه خود را در لالیگا باخته است.
   بارسلونا پس از فصل ۹۷-۱۹۹۶ برای نخستین بار طی یک فصل لالیگا، ۷بازی را با پیروزی یک‌بر‌صفر به پایان رسانده است. تا پایان لیگ ۱۷بازی باقی‌مانده و به‌احتمال فراوان این رقم افزایش خواهد یافت.
   گل‌های پدری موجب کسب 10امتیاز در لالیگا شده که او را از لحاظ امتیازآوری به بهترین بازیکن لیگ تبدیل می‌کند!(در کنار ایگلسیاس با ۹گل و ۱۰امتیاز).
   لواندوفسکی هرگز مقابل منچستریونایتد بازی نکرده؛ ستاره لهستانی که در 6بازی اخیر لالیگا تنها یک گل زده اما همچنان با 14گل آقای گل است. لوا در 45بازی بین‌المللی اخیر خود 37گل زده است.
   بارسا در تمام 11بازی خود در سال2023پیروز شده و در 16بازی اخیر خود شکست نخورده است. آخرین شکست در اکتبر سال گذشته برابر بایرن‌مونیخ بود. از آن زمان بارسا 15برد و یک تساوی در تمام رقابت‌ها ثبت کرده است.
   باوجود نتایج عالی بارسا، این تیم در رقابت‌های قاره‌ای سال‌های اخیر خوب نبوده و در 5بازی از 11مسابقه آخر خود بازنده زمین را ترک کرده؛ 2برد و 4تساوی. همین 2برد هم به لطف پیروزی بر تیم نگون‌بخت ویکتوریا پلژن به‌دست آمده است.

   منچستر
   فردا موعد ارسال درخواست‌ها برای خرید باشگاه منچستریونایتد به پایان می‌رسد. حتی ایلان ماسک، دیوید بکام و چند شرکت و میلیاردر سرشناس برای خرید این باشگاه اعلام آمادگی کرده‌اند. گلیزرها حداقل 5میلیارد پوند می‌خواهند که یک شرکت قطری حاضر شده این رقم را بپردازد. خانواده گلیزر قصد دارند پس از فروش منچستریونایتد به سراغ خرید باشگاه لیورپول بروند.
   تن‌هاخ برای این بازی کلی مصدوم و محروم دارد. غایبان منچستر مقابل بارسا؛ مصدوم: آنتونی، مارسیال، مک‌تامینی، فان دبیک، اریکسن، محروم: زابیتسر و لیساندرو مارتینس.
   درباره بازگشت میسن گرینوود که به‌تازگی پس از تحمل زندان از اتهامات تجاوز تبرئه شده است، دودستگی در باشگاه وجود دارد. تن‌هاخ موافق بازگشت این بازیکن است اما اعضای تیم زنان تهدید به اعتصاب کرده‌اند. در بین بازیکنان هم عده‌ای موافق و دیگران مخالف بازگشت او هستند.
   داوید دخه‌آ 2بازی در نوکمپ انجام داده و ۶گل دریافت کرده است.
   تنها اندی کول و دوایت یورک توانسته‌اند برای منچستریونایتد در نوکمپ برابر بارسلونا موفق به گلزنی شوند.
   منچستر و بارسا 13بار در همه رقابت‌ها با هم روبه‌رو شده‌اند که 6برد برای بارسا و 3برد برای یونایتد به‌دست آمده؛ 3بازی اول در جام برندگان جام اروپا بوده و بقیه در لیگ قهرمانان.
   بارسلونا در هر 4رویارویی آخر غیراز یک دیدار دوستانه مقابل من‌یونایتد پیروز شده. تنها تیمی که 5بار پیاپی منچستر را شکست داده لیورپول است که در فاصله سال‌های 2000 تا 2002 این پیروزی‌ها را به‌دست آورده.
  منچستر هر 5بازی آخر در اروپا را با پیروزی پشت‌سر گذاشته. تنها یک‌بار در فصل 66-1965پیش آمده که 6بازی پیاپی خود را در اروپا برده باشد.

مارکوس رشفورد ستاره این روزهای فوتبال جهان است. دیروز روزنامه‌های اسپانیایی فاش کردند که این بازیکن انگلیسی سال2019نزدیک بود به بارسلونا برود و مدیران بارسا 3بار با برادرانش مذاکره کرده بودند. حالا او با درخشش و بازگشت به اوج به نوکمپ می‌رسد؛ ۱3گل و ۴پاس گل در ۱۵بازی اخیر.

برنامه یک‌شانزدهم
بارسلونا - یونایتد 21:15
سالزبورگ - آاس‌رم 21:15
آژاکس - اونیون برلین 21:15
شاختار - رن
21:15
سویا - آیندهوون 23:30
بایرلورکوزن - موناکو 23:30
اسپورتینگ - میتیلند 23:30
یوونتوس - نانت 23:30

 

این خبر را به اشتراک بگذارید