• یکشنبه 6 آذر 1401
  • الأحَد 3 جمادی الاول 1444
  • 2022 Nov 27
یکشنبه 28 فروردین 1401
کد مطلب : 158448
+
-

مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی در گفت‌وگو با همشهری:

تهران دارای موزه اتوبوس می‌شود

گپ
تهران دارای موزه اتوبوس می‌شود

براساس اعلام مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی تهران امسال قرار است موزه اتوبوس‌های تاریخی راه‌اندازی شود. بهرام نکاحی در گفت‌وگو با همشهری همچنین با اشاره به این موضوع که قرارداد خرید 50دستگاه اتوبوس برقی برای فعالیت در خط میدان بهارستان - میدان جمهوری اسلامی به امضا رسیده، از ورود رسمی چندین اتوبوس الکتریکی با تکنولوژی نوین به ناوگان حمل‌ونقل همگانی پایتخت در سال‌جاری خبر می‌دهد. او که دیروز به همشهری آمده بود، ضمن دیدار با مدیران مؤسسه و حضور در تحریریه روزنامه؛ از مهم‌ترین نیاز‌ها و چالش‌ها و برنامه‌های پیش روی این شرکت در سال 1401گفت.

درباره تعداد اتوبوس‌های موجود در ناوگان اتوبوسرانی شهر تهران آمار مختلف و بعضا متناقضی ارائه می‌شود. بالاخره پایتخت چند اتوبوس دارد و میانگین عمر ناوگان اتوبوسرانی چند سال است؟
براساس آمار ثبت شده درسیستم سازمان اتوبوسرانی، درمجموع بالغ بر 5هزار دستگاه اتوبوس خصوصی و دولتی داریم، اما باتوجه به اینکه میانگین عمر اتوبوس‌های بخش خصوصی بالای 15سال و میانگین عمر اتوبوس‌های بخش سازمانی ما بالای 12و نیم‌ سال است، عملا تعداد ناوگانی که سن آنها زیر عمر فرسودگی باشد بسیار کم است.

برای ارائه خدمات مناسب و مطلوب در ناوگان اتوبوسرانی، تهران به چند دستگاه اتوبوس نیاز دارد؟ 
تکلیف قانونی که در حوزه حمل‌ونقل عمومی برای اتوبوسرانی دیده شده سهم 25درصدی است، اما درسال‌های گذشته بالاترین میزان جابه‌جایی مسافر توسط ناوگان اتوبوسرانی به حدود 11درصد می‌رسد. آن هم در شرایطی که جامعه آماری اتوبوس‌های ما بین 6هزار تا 6هزار و 500دستگاه بود. هم‌اکنون سهم جابه‌جایی مسافر در اتوبوسرانی شهر تهران 4درصد است. متأسفانه طی سال‌های اخیر اتوبوسرانی و در مجموع حوزه حمل‌ونقل عمومی مورد بی‌مهری قرار گرفته و ناوگان و زیرساخت‌ها به لحاظ سخت‌افزاری و نرم‌افزاری عمدتا دچار کمبود و فرسودگی است. طبیعی است که هر یک از ضعف‌ها و کمبود‌ها اثر خود را بر میزان و کیفیت خدمات ناوگان اتوبوسرانی می‌گذارد و به تبع آن موجب افت خدمات و نارضایتی شهروندان می‌شود. آنچه مسلم است اینکه اگر می‌خواهیم به شرایط ایده‌آل سهم 25درصدی و 5میلیون جابه‌جایی در روز برسیم به چیزی در حدود 7500تا 10هزار دستگاه اتوبوس و ناوگان پیرامونی آن نیاز است. در همین راستا در سال 1401حداقل 2هزار دستگاه اتوبوس به ناوگان اتوبوسرانی پایتخت اضافه خواهد شد.

اتوبوس‌های برقی به‌صورت آزمایشی در تهران شروع به فعالیت کرده‌اند، از چه زمانی قرار است ‌ به شکل رسمی و دائمی وارد ناوگان حمل‌ونقل عمومی تهران شوند؟ 
پیش از این اتوبوس‌های برقی از نوع کابلی در تهران وجود داشت، اما کارهای انجام شده در ماه‌های نخستین تجربه ما در ورود و به کار‌گیری اتوبوس‌های برقی از نوع تکنولوژی‌های جدید است. متأسفانه در کشورمان هنوز تولیدکننده اتوبوس برقی نداریم، هرچند 3 خودروساز در حال برداشتن گام‌های اولیه هستند. برای مثال یک دستگاه اتوبوس شتاب را در اختیار گرفته‌ایم که به‌صورت آزمایشی مورد ارزیابی قرار گرفت. ابتدا باید مشکلات و ضعف‌هایی که در این اتوبوس‌ها دیده شده برطرف شود و پس از آن به تولید انبوه برسند و به مرور وارد چرخه حمل‌ونقل عمومی شوند. موضوع اتوبوس‌های برقی توجه و نگاه به مقوله حمل‌ونقل پاک است که در دستور کار ما قرار دارد. کمااینکه در افق پیش رو و برنامه‌های بلندمدت جایگزینی اتوبوس‌های برقی با اتوبوس‌های دیزل و حتی گازسوز در دنیا مورد توجه و در دستور کشورها قرار گرفته است و طبیعتا ما هم از این قاعده مستثنی نیستیم و باید در این مسیر حرکت کنیم. در نخستین گام قرارداد خرید 50دستگاه اتوبوس برقی برای خط میدان بهارستان- میدان جمهوری تا پایان سال بسته شده که امیدواریم شرکت طرف قرارداد بتواند به تعهداتش عمل کند.

درباره تاسیس موزه اتوبوسرانی و جزئیات مربوط به آن هم توضیح می‌دهید؟
بیش از 66سال از تاسیس شرکت اتوبوسرانی در تهران می‌گذرد که این موضوع نشان می‌دهد در این حوزه چند دهه برای ارتقای حمل‌ونقل عمومی و ارائه خدمات کار و تلاش صورت گرفته است و ما میراث‌دار این تدبیر و زحمات پیشینیان هستیم. امروز بیش از 40خودرو از اتوبوس‌هایی که در سال‌های مختلف و در سیستم اتوبوسرانی تهران به‌کار گرفته می‌شد از اتوبوس‌های اولیه موتورجلو گرفته تا اتوبوس‌های دو طبقه یا اتوبوس‌های دوکابینه اولیه و مدهای مختلفی که در بازه‌های مختلف از آنها استفاده می‌شد موجود است و شرکت اتوبوسرانی بنا دارد موزه‌ای را با توجه به امکانات موجود طراحی کند تا در مجاورت این موزه اتوبوسرانی، برنامه‌های اتوبوسرانی و آینده آن نیز به تصویر کشیده شود. امیدواریم که امسال بتوانیم این مهم را رقم بزنیم. در ایام نوروز هم با همکاری مجموعه برج میلاد تعدادی از این اتوبوس‌ها را برای بازدید گردشگران در این فضا مستقر کردیم که با استقبال بسیار خوب شهروندان مواجه شده و برای آنها نوستالژی خوب و مهیجی بود. به‌ویژه اتوبوس‌های دوطبقه که عموما مردم تهران خاطرات خوبی از آنها دارند و اکنون امیدواریم موزه را به‌صورت دائم دایر کنیم. برای این منظور 3نقطه برج میلاد، خیابان هنگام و مجموعه آزادی، پیشنهاد شده است که هنوز در مورد آنها به جمع‌بندی نهایی نرسیده و درحال انجام مطالعات اولیه هستیم.

این خبر را به اشتراک بگذارید
در همینه زمینه :