• پنج شنبه 13 بهمن 1401
  • الْخَمِيس 11 رجب 1444
  • 2023 Feb 02
یکشنبه 30 مرداد 1401
کد مطلب : 169115
+
-

تاریخ لباس

تاریخ جهان
تاریخ لباس

کتاب «تاریخ لباس در مصر، بین‌النهرین و ایران باستان» نوشته «ماری جی هوستون» را سحر بحرانی به فارسی برگردانده و از سوی نشر پیله منتشر شده است.
لباس‌هایی که در این مجلد به‌نمایش گذاشته شده‌اند عمدتا از دیدگاه فنی مورد‌توجه بوده‌اند، یعنی ساختار آنها با دقت بررسی شده است. هر نوع لباس، پیش از طراحی، واقعا برش‌خورده و دوخته‌شده است؛ البته، ‌جز مواردی که طرح آنها از جای دیگری کپی شده است. در بخش آخر، یعنی لباس‌های ایرانی که پارچه‌پوشی پرزرق‌وبرقی در آنها وجود ندارد، تنها یک نمونه‌ برای برش آمده است. تصاویر را ف. اس. هورن‌بلوئر ترسیم کرده است.
طرح‌های سراسر کتاب براساس روش طراحی هنرمندان هر دوره کپی شده‌اند و بنابراین، با مطالعه این کتاب می‌توان، علاوه بر بررسی لباس‌های تاریخی، سیر تحول هنر را در قرون مختلف دنبال کرد. با این حال، برای درک کامل ساختار لباس، باید علاوه بر طرح‌های معاصر عصر مربوطه، تصویر مدرنی ترسیم شود تا تلاش نسبتا غیرقابل درک هنرمند باستان تشریح شود. این کار، هر جا که لازم بوده، انجام شده و در هر مورد، طرح مورد نظر از روی مانکنی که واقعا با پارچه پوشانده شده کشیده شده است. مقیاس‌های این مانکن‌ها هم ارائه شده‌اند تا امکان بازآفرینی بدون مشکل لباس‌ها فراهم باشد. انتشارات پیله این کتاب 244صفحه‌ای را به بهای 196هزار تومان منتشر کرده است.
 

این خبر را به اشتراک بگذارید