• سه شنبه 8 آذر 1401
  • الثُّلاثَاء 5 جمادی الاول 1444
  • 2022 Nov 29
چهار شنبه 26 مرداد 1401
کد مطلب : 168827
+
-

پرونده باند بین‌المللی فساد به آخرین ورق‌های خود نزدیک می‌شود

شمارش معکوس برای اعدام الکس

پیگیری
شمارش معکوس برای اعدام الکس

حکم اعدام الکس، سرکرده باند فساد بین‌المللی که با همدستی مادرش و زنی دیگر دست‌کم 800زن و دختر جوان را به خارج از کشور قاچاق کرده  بود، در دیوان عالی کشور تأیید و شمارش معکوس برای اجرای حکم آغاز شد.
به گزارش همشهری، همه‌‌چیز در این پرونده از اواسط سال 96و زمانی آغاز شد که زنی به‌دلیل اعتیاد و سرقت دستگیر شده و در زندان توبه کرد و از فعالیت یک باند گسترده فساد و فحشا پرده برداشت. این زن در جریان گفت‌وگو با مددکار زندان مدعی شد که پیش از دستگیری عضو باندی بوده که زنان و دختران جوان را به کشورهای مختلف، به خصوص کشورهای حاشیه خلیج‌فارس قاچاق می‌کنند. این را یکی از وکلای متهمان این پرونده در گفت‌وگو با همشهری برای نخستین مرتبه فاش می‌کند و می‌گوید: این زن آن زمان به‌دلیل اعتیاد بازداشت و در زندان متحول شد و توبه کرد و درددل هایش با مددکار زندان این اطلاعات را فاش کرد. این زن گفت که سرکرده باند مردی به نام الکس است که با همدستی مادرش و زنی دیگر، زنان و دختران جوان را به دام می‌اندازد و آنها را به کشورهای خارجی قاچاق می‌کند. آنطور که او می‌گفت؛ صدها زن عضو این باند فحشا بودند که الکس از قاچاق آنها پول کلانی به جیب می‌زد.
اظهارات این زن، نخستین سرنخ‌ها را درخصوص این باند تو‌درتو در اختیار مأموران گذاشت و از آن زمان به بعد بود که ردیابی نفرات باند در دستور کار قرار گرفت. اطلاعات به‌دست آمده حاکی از آن بود که سرکرده شبکه فساد، مردی به نام شهروز سخنوری معروف به «الکس» است و زنی که دختران جوان را به دام می‌اندازد، مانلی نام دارد که آنها را به دبی منتقل می‌کنند. نحوه کار آنها به این شکل بود که ابتدا از طریق نفراتی که در داخل کشور داشتند، دختران جوان یا زنان مطلقه که در شبکه‌های اجتماعی عکس‌های بدون‌پوشش از خود منتشر کرده بودند را شناسایی کرده و به آنها پیشنهاد کار می‌دادند. برخی از این افراد وقتی با پیشنهاد اعضای باند درخصوص شرایط مالی، زندگی در دبی و... روبه‌رو می‌شدند، راضی به همکاری بودند. در ادامه از این طعمه‌ها عکس‌هایی تهیه و برای الکس ارسال می‌شد و اگر او آنها را تأیید می‌کرد مقدمات انتقال صادر می‌شد. آنطور که تحقیقات نشان می‌داد دختران جوان به محض ورود به دبی همراه یک رابط به یکی از هتل‌ها منتقل می‌شدند و مشتریان این شبکه که افراد ثروتمند خارجی بودند زنان و دختران ایرانی را که در دام افتاده بودند آزار می‌دادند. شرایط زنان اغفال شده طوری بود که نه راه پس داشتند و نه راه پیش؛ چرا که رابط این شبکه پول و پاسپورت آنها را گرو نگه می‌‌داشت و آنها به‌جز یک روز در هفته اجازه خروج از هتل را نداشتند و از پول هنگفتی که به‌دست می‌آمد بین 100تا200هزار تومان به آنها داده می‌شد. در چنین شرایطی بود که مأموران توانستند ابتدا نفرات باند، سپس مانلی و مادر الکس و در نهایت مرد شماره یک این شبکه فساد و فحشا را در مالزی دستگیر کنند.
الکس در جریان بازجویی‌ها اطلاعات بیشتری از فعالیت باندش را افشا کرد. بررسی‌ها نشان می‌داد درآمد او از قاچاق هر دختر ایرانی ماهانه ۱۰۰تا۴۰۰میلیون تومان بوده است. در این شرایط بود که الکس و همدستانش در دادگاه انقلاب اسلامی تهران محاکمه شدند. در این پرونده الکس و مادرش که در پرونده متهمان ردیف اول و دوم هستند به اتهام افساد فی‌الارض به اعدام و همچنین ۵ نفر دیگر از اعضای این باند نیز به تحمل ۱۵سال حبس محکوم شدند. 30نفر دیگر که افراد فریب‌خورده باند بودند نیز به حبس محکوم شدند. این رأی با اعتراض متهمان مواجه شد و پرونده برای تجدیدنظرخواهی به دیوان عالی کشور ارسال شد اما به‌گفته وکیل یکی از متهمان، قضات دیوان این حکم را تأیید کردند تا شمارش معکوس برای اجرای حکم الکس و مادرش آغاز شود.
 

این خبر را به اشتراک بگذارید