• سه شنبه 5 بهمن 1400
  • الثُّلاثَاء 21 جمادی الثانی 1443
  • 2022 Jan 25
پنج شنبه 11 آذر 1400
کد مطلب : 147044
+
-

آشنایی با مسیرهای جذاب ریلی ایران که تجربه سفر متفاوتی به شما می‌بخشند

روی ریل گردشگری

بسیاری از افراد از میان وسیله‌های حمل‌ونقل عمومی موجود برای سفر، قطار را ترجیح می‌دهند. امنیت بالا و راحتی در طول مسیر از مهم‌ترین ویژگی‌های سفر با قطار است که البته زمانبندی دقیق و قابل‌برنامه‌ریزی را هم باید به آن اضافه کرد. اما سفر ریلی یک ویژگی دیگر هم دارد و آن مسیر تردد قطار است؛ برخی از این مسیرها به‌دلیل عبور از مناطق مختلف از زیبایی‌های طبیعی و تاریخی خاصی برخوردار هستند که مقصد سفر بسیاری از گردشگران شده است و هم‌اکنون قطارهایی با عنوان گردشگری در این مسیرها در تردد هستند. در ادامه به چند مورد از این مسیرها که سفر را جذاب‌تر می‌کنند یا خود جاذبه سفر هستند اشاره می‌کنیم.

همه‌‌چیز آنجاست
تهران - اهواز


 این مسیر ریلی یکی از طولانی‌ترین مسیرهای ریلی در کشور است که از مرکز تا جنوب‌غربی کشور امتداد دارد. در این مسیر شما همه‌‌چیز را تجربه می‌کنید؛ زیبایی‌هایی که بشر به‌صورت ماهرانه ساخته است، در کنار طبیعتی کم‌نظیر که چیزی جز قدرت‌نمایی خالق هستی نخواهد بود. قطارهایی که در این مسیر ریلی تردد می‌کنند بعد از خروج از تهران به سمت رشته کوه‌های زاگرس حرکت و از شهرهای مختلفی عبور می‌کنند. چندین پل و تونل در طول این مسیر می‌بینید و با آب‌وهوای متنوعی روبه‌رو می‌شوید. هوای معتدل در استان‌های مرکزی ایران و هوای سرد کوهستانی در رشته‌کوه‌های زاگرس در نهایت با نزدیک شدن به اهواز، رفته‌رفته هوا شرجی و گرم خواهد شد که همه و همه برای این مسیر جاذبه محسوب می‌شود و لذت مسافران و گردشگران از این مسیر را تکمیل می‌کند. اگر زمان سفر شما به‌گونه‌ای باشد که هنگام روشن بودن هوا از استان لرستان عبور کنید، تصاویر خیره‌کننده‌ای را خواهید دید. از پس هر تونلی که می‌گذرید باید منتظر تصویر متفاوت‌تر از تونل قبلی باشید، قطاری که گاه اوج می‌گیرد به سمت قله کوه و از دامنه بالا می‌رود و گاه به سمت دره فرود می‌آید و تنها از چند قدمی رودخانه می‌گذرد. گاه غرق می‌شود در دل جنگل و گاه در دشت پهناوری به سمت افق حرکت می‌کند. اینها تنها بخشی از زیبایی‌های این مسیر جذاب است که باید خودتان تجربه کنید تا از دیدن تصاویر زیبایش لذت ببرید.

در مسیر فیروزه‌ای
قزوین-  رشت


یکی از جدیدترین مسیرهای ریلی در کشور همین مسیر قزوین به رشت است که از زمان افتتاحش مدت زمان زیادی نمی‌گذرد. از مهم‌ترین دلایلی که این مسیر را زیبا و متفاوت می‌دانند، وجود تعداد زیاد و قابل توجهی تونل و پل است که هرچند احداث آن را با مشکلاتی مواجه کرد اما اکنون جزو زیباترین و متفاوت‌ترین مسیرهای ریلی در کشور به‌حساب می‌آید. در طول این مسیر که 164کیلومتر مسافت دارد از 52تونل و 17پل استفاده شده است و بزرگ‌ترین پل ریلی کشور هم به طول 1430متر در این مسیر قرار دارد. پل منجیل که از بالای جاده و شهر منجیل می‌گذرد منظره بی‌نظیری را برای مسافران این قطار به یادگار می‌گذارد؛ منظره‌ای که یک طرف آن شهر و جاده و طرف دیگر آن سد منجیل است. گردشگران این قطار بعد از گذر از رشته کوه‌های البرز و پیچ‌وتاب در دل کوه و عبور از چندین تونل به سمت سد منجیل سرازیر می‌شوند و پس از گذشتن از شهر منجیل سرسبزی‌های گیلان برای مسافران خودنمایی می‌کنند. گذر از کنار تالاب‌های متنوع و دیدن پرنده‌های بومی و مهاجر این منطقه در کنار هوای مطبوع و جنگل‌های سرسبز گیلان، برای هر گردشگری جذاب است و تجربه سفر با قطار را لذتبخش می‌کند. اگر تمایل به سفر با این قطار را دارید حتماً به زمان سفرتان دقت کنید، به‌دلیل تردد بالا بلیت این مسیر با سرعت بیشتری تمام می‌شود.

سفر به قلب تاریخ
تهران -ساری


بدون اغراق یکی از پر رفت‌وآمدترین مسیرهای ریلی کشور که هر لحظه سوت قطارش را می‌شود شنید همین مسیر تهران به ساری است؛ مسیری که نه‌تنها تعداد زیادی مسافر ثابت را در ایستگاه‌های پرشمارش در طول مسیر جابه‌جا می‌کند بلکه گردشگران بی‌شماری را هم برای دیدن زیبایی‌هایش جذب کرده است. در طول این مسیر بی‌نظیر و زیبا منظره‌های متفاوتی را می‌توان تجربه کرد؛ دیدن کوه و جنگل و سد و رود و دریا در این جاده ریلی زیبا قابل مشاهده است و باعث شده تا قطار تهران به ساری در دسته پرطرفدارترین مسیرهای ریلی کشور قرار بگیرد. در طول این مسیر و با گذر از دوراهی سمنان وارد مسیر اصلی خواهید شد و پس از گذشتن پیچ‌وتاب کوهستانی به منطقه پل سفید خواهید رسید. قطار از دل کوهستان وارد جنگل می‌شود و ابتدا به سد لفور و سپس به پارک جنگلی جوارم می‌رسد. از مهم‌ترین جاذبه‌های این مسیر که چشم هر بیننده‌ای را محو تماشای خود می‌کند، پل ورسک است؛ پلی که در سال 1315به بهره‌برداری رسید و به سرعت به یکی از زیباترین و خاص‌ترین مسیرهای ریلی در کشور تبدیل شد و هم‌اکنون یکی از جاذبه‌های تاریخی این مسیر است. از دیگر زیبایی‌های این مسیر سه خط طلا است؛ قسمتی از کوه که به‌دلیل شیب زیاد به‌صورت زیگزاگی ریل‌گذاری شده است. برای حرکت راحت‌تر لکوموتیو و جلوگیری از خطرهای احتمالی، بخشی از مسیر که در شیب کوه قرار داشت به‌صورت خطی در سه‌طبقه ساخته شد، که به سه خط طلایی راه‌آهن مشهور شده است.

پیوسته از میان دشت و کوه
مشهد - گرگان


این مسیر ریلی هم برای گردشگران جذاب است. عبور از دشت‌های سرسبز شمالی و بعدازآن جنگل‌های زیبای گلستان و در نهایت رسیدن به دشت‌های پر فراز و نشیب خراسان. در طول این مسیر شهرهای زیادی را می‌بینید و مسیر کاملاً از دو قسمت متفاوت تشکیل شده است. شهرهای سمت خراسان و سمنان معمولاً خشک هستند اما شهرهای شمالی و استان گلستان کمی سرسبزتر هستند و با پوشش جنگلی پوشیده شده‌اند. البته هر قسمت از مسیر زیبایی‌های خاص خودش را دارد و نمی‌توان به‌راحتی از کنارشان عبور کرد. در قسمتی از راه که قطار از گرمسار به سمت گرگان تغییر مسیر می‌دهد این تفاوت کاملاً محسوس است، فضا کاملاً سرسبز می‌شود و با بازکردن پنجره قطار می‌توانید از رطوبت و طراوت درختان جنگلی نهایت لذت را ببرید.
البته بیشتر جاذبه‌های این مسیر با همان قطار تهران به ساری مشترک است؛ اما اگر کمی صبر داشته باشید جاذبه‌های منحصر به‌فرد این خط ریلی رخ خواهد نمود. جذابیت قسمتی از مسیر که با نزدیک‌تر شدن به گرگان خودنمایی می‌کند مثال‌زدنی است؛ یکی از پنجره‌های قطار به سمت کوه و یکی به سمت دریاست. در قسمت کوه جنگل و درخت و پوشش‌های مختلف گیاهی در میان روستاها و شهرهای به‌هم‌پیوسته و در طرف دیگر فاصله بین دریا و جاده پر شده است از زمین‌های زیرکشت برنج و مرکبات و باغ‌های ساکنان این مناطق که جلوه‌ای منحصربه‌فرد را به این مسیر داده است. 

این خبر را به اشتراک بگذارید