• شنبه 2 بهمن 1400
  • السَّبْت 18 جمادی الثانی 1443
  • 2022 Jan 22
پنج شنبه 4 آذر 1400
کد مطلب : 146428
+
-

چرخ اول

چرا پی‌دی اف دوچرخه مهم است؟

چرا پی‌دی اف دوچرخه مهم است؟

 طوبا ویسه

سخن اول: دوستان دور و نزدیک! یادتان باشد هفته‌نامه‌ی دوچرخه هم‌چنان به‌شکل پی‌دی‌اف در فضای همشهری آنلاین و کانال تلگرام دوچرخه بارگذاری می‌شود و شما می‌توانید هرهفته آن را بخوانید. برخی از دوستان می‌‌پرسند چرا روی پی‌دی‌اف تأکید دارید؟! مسلم است که نام و برند «دوچرخه» از شکل کاغذی آن گرفته شده و نامی است که 21سال برای مخاطب ایرانی آشناست و نوجوانان نسل‌های گوناگون با آن بزرگ شده‌اند و همراه دوچرخه در این سال‌ها رکاب زده‌اند. بنابراین حفظ شکل پی‌دی‌اف دوچرخه برای مؤسسه‌ی همشهری و خوانندگان دوچرخه مهم است؛ چه آنان که حالا بزرگ شده‌اند و چه نوجوانانی که اول راه هستند و به مطالعه‌ی روزنامه‌ها و رسانه‌ها علاقه‌ دارند. پس این دلیل مهم ما برای ادامه‌ی انتشار دوچرخه با فرمت پی‌دی‌اف است.
سخن دوم: روزهای هفته چرا این شکلی شده‌اند؟ اول هفته از آلودگی هوا چشم، چشم را نمی‌دید. شهر در دود و مه‌ تاریک و سیاهی غرق بود. کتابی را قبلاً مادرم می‌خواند به‌نام «هندرسون، شاه باران»؛ مردی بود که دنبال معنای زندگی می‌گشت. به جاهای دور آفریقا سفر می‌کرد و در قبیله‌ای او را به‌عنوان شاه باران انتخاب کرده بودند. مادرم به‌یاد آن کتاب  هروقت که دلش باران می‌خواهد می‌گوید: «خب آقای هندرسون، شاه باران، لطفاً فکری به حال باران کن!»
اما آقای هندرسون هم نمی‌دانست که باران اسیدی کمکی به هوای تمیز نمی‌کند و بعد از آن روز خاکستری شنبه، باران که بارید باز کارشناسان گفتند: «هوای تهران آلوده‌تر شد.» ما خیلی تعجب کردیم... آن‌ها گفتند باران اسیدی، دوای درد آلودگی هوا نیست. اما از مادر کتاب‌خوانم باز هم چیزهای دیگری هست که بگویم.
مادرم وقتی که تنبلی می‌کنم و ظرف غذایم را از اتاق به سمت آشپزخانه روان نمی‌کنم یا وقتی اتاقم کثیف و نامرتب است، یکی از مثال‌های کتابی‌اش را می‌زند و می‌گوید: « نکند تو هم شبیه ابلوموف شده‌ای؟»
گویا ابلوموف مردی روسی بوده که بسیار تنبل تشریف داشته و صبح‌ها از «زاخار»، خدمتکارش می‌خواسته صورتش را با حوله‌ی خیس تمیز کند. حال نداشته است حتی نامه‌هایی را که برایش می‌آمده باز کند. خب، داشتن مادری کتاب‌خوان این‌چیزها را هم دارد.
سخن سوم: می‌توانید هرهفته دوچرخه‌ی الکترونیک را در سایت همشهری‌آنلاین به نشانی hamshahrionline.ir/service/childrenو هم‌چنین در صفحه‌ی اینستاگرام و کانال تلگرام دوچرخه به‌ نشانی docharkheh_weekly@بخوانید و هم‌چنان با ما رکاب بزنید.

 

این خبر را به اشتراک بگذارید
در همینه زمینه :