• دو شنبه 11 مهر 1401
  • الإثْنَيْن 7 ربیع الاول 1444
  • 2022 Oct 03
یکشنبه 22 اسفند 1400
کد مطلب : 156372
+
-

فعالان صنعت کفش از طرح ساماندهی واردات پوشاک، کیف و کفش انتقاد کردند

بازار داغ کفش‌های وارداتی 2دلاری

گزارش
بازار داغ کفش‌های وارداتی 2دلاری

ابلاغ دستورالعمل ساماندهی واردات کفش و افزایش سهم کفش‌های بی‌کیفیت و ارزان قیمت و قاچاق از بازار ایران موجب انتقاد فعالان این صنف شده است.
به‌گزارش همشهری، تولید‌کنندگان کفش ابلاغ دستورالعمل ساماندهی واردات و عرضه پوشاک، کیف و کفش و نحوه فعالیت نمایندگان و شعب شرکت‌های خارجی در ایران را بستری برای رشد واردات کفش‌های دست دوم و بی‌کیفیت خارجی به‌خصوص کفش‌های تولید شده در چین به شیوه کم اظهاری گمرکی قلمداد می‌کنند. دیروز جامعه مدیران و متخصصان صنعت کفش ایران در یک نشست خبری به تشریح پیامدهای این طرح پرداختند و با تشریح میزان واردات و ترکیب قیمت کفش‌های وارداتی، این کفش‌ها را در رده قیمت کفش‌های مورد استفاده در کشورهای متوسط آفریقایی قلمداد کردند.
 
کفش‌های چینی در حد کشورهای متوسط آفریقایی
عضو هیأت مدیره جامعه مدیران و متخصصان صنعت کفش ایران با بیان اینکه 85درصد سهم بازار کفش‌های وارداتی ایران مربوط به کفش‌های چینی با متوسط قیمت 2.6دلار و از نظر قیمتی در حد کشورهای متوسط آفریقایی است، گفت: با وجود ممنوعیت واردات شاهد جولان کفش‌های قاچاق به‌خصوص کفش‌های ورزشی در بازار هستیم. 85درصد کفش‌های وارداتی مربوط به چین با قیمت 1.8 تا 3دلار و متوسط قیمتی 2.6دلار است. محمد عرب با اشاره به اینکه اینگونه کفش‌ها در رده قیمتی و تقاضای کشورهای متوسط آفریقایی است، افزود: ایران از نظر مصرف کفش در رتبه نخست خاورمیانه و رتبه بیستم دنیا قرار دارد و اگرچه میزان تولید و عرضه کفش بیش از تقاضای بازار است اما باز هم شاهد قاچاق کفش‌های بی‌کیفیت چینی هستیم. او افزود: میزان تولید سالانه انواع کفش و پاپوش 265میلیون زوج است که طبق تازه‌ترین آمار وزارت صمت، در 10ماه امسال یک درصد کاهش داشته است. نیاز بازار به انواع کفش 240میلیون زوج است که به‌دلیل کاهش قدرت خرید، در سال اخیر این تقاضا 2.8درصد کاهش داشته است. او همچنین از کاهش 15درصدی صادرات کفش در سال1400 خبر داد و گفت: قوانین سخت، راه را بر صادرکنندگان سد کرده درحالی‌که 20برند خوب در داخل کشور، کفش‌هایی را تولید می‌کنند که قابلیت صادرات دارد اما گروهی به‌دنبال بریدن سر برندها با ارائه مجوز واردات در قالب طرح ساماندهی هستند. عرب افزود: اگر ما بخواهیم کالایی را از تهران به بندرعباس بفرستیم 4روز طول می‌کشد اما کفش‌های قاچاق 2روزه از دوبی به بندرعباس می‌رسد و در بندرعباس 30هزار قایق موتوری هر روز آماده هستند تا اجناس قاچاق را به هر نقطه‌ای که می‌خواهند ببرند. او با اشاره به مصوبه دولت برای افزایش دستمزدها، افزود: این صنف از کارگران را حمایت می‌کنیداما باید تولیدکنندگان و صنعتگران بتوانند این میزان حقوق را پرداخت کنند زیرا با افزایش قیمت مواداولیه و هزینه‌های دیگر تولید، نمی‌توان درآمد زیادی کسب کرد.

فروش کفش‌های 3دلاری به‌نام خارجی
 رئیس اتحادیه صنف کفاشان دست دوز تهران نیز مدعی شد: به گواهی وزارت صمت در صنعت کفش 500هزار نفر اشتغال دارند که اگر این صنف حمایت می‌شد و فقط 1.10هزارم بودجه خودروسازی به صنعت کفش اختصاص داده شده بود الان اشتغال میلیونی و صادرات میلیاردی داشتیم. همچنین هزینه ایجاد اشتغال در این صنعت حداکثر 100میلیون تومان، اما در پتروشیمی 800میلیون است. رسول شجری افزود: در تولید مواداولیه نیز قبلا نیازمند واردات از ایتالیا بودیم اما اکنون 6کارخانه تولید مواداولیه پی یو داریم و رویه‌های کفش اعم از رویه کفش مصنوعی، رویه کفش طبیعی و پارچه همگی در ایران تولید می‌شود. او گفت: نمی‌گوییم واردات نداشته باشیم اما می‌گوییم این واردات شامل کفش‌‌های حداقل 100دلار به بالا باشد نه اینکه کفش‌های استوک نزدیک به 3دلار را وارد و به اسم کفش خارجی بفروشند. شجری، گفت: کفش‌های وارداتی از نوع کفش ارزان قیمتی است که به کشورهای آفریقایی صادر می‌شود که میانگین قیمت آنها 2.6دلار است. او افزود: براساس آمارهای بین‌المللی در سال‌های 92 تا 99 حدود 2میلیاردو119میلیون دلار کفش وارد کشور شده که این میزان فقط در سال93 حدود 573میلیون دلار بوده است اما آمارهای گمرک از واردات فقط 84میلیون دلار کفش حکایت دارد که علت آن کم اظهاری وارد‌کنندگان برای واردات کفش بوده است.

پوشش 95درصد از نیاز بازار داخلی 
عضو هیأت رئیسه جامعه صنعت کفش ایران با بیان اینکه تجربه قبل از دهه 80 و 90 به عقب‌نشینی تولیدات داخلی به نفع قاچاق و رشد واردات کفش منجر شد، گفت: در نیمه اول دهه 90شاهد واردات 573میلیون دلاری کفش به ایران بودیم که سهم مصرف از واردات 25درصد بود اما از سال 97با ممنوعیت واردات تولید‌کنندگان داخلی توانستند با وجود تحریم و افزایش قیمت‌ها سهم بازار محصولات خود را از 75درصد به 95درصد افزایش دهند. علی لشکری افزود: صنعت کفش ایران در سال‌های گذشته رتبه دوازدهم تولید در دنیا را داشت که با کاهش 15درصدی تولید جهانی کفش به رتبه دهم ارتقا یافته است.

طرحی برای ساماندهی واردات 
رئیس هیأت مدیره جامعه صنعت کفش با بیان اینکه صنعت کفش در 17سال گذشته با هجمه کفش‌های چینی و کفش‌های وارداتی مانده در انبارها به‌شدت آسیب دیده است، گفت: تولید‌کنندگان ایرانی به استفاده از فناوری‌های جدید در تولید کفش روی آورده و اکنون کفش‌های مرغوب و فاخر در تبریز، تهران، قم، اصفهان، مشهد و غیره تولید می‌شود. مصطفی طالقانی، افزود: اگرچه در سال1390 واردات انواع کفش و کیف ممنوع شد و عرضه‌کنندگانی که اغلب کالای دست دوم خود را در فروشگاه‌ها عرضه می‌کردند، از ایران رفتنداما اکنون با ابلاغ طرح ساماندهی واردات کیف و کفش بدون دریافت دیدگاه‌های فعالان صنفی، پای همه برندهای مرغوب و نامرغوب خارجی کفش به‌صورت قانونی و رسمی به ایران باز شده است. او افزود: در این زمینه چندین بار خواستار مذاکره با مسئولان شدیم اما متأسفانه جوابی دریافت نکردیم و با این روند، واگذاری بازار داخل به برندهای خارجی موجب تضعیف تولید و اشتغالزایی صنعت کفش می‌شود.

این خبر را به اشتراک بگذارید
در همینه زمینه :