• یکشنبه 28 اسفند 1401
  • الأحَد 26 شعبان 1444
  • 2023 Mar 19
دو شنبه 11 مهر 1401
کد مطلب : 172702
+
-

داروخانه‌های خانگی

داروخانه‌های خانگی

خیلی از ما در خانه‌هایمان، داخل کشوهای آشپزخانه، در یکی از طبقات یخچال یا داخل قفسه یکی از کمدها، یک داروخانه خانگی داریم که پر است از انواع قرص و شربت و گاهی هم آمپول. از آموکسی‌سیلین و آسپرین بگیر تا ایپوبروفن و قرص سرماخوردگی. داروهایی که حتی گاهی نمی‌دانیم تاریخ مصرفشان تمام‌شده یا نه، یا اصلا دستور مصرفشان چگونه است. برخی از این داروها، بازمانده‌های نسخه‌هایی است که مدت‌ها قبل پیچیده شده و برخی دیگر داروهایی است که می‌توان بدون نسخه آن را از داروخانه تهیه کرد، مثل مسکن‌ها. اما موضوع مهم اینجاست که این داروها بدون مشورت با پزشک و خودسرانه مصرف می‌شوند که می‌تواند عوارض زیادی به جا بگذارد.
بد نیست بدانید که مصرف دارو در ایران بالاتر از استانداردهای جهانی است، به‌طوری که تحقیقات انجام شده درباره مصرف خودسرانه دارو در کشور نشان می‌دهد، ۱۰ تا ۱۵ درصد داروها در ایران بدون مشورت با پزشک مصرف می‌شوند که در این بین، داروهای مسکن و آنتی‌بیوتیک‌ها بیشترین میزان مصرف خودسرانه را دارند. از عوارض این پدیده هم می‌توان به بستری شدن ۱۰ تا ۲۰ درصد از بیماران در مراکز درمانی به‌علت عوارض دارویی اشاره کرد.
تصور اشتباه ما نگهداری داروها در منزل برای روز مباداست، درحالی‌که این کار بسیار خطرناک و نادرست است. بسیاری از این داروها بدون اینکه ما بدانیم، به‌خاطر رعایت نکردن شرایط نگهداری، فاسد شده‌اند و موجب مسمومیت می‌شوند. با اینکه بعضی  از افراد فکر می‌کنند نگهداری قرص و دارو در یخچال می‌تواند از فاسد شدن آن جلوگیری کند، اما هر دارویی باید در دمای خاصی نگهداری شود، در غیراین صورت مجاز به مصرف آن نیستید. علاوه بر این، تداخل دارویی هم یکی دیگر از عوارض نگهداری داروها در منزل است. خیلی از ما خبر نداریم اما مصرف چند دارو به‌صورت همزمان، می‌تواند موجب مسمومیت و به خطر افتادن سلامتی‌مان شود.
بنابراین الان وقت مناسبی است تا در هر خانه‌ای، به قفسه یا جعبه دارویی‌مان سری بزنیم و به آن سر و سامان بدهیم. گرچه داروها نقش مؤثری در درمان بسیاری از بیماری‌ها دارند، ولی زمانی که دیگر نیازی به آنها نباشد ضروری است که برای جلوگیری از خطرات احتمالی، آنها را به شکل مناسبی دور بریزیم. 

 

این خبر را به اشتراک بگذارید