• دو شنبه 24 مرداد 1401
  • الإثْنَيْن 17 محرم 1444
  • 2022 Aug 15
پنج شنبه 2 تیر 1401
کد مطلب : 164126
+
-

‌مثلث شوم ایران‎هراسی

آمریکا، رژیم صهیونیستی، آژانس بین‎المللی انرژی ‎اتمی و اتحادیه اروپا در روزهای اخیر تحرکات ضدایرانی خود را افزایش داده‎اند

گزارش
‌مثلث شوم ایران‎هراسی

پس ‎از تصویب قطعنامه ضدایرانی در شورای‎حکام آژانس بین‎المللی انرژی ‎اتمی که ازسوی آمریکا و تروئیکای اروپایی تدوین شده بود، رویکرد «ایران‎هراسی» به‌صورت پیگیرانه‎ای ازسوی طرف‎های غربی دنبال شده ‎است؛ رویکردی که ازسوی 3ضلع آمریکایی - صهیونیستی، اتحادیه اروپا و آژانس هدایت می‌شود و به‎نظر می‎رسد در روزهای اخیر وارد فاز تازه‎ای شده ‎است. به‎گزارش همشهری، آمریکایی‎ها به سیاق سابق، در روزهای اخیر نیز تلاش کردند با استفاده از حربه ناکارآمد «مقصرنمایی ایران»، ابتکارات مذاکراتی کشورمان را نادیده گرفته و ایران را به طرح خواسته‌های فرابرجامی متهم کنند؛ ادعایی که با واکنش سخنگوی وزارت امورخارجه نیز مواجه شد و سعید خطیب‎زاده تأکید کرد که اتفاقا «فرابرجامی» اصطلاحی است که برازنده مطالبات و کارشکنی‎های واشنگتن در برابر پیشبرد گفت‎وگوهای هسته‎ای در وین است.

رجزخوانی‎های تکراری
علاوه ‎بر آمریکا، مقام‎های رژیم صهیونیستی هم در روزهای اخیر با شدت بخشیدن به رجزخوانی‎های خود، می‎کوشند نقش خود را در سناریوی ایران‎هراسی به‎خوبی ایفا کنند. وزیر جنگ رژیم صهیونیستی اخیرا با استفاده از حربه ناکارآمد «قصد ایران برای هدف قرار دادن شهروندان اسرائیلی» ادعا کرد که درصورت انجام شدن چنین اقدامی، این رژیم در زمان و مکان انتخابی خود پاسخی قاطع خواهد داد. بنی گانتس که در جلسه کنست سخن می‎گفت، با بیان اینکه این رژیم درحال تشکیل یک «ائتلاف دفاع هوایی در خاورمیانه» به رهبری آمریکاست، گفت که به نهادهای امنیتی رژیم صهیونیستی هشدار داده درصورت حمله به اسرائیلی‌ها ازسوی ایران در ترکیه، «پاسخی قاطعانه» بدهند.
وی با طرح برخی ادعاها درباره همکاری‌های ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گفت که «خودداری ایران از همکاری با آژانس ثابت می‌کند که نمی‌تواند شریکی برای یک توافق هسته‌ای جدید باشد که آن را از دستیابی به تسلیحات هسته‌ای دور می‌کند. تمام جهان، تحت رهبری آمریکا، دوست ما، باید فشار اقتصادی و حتی نظامی بر ایران اعمال کنند.»
چنین اظهاراتی از سوی مقام‎های رژیم صهیونیستی در شرایطی است که آنها در یکی، ‎دو هفته اخیر به‎دفعات مدعی شدند: «شهروندان اسرائیلی در ترکیه در معرض تهدید جدی از سوی جمهوری اسلامی ایران قرار دارند» و از آنان خواسته‌اند این کشور را ترک کنند؛ موضوعی که پیش‎از این با واکنش مقام‎های ایرانی نیز مواجه شده و سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران دراین باره گفته بود که «مقام‌های رژیم صهیونیستی در رختخواب‌های خود نگران باشند و جای دیگر نگران نباشند.»

ادامه تحرکات ضدایرانی آژانس
از سوی دیگر و در راستای عملیات روانی علیه جمهوری‎اسلامی، به‎نظر می‎رسد آژانس هم همچنان به نقش‎آفرینی خود در این زمینه ادامه می‎دهد؛ برهمین اساس هم بود که خبرگزاری رویترز دیروز مدعی شد که این نهاد بین‎المللی در گزارشی اعلام کرده ‎است ایران در حال آماده‌سازی برای تزریق گازuf6 (اورانیوم هگزافلورید) به سانتریفیوژهای پیشرفته در تأسیسات فردو است.
در این گزارش ادعا شده که «ایران روز دوشنبه به آژانس اطلاع داد که غیرفعال‌سازی این آبشار، روندی که جلوتر از غنی‌سازی است و شامل تزریق گاز uf6 به این دستگاه‌هاست، از روز یکشنبه آغاز شده ‎است.»
رویترز همچنین مدعی شد: «ایران به آژانس اطلاع نداده است که این آبشار پس ‎از غیرفعال‌سازی تا چه درصد خلوصی غنی‌سازی را آغاز خواهد کرد. ایران پیش‌تر به آژانس اطلاع داده بود که 2آبشار ir6 می‌توانند از ۵ تا ۲۰درصد خلوص غنی‌سازی کنند.»
این خبرگزاری مدعی است در بخشی از گزارش محرمانه آژانس آمده: «آژانس هنوز هیچ‌ توضیحی ازسوی ایران درباره اینکه ایران قرار است پس از غیرفعال‌سازی آبشار یادشده، کدام روش را برای تولید [اورانیوم غنی‌شده] به‎کار ببندد، دریافت نکرده ‌‎است.»

اتحادیه اروپا؛ ضلع سوم
در این میان به‎نظر می‎رسد اتحادیه اروپا، به‎عنوان ضلع دیگری از راهبرد ایران‎هراسی طرف‎های غربی، به نقش‎آفرینی خود در این زمینه شدت بخشیده ‎است. بر این اساس برخی مقام‎های این اتحادیه بدون توجه به کارشکنی‎های آمریکا، باید به ایران هشدار دهند که فرصت برای دستیابی به توافق در گفت‎وگوهای هسته‎ای وین در حال از دست رفتن است.
این موضوع درحالی‎است که همه طرف‎ها اذعان دارند که با آغاز دور هفتم گفت‎وگوهای هسته‎ای در وین، جمهوری‎اسلامی با ابتکارات تازه‎ای قدم به مذاکرات گذاشته و تلاش کرده با ارائه پیشنهادهای سازنده، به بن‎بست‌شکنی از گفت‎وگوها بپردازد. آخرین نمونه از چنین ابتکاراتی نیز پیشنهاد ایران به طرف‎‎های غربی پیش‎از صدور قطعنامه در نشست اخیر شورای‎حکام آژانس بود؛ موضوعی که نشان می‎دهد طرف‎های غربی برخلاف ادعاهای خود، اراده‎ای برای حصول توافق مثبت در وین ندارند و تنها راهبرد امتیازگیری از ایران را پیگیری می‎کنند.
ازسوی دیگر اقدام اخیر اتحادیه اروپا در تصویب سند همکاری راهبردی با کشورهای حوزه خلیج‎فارس که در آن برخی ادعاهای واهی علیه جمهوری‎اسلامی مطرح شده‎است، گام خصمانه دیگری ازسوی این اتحادیه به‎حساب می‎آید که از طراحی پروژه جدیدی در راستای پیشبرد راهبرد ایران‎هراسی حکایت دارد.
در بیانیه شورای روابط خارجی اتحادیه اروپا از جمهوری اسلامی به‎عنوان «منبع مهم بی‌ثباتی در منطقه» یاد و تأکید شده‎است که ایران «به حمایت مستقیم و غیرمستقیم از نیروهای نیابتی سیاسی و نظامی خود و انتقال موشک و تسلیحات به بازیگران دولتی و غیردولتی در منطقه ادامه می‌دهد.» چنین ادعاهایی در شرایطی مطرح می‌شود که جمهوری اسلامی همواره تلاش‎های فراوانی را برای ایجاد ثبات در منطقه و حل بحران‎های آن به‎کار بسته است.

مکث
پشت‎پرده ایران‌هراسی


نایب‎رئیس کمیسیون امنیت‎ملی و سیاست‎خارجی مجلس درباره تحرکات ضدایرانی اخیر ازسوی محور آمریکا - رژیم صهیونیستی، اتحادیه اروپا و آژانس بین‎المللی انرژی‎اتمی با رویکرد «ایران‎هراسی» در گفت‎وگو با همشهری گفت: موفقیت‎های اخیر جمهوری‎اسلامی پس‎از آغاز به‎کار دولت سیزدهم در عرصه دیپلماسی را می‌توان یکی از اصلی‎ترین دلایل شدت گرفتن تحرکات ایران‎هراسانه اخیر ازسوی این محور دانست. عباس مقتدایی افزود: دیپلماسی عزتمندانه جمهوری‎اسلامی جواب لازم را گرفته و توانسته فضای جدیدی را پیش‎روی سیاست‎ خارجی کشورمان بگشاید؛ با توجه به این موضوع، قدرت‎های غربی همه تلاش خود را به‎کار بسته‌اند تا از موفقیت‎های روزافزون ایران در این عرصه جلوگیری و در مسیر بهبود روابط ایران با کشورهای مختلف دنیا و به‎ویژه همسایگانش مانع ایجاد کنند. رئیس کمیته دیپلماسی اقتصادی مجلس ادامه داد: دیپلماسی فعال دولت سیزدهم محور آمریکایی - صهیونیستی - اروپایی را به تکاپو انداخته‎است؛ آنها گسترش روابط جمهوری‎اسلامی با همسایگانش را برنمی‎تابند و می‎کوشند با اقدام‎های ایران‎هراسانه، دیپلماسی همسایگی ایران را خنثی کنند. مقتدایی با بیان اینکه در شرایط کنونی ایران ارتباط معناداری را با همسایگان منطقه‎ای و فرامنطقه‎ای خود پایه‎ریزی کرده‎است، گفت: رئیس‎جمهوری از ابتدای آغاز فعالیت خود اعلام کرد که «دیپلماسی همسایگی» به‎عنوان یک راهبرد محوری در اولویت دولت سیزدهم قرار دارد و برهمین اساس هم در ماه‌های اخیر شاهد تقویت مراودات جمهوری‎اسلامی در این زمینه بوده‎ایم. وی با اشاره به رفت‎وآمدهای دیپلماتیک میان ایران و همسایگانش گفت: دیدارهای اخیر رئیس‎جمهور کشورمان با سران کشورهای همسایه نشان می‎دهد روابط خارجی ما روند رو به رشدی به‌خود گرفته است. با توجه به این موضوع رژیم صهیونیستی بازنده اصلی تقویت ارتباطات جمهوری‎اسلامی با همسایگانش و کشورهای مختلف جهان است. نایب‎رئیس کمیسیون امنیت‎ملی مجلس با بیان اینکه آمریکایی‎ها از گسترش روابط خارجی ما ناخشنود هستند، ادامه داد: با تقویت همکاری‎های منطقه‎ای، فضای جدیدی پیش‎روی جمهوری‎اسلامی گشوده شده‎است؛ بنابراین بدیهی است که دشمنان ما چنین روندی را نمی‎پسندند و می‎کوشند با شدت بخشیدن به اقدام‎های ایران‎هراسانه که رویه قبلی آنها نیز بوده‎است، در مسیر حرکت روبه‎جلوی ما مانع ایجاد کنند. مقتدایی با اشاره به اینکه تقویت جایگاه منطقه‎ای و جهانی جمهوری‎اسلامی سردرگمی طرف‎های غربی حاضر در برجام را نیز به‎همراه داشته‎است، اضافه‎کرد: غربی‎ها به‎جای بحران‎زایی و تخریب‎گری باید متوجه نقش بی‎بدیل جمهوری‎اسلامی به‎عنوان یک قدرت منطقه‎ای باشند و به تخریب‎ها ادامه ندهند.

 

این خبر را به اشتراک بگذارید