• جمعه 7 مهر 1402
  • الْجُمْعَة 14 ربیع الاول 1445
  • 2023 Sep 29
پنج شنبه 13 مرداد 1401
کد مطلب : 167880
+
-

چراغ سبز مهماندوست به ساعی

رضا مهماندوست بعد از مربیگری در تیم‌های ملی تکواندوی تایوان و آذربایجان در آستانه بازگشت به تیم ملی ایران است

منهای فوتبال
چراغ سبز مهماندوست به ساعی

نتایج ضعیف و دور از انتظار تکواندوکاران مرد و استعفای رضا مهماندوست از سرمربیگری تیم ملی جمهوری آذربایجان باعث شد خیلی‌ها کار بیژن مقانلو را به‌عنوان سرمربی تیم ملی ایران تمام‌شده بدانند.

   مانعی که برداشته شد
سال1379 سیدمحمد پولادگر به ریاست فدراسیون تکواندو رسید و این ریاست تا دی‌ماه1400 ادامه داشت. 21سال ریاست که درنهایت هادی ساعی پرافتخارترین مدال‌آور ایران در بازی‌های المپیک به آن پایان داد. پولادگر بعد از شکست در انتخابات فدراسیون تکواندو به‌عنوان معاون قهرمانی وزارت ورزش و جوانان منصوب شد؛ یک انتخاب پرحرف‌وحدیث که معارفه‌ای جنجالی هم داشت. اما هادی ساعی که در 15دی‌ماه به‌عنوان برنده مجمع انتخاباتی تکواندو معرفی شده بود تا 27بهمن‌ماه درگیر گرفتن حکم ریاستش از وزارت ورزش بود! ساعی به محض دریافت حکم ریاست سعی کرد اوضاع آشفته تکواندو را سروسامان دهد. او کمیته فنی را تشکیل داد و پس از مدتی بیژن مقانلو را به‌عنوان سرمربی مردان معرفی کرد. مقانلو که پیش‌تر هم سرمربیگری تیم ملی را در المپیک ریو برعهده داشت پس از چند ماه تمرین با شاگردانش در تیرماه1401 راهی مسابقات قهرمانی آسیا در کره‌جنوبی شد. عدم‌نتیجه‌گیری و کسب عنوان پنجمی در قاره کهن سبب شد تا انتقادات از مقانلو به اوج برسد.

   استعفای مهماندوست
اما از سوی دیگر رضا مهماندوست مربی نام‌آشنای ایرانی که به افتخارات متعددی با تیم ایران رسیده و بعد از اختلاف با پولادگر رئیس وقت فدراسیون برای ادامه کار مربیگری‌اش به کشور تایوان و سپس جمهوری آذربایجان رفته بود یکباره خبر استعفایش از سرمربیگری جمهوری آذربایجان شائبه حضور او در تیم ملی ایران را پیش آورد. عدم‌نتیجه‌گیری تیم ایران در آسیا و نبود محمد پولادگر در راس فدراسیون سبب شد تا بسیاری مهماندوست را جایگزین مقانلو بدانند. مهماندوست هم بارها اعلام کرده برای کمک به تیم ملی آماده است، البته اگر شرایط مهیا باشد. حالا با مصاحبه اخیر این مربی مشخصا او چراغ سبز را به ساعی نشان داده و فقط منتظر نظر آنهاست. رضا مهماندوست درباره شرایط تیم ملی تکواندو گفته: «درست است که نتیجه ما در قهرمانی آسیا اصلا خوب نبود اما تیم‌های دیگر هم بیکار ننشسته‌اند و مدام کار می‌کنند. مدال گرفتن و کسب موفقیت در گرو بودن ساعی، مهماندوست یا مقانلو نیست، بلکه باید امکانات مهیا باشد و تیم ملی هر ماه حداقل در یک رویداد بین‌المللی حاضر شود تا جایگاه بچه‌ها در رنکینگ بالا بیاید و آبدیده شوند و با قوانین جدید هم آشنا شوند.» مهماندوست در جای دیگری از صحبت‌هایش در پاسخ به این سؤال که آیا آرزوی سرمربیگری تیم ملی را دارد یا خیر، هم گفته: «اگر نداشته باشم که ایرانی نیستم اما شرایط باید مهیا باشد. نمی‌خواهم خاطرات خوبی را که ساخته‌ام خراب کنم.» با توجه به شرایط موجود به‌نظر رضا مهماندوست را باید جایگزین مقانلو دانست؛ اتفاقی که امکان دارد به بعد از بازی‌های کشورهای اسلامی یا مسابقات جهانی موکول شده باشد.
 

این خبر را به اشتراک بگذارید