• جمعه 10 آذر 1402
  • الْجُمْعَة 18 جمادی الاول 1445
  • 2023 Dec 01
دو شنبه 18 مهر 1401
کد مطلب : 173505
+
-

طناب‌کشی رشد نرخ ارز و نبود تقاضا در بازار خودرو

تداوم رکود در بازار خودرو باعث شد برخی خودروها در هفته گذشته همزمان صعود و افت قیمت را تجربه کنند

با جهش قیمت ارز در روزهای گذشته نوسان قیمت در بازار خودرو افزایش یافته و روند تغییر قیمت‌ها شتاب بیشتری به‌خود گرفته است. همزمان وزارت صمت در حال بررسی شرکت‌ها و افراد متقاضی واردات خودرو است اما هنوز روند واردات خودرو از این مرحله فراتر نرفته و پیش‌بینی تأثیر آغاز واردات بر بازار با توجه به ابهامات موجود، برای کارشناسان دشوار است. این در حالی است که به‌گفته دست‌اندرکاران و کارشناسان این حوزه، بازار خودرو همچنان در رکودی سنگین به سر می‌برد و خریداری در بازار وجود ندارد.
 رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران درباره آغاز احتمالی واردات خودرو از آذرماه و تأثیر آن بر بازار به همشهری گفت: فعلا جزئیات واردات خودرو مبهم است و به‌ویژه واردات برای انواع خودرو مشخص نیست، تا این جزئیات شفاف‌سازی نشود نمی‌توان پیش‌بینی کرد بازار خودرو از واردات چه تأثیری خواهد گرفت. سعید موتمنی افزود: شرکت‌هایی که قرار است واردات انجام بدهند و همچنین نوع خودروهای وارداتی هنوز مشخص نشده و تازمانی که نوع خودرو و اینکه از چه برند و چه کشوری وارد می‌شود مشخص نشود محدوده قیمت در بازار نیز قابل پیش‌بینی نخواهد بود، کما اینکه همین امروز شرکت‌هایی هستند که خودروی چینی را با مبلغی خیلی بالاتر از قیمت جهانی به‌صورت درازمدت به مشتری می‌فروشند و این‌ مشکلات هنوز ساماندهی نشده است. به‌گفته او، قیمت این خودروها چه در بورس کالا و چه خود شرکت، واقعی نیست و وقتی خودروهای مونتاژی در داخل کشور هنوز ساماندهی نشده‌اند نمی‌توان درباره خودروهایی که هنوز وارد کشور نشده‌اند اظهارنظر کرد. موتمنی روند افزایش قیمت برخی خودروها طی 2هفته گذشته را ناشی از تأثیر همزمان افزایش نرخ ارز و محدودیت عرضه دانست و گفت: در چند سال اخیر هیچ‌گاه عرضه جوابگوی تقاضا نبوده و فروشنده‌ها نیز با کوچک‌ترین نوسان ارزی، قیمت را با توجه به شرایط روز بالا می‌برند. او درباره تغییرات قیمت انواع خودرو در بازار نیز گفت: بیشتر خودروهای داخلی در هفته‌ گذشته دچار نوسان قیمت شدند و برخی بین 5 تا 13میلیون تومان تغییر قیمت داشتند. او افزود: بعضی خودروها مثل هایما و  207 اتومات که افزایش قیمت داشتند در هفته اخیر تا 5میلیون تومان کاهش قیمت داشتند که ناشی از رکود بازار و همچنین افزایش عرضه این خودروها در بازار بود. اما خودروهایی مثل 206که فاکتور نمی‌شود افزایش قیمت زیادی داشت. به‌گفته رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران، 207 از تیرماه که 580میلیون تومان بود اما با افزایش عرضه تا یک ماه پیش به 460میلیون رسید. اخیرا باز این خودرو به 490میلیون تومان رسیده بود که امروز دوباره تا 480میلیون تومان پایین آمد. هایما نیز هفته گذشته 970میلیون تومان بود که امروز به 960میلیون رسید.

قیمت کدام خودروها بالا رفت!
اگرچه گفته می‌شود مشتری در بازار خودرو نیست اما قیمت‌هایی که فروشندگان اعلام می‌کنند افزایشی بوده است. در بین خودروهای پراید مدل ۱۳۱ آن، از 180میلیون تومان در روز پایانی هفته گذشته به 186میلیون در روز گذشته رسید. تارا اتومات نیز ظرف 3 روز گذشته از 595میلیون به 604میلیون تومان رسید و دنای معمولی نیز در همین بازه زمانی دست‌کم یک میلیون تومان گران شد و 405میلیون تومان قیمت خورد. در بین خودروهای پژو نیز این جهش قیمت‌ها اتفاق افتاده‌ است. در ادامه روند افزایشی قیمت، خودروهای پژو طی ۲۴ساعت گذشته هم گران شدند، به‌طوری که پژو ۲۰۶ تیپ ۲ مدل 99با 5میلیون افزایش قیمت از ۲۸۰میلیون تومان به ۲۸۵میلیون تومان رسید. مدل ۱۴۰۰ این خودرو نیز در این مدت ۳ میلیون تومان گران شد و هم‌اکنون ۲۹۵میلیون تومان قیمت خورده است. قیمت مدل ۱۴۰۱ این خودرو نیز از ۳۰۰میلیون تومان به ۳۰۵میلیون تومان رسیده است. خودروهای کوییک نیز در این مدت گران شدند به‌طوری که کوییک دنده‌ای مدل ۱۴۰۰ از ۱۹۱میلیون تومان در طول 2روز گذشته به ۱۹۲میلیون تومان رسیده و مدل 99این خودرو نیز در این مدت ۲میلیون تومان گران شد و ۱۸۵میلیون تومان قیمت خورد.

وزیر صمت: واردات خودرو قطعی است
این در حالی است که برخی کارشناسان این حوزه نسبت به عملی‌شدن وعده واردات خودرو ابراز تردید می‌کنند. این کارشناسان از سوی دیگر با توجه به افزایش نرخ دلار و بازه قیمتی 10تا 20هزار دلاری تعیین شده برای واردات خودرو، می‌گویند خودروهایی که تحت این شرایط به کشور وارد شوند با قدرت خرید بیشتر مصرف‌کنندگان تناسبی ندارد. وزیر صمت اما روز گذشته در جمع خبرنگاران در واکنش به تردیدهای مطرح شده در این خصوص، واردات خودرو را قطعی دانست و گفت: به‌طور قطع در آینده شاهد ورود نخستین خودروهای وارداتی به کشور خواهیم بود. سیدرضا فاطمی امین درخصوص فرایند انتخاب شرکت‌های واردکننده خودرو گفت: تاکنون ۳۰۰شرکت یا شخص حقیقی برای واردات خودرو درخواست داده‌اند، اما بسیاری از آنها در همان ابتدای کار به‌دلیل نداشتن شرایط لازم حذف شدند. به‌گفته وزیر صنعت، معدن و تجارت، تا پایان هفته گذشته تنها 2 شرکت از میان درخواست‌کنندگان از شرایط لازم برای واردات خودرو برخوردار بودند. هفته گذشته امید قالیباف، سخنگوی وزارت صمت با بیان اینکه نمی‌توان تاریخ مشخصی برای واردات خودرو درنظر گرفت، گفت: فرایندهای واردات خودرو منحصر به وزارت صنعت نیست و دستگاه‌های دیگر نیز در این بخش نقش ایفا می‌کنند و همین مسائل باعث شده زمان واردات خودرو نامشخص باشد.

 

این خبر را به اشتراک بگذارید