• پنج شنبه 9 آذر 1402
  • الْخَمِيس 17 جمادی الاول 1445
  • 2023 Nov 30
پنج شنبه 20 بهمن 1401
کد مطلب : 185254
+
-

خاطرجمع از مردم نگران رسانه

یادداشت
خاطرجمع از مردم نگران رسانه

علی ترابی‌؛ دبیر گروه سیاست

22بهمن امسال روز بسیار خاصی است؛ شاید خاص‌ترین 22بهمن تاریخ انقلاب. بعد از 4ماه جنگ روانی همه‌جانبه علیه مردم، حالا فرصتی برای ابراز وجود مردم فراهم شده تا در یک جشن عمومی، پاسخی به تمام بدخواهان بدهند و بگویند که ببینید تصویر درست و حقیقی از مردم ایران را.
از سوی دیگر پس از 3سال برگزاری راهپیمایی محدود به ‌خودرویی و موتوری در شرایط سخت کرونایی، 22بهمن1401 نخستین جشن پیروزی انقلاب است که بدون محدودیت‌های خاص برگزار می‌شود و از این حیث هم شور و شوق عاشقان انقلاب برای حضور در خیابان‌ها زیاد است.
این دو علت می‌تواند زمینه‌ساز ظهور و بروز بهترین و زیباترین تصاویر باشد؛ از حضور مردم در خیابان‌های سراسر کشور، از اهتزاز پرچم‌های مقدس ایران روی دوش آنها، از دلبری تصاویر شهدا روی دست مردم و از نقش لبخند آحاد مردم در این گردهمایی بزرگ.
اما اینجا توجه به یک جمله بسیار ضروری است؛ «22بهمن مظهر تجلی وحدت ملی باشد»؛ این شاید مهم‌ترین گزاره از فرمایش‌های دیروز رهبر معظم انقلاب بود؛ عبارتی که بیش از آنکه شعار باشد، یک هشدار است؛ هشدار از اینکه مبادا این تصاویر ناب و زیبا که تا کمتر از 48ساعت دیگر قاب دوربین‌ها و رسانه‌ها را پر می‌کند، ابزاری شود برای شاخ و شانه کشیدن و دعوا کردن. مبادا این قاب‌های درخشان جای اتحاد، بذر دوقطبی‌سازی‌ و چند پاره کردن امت را بپرورانند که اندک سستی و بی‌مبالاتی در این زمینه می‌تواند شیرینی این جشن را خراب کند.
دعوت از همه برای اینکه 22بهمن را مظهر اتحاد و همدلی بدانند، امتداد همان نگاه پدرانه‌ای است که در دیدار جشن فرشته‌ها‌ در 13رجب تبلور یافت. این هشدار ادامه همان رویکردی است که در عفو گسترده و معیاری عیان شد و حالا جامعه را انذار می‌دهد که آخرین گام‌ها پس از جنگ ترکیبی و نبرد همه‌جانبه دشمن را با اتحاد و همدلی بردارد.
این جمله اما روی دیگری هم دارد؛ روی هشدارگونه این جمله فقط مختص رویکردهای داخلی است که مبادا کسی بخواهد تصاویر 22بهمن را برای روکم‌ کنی برای هموطنان بفرستد، اما روی دیگر این جمله رویکردی متفاوت دارد. اتفاقا 22بهمن فرصت فریاد این جمله است که «ما بردیم». ما به معنای 85میلیون ایرانی، به معنای تمام قلوب که به عشق‌ آبادی و آزادی ایران می‌تپند و نفس‌هایی که به شوق فتح قله‌های پیش‌رو  برمی‌آیند.
22بهمن1401 فرصتی است برای اینکه همه مردم با هم صدایشان را بلند کنند و فریاد بزنند که ای اهل‌عالم ما این جنگ ترکیبی را هم بردیم. اتفاقا از این وجه 22بهمن روز کم کردن روی آنهایی است که آرزوی تجزیه ایران را در سر داشتند. شنبه، روز تودهنی زدن به آنهایی است که دهان‌گشاده کردند به آوای «از تجزیه ایران نترسید.» تصاویر راهپیمایی باشکوه را این بار باید آنها ببینند که در کشورهای تخیلی ساخته ذهن آنها چطور آوای ایران ایران بلند است و چطور پرچم 3رنگ ایران در دستان پیر و جوان و زن و مردم به اهتزاز درآمده است.
به‌نظر رهبر معظم انقلاب آسوده‌خاطر از اینکه مردم کار خود را بلد هستند و شنبه سنگ‌تمام خواهند گذاشت، این بار به برخی رسانه‌ها و رسانه‌ای‌ها هشدار دادند که مبادا با جهت‌گیری اشتباه وحدت و همدلی ظهور و بروزیافته را هدف قرار دهید؛ گویی که این جمله‌ای بود برای جلسه سوژه
رسانه‌ها.

 

این خبر را به اشتراک بگذارید