• دو شنبه 20 آذر 1402
  • الإثْنَيْن 28 جمادی الاول 1445
  • 2023 Dec 11
سه شنبه 11 بهمن 1401
کد مطلب : 184521
+
-

قطار ملی مترو؛ فروردین1402 روی ریل

تست‌های باقیمانده قطار ملی مترو به‌منظور اخذ تأییدیه مراجع بین‌المللی در حال انجام بوده و پیش‌بینی می‌شود فروردین‌ماه سال۱۴۰۲ نخستین نمونه این قطار به حرکت درآید.
 به‌گزارش همشهری، پروژه طراحی و ساخت قطار ملی مترو، مراحل پایانی اخذ تأییدیه‌های لازم را سپری می‌کند و با پشت‌سر گذاشتن ۶ تست باقیمانده در روزهای پایانی سال‌جاری، از ابتدای سال آینده حرکت آزمایشی آن در مسیر خط فرودگاه امام‌خمینی‌(ره) آغاز خواهد شد. 85درصد ساخت این قطار با اتکا به توان داخلی صورت گرفته و چندین شرکت بین‌المللی (از جمله یک‌شرکت معتبر لهستانی) و داخلی، مراحل آزمایش‌های لازم روی آن را از ماه‌ها پیش، دنبال می‌کنند. این قطار تاکنون آزمایش‌های مختلف را با موفقیت پشت‌سر گذاشته و اگر ایراد نیز وارد بوده، رفع شده است. محسن هرمزی، مدیرعامل شرکت متروی تهران در همین ارتباط می‌گوید: «در هفته جاری، شاهد انجام تست رانش و ترمز بودیم و البته تست گاباری را نیز در دستور کار داریم. خوشبختانه مراحل مربوط به تأیید بخش‌ها و تجهیزات مختلف قطار مذکور طبق برنامه زمانبندی صورت پذیرفته است.»
به‌گفته هرمزی، پس از اخذ تأییدیه‌های نهایی از شرکت مشاور اروپایی، امکان تولید انبوه آن طبق قرارداد منعقد شده برای ساخت ۱۰۵دستگاه قطار توسط شرکت واگن‌سازی تهران فراهم خواهد شد تا بخشی از نیازهای ناوگان حمل‌ونقلی شبکه متروی پایتخت، از این طریق و طی سال‌های پیش‌رو تامین شود. پروژه طراحی و ساخت قطار ملی مترو (با سطح داخلی‌سازی ۸۵درصد) یکی از ثمرات نهضت داخلی‌سازی تجهیزات صنعتی مورد استفاده در کشور است که با به ثمر نشستن آن، یکی از زیرساخت‌های اصلی بهره‌وری حداکثری از شبکه حمل‌ونقل ریلی درون‌شهری در تمام کلانشهرهای صاحب متروی کشور، طی فرایند تولید انبوه آن و با تکیه بر تولیدات داخلی و البته هزینه کمتر و دسترسی آسان‌تر، فراهم خواهد شد.
 

این خبر را به اشتراک بگذارید