• یکشنبه 19 آذر 1402
  • الأحَد 27 جمادی الاول 1445
  • 2023 Dec 10
شنبه 1 بهمن 1401
کد مطلب : 183410
+
-

حاشیه‌های داغ نخستین کنکور سراسر زمستانی

چند داوطلب به‌دلیل دارا بودن تجهیزات تقلب و ارسال سؤالات نخستین مرحله کنکور1402 به خارج از محل آزمون دستگیر شدند

نخستین کنکور زمستانی، به‌عنوان نوبت اول کنکور سراسری۱۴۰۲، پنجشنبه و جمعه هفته گذشته در 4گروه آزمایشی (تجربی، ریاضی، انسانی، زبان‌های خارجی) برگزار شد که طبق معمول حواشی آن جنجال‌های زیادی داشت؛ از شناسایی داوطلبان مجهز به ابزارهای ارسال تصویر، دستگیری متخلفان و ادعای انتشار سؤالات 15دقیقه پس از شروع آزمون در کانال‌های تلگرامی تا کشف ۳شبکه بزرگ تقلب در کنکور.
 البته عبدالرسول پورعباس، رئیس سازمان سنجش کشور ادعای پخش و فروش سؤالات کنکور1402 را تکذیب می‌کند و می‌گوید: «میزان تقلب در نوبت نخست کنکور، نسبت به سال گذشته کاهش یافته و امسال داوطلبان کمتر در مسیر تقلب گام برداشته‌اند. در عین حال تمام شرایط برای برگزاری یک آزمون امن درنظر گرفته شده و تمام پاسخ‌نامه‌ها پس از برگزاری آزمون با استفاده از نرم‌افزارهای خاص که در اختیار سازمان سنجش است، کنترل می‌شوند.» به‌گفته این مسئول، در برگزاری این آزمون نهادها و دستگاه‌های زیادی ازجمله شورای امنیت کشور، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت کشور، استانداری‌ها، فرمانداری‌ها، وزارت نیرو، وزارت نفت، وزارت آموزش و پرورش، وزارت بهداشت، سازمان اورژانس کشور، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزارت اطلاعات و سایر دستگاه‌های اجرایی، امنیتی، انتظامی و قضایی مشارکت داشته و سازمان سنجش و آموزش کشور را یاری کردند.
او درباره شناسایی کسانی که با ادعای دسترسی به سؤالات و فروش آنها مبالغ هنگفت از داوطلبان می‌گیرند هم بیان می‌کند: «در آزمون روز پنجشنبه ۵۹‌نفر با تجهیزات تقلب شناسایی شدند که برخورد قانونی با آنها انجام می‌شود. 9نفر هم در استان گلستان قصد داشتند اقداماتی برای ارسال سؤالات به خارج از حوزه امتحانی صورت دهند که با توجه به رصد قبلی، ناکام ماندند. یک نفر هم در یکی از شهرستان‌های آذربایجان شرقی اقدام به عکسبرداری از 3صفحه دفترچه‌های خود و انتقال آن به خارج از محل برگزاری آزمون و ارسال برای پشتیبان خود کرد که دستگیر شد و با توجه به زمان کوتاه این اقدام و جمع‌آوری پاسخ‌نامه‌ها و همچنین مراقبت‌های انجام شده با دستگاه‌های آشکارساز، هیچ مشکلی در این زمینه به‌وجود نیامد. ۹۳۷شبکه که از سوی ۵۴نفر اداره می‌شدند و مدعی فروش سؤالات بودند، دستگیر شدند.» به‌گفته این مسئول ادعاهایی که در برخی کانال‌ها و شبکه‌های اجتماعی برای انتشار سؤالات کنکور گروه تجربی مطرح شده هم به هیچ عنوان صحت ندارد و این کنکور در سلامت کامل برگزار شده است.
همچنین محمدعلی زلفی‌گل، وزیر علوم هم درباره شایعات مطرح‌شده مبنی بر لو‌رفتن سؤالات کنکور گفته: «با تمهیدات درنظرگرفته شده این اتفاق نیفتاد و تنها در یک مورد نادر، چند صفحه از سؤالات به بیرون از محل برگزاری ارسال شد که فردی که سؤالات به آن ارسال شده بود، شناسایی شد و بازگشت آن به داخل محل برگزاری آزمون اتفاق نیفتاد.»

 

این خبر را به اشتراک بگذارید