• یکشنبه 7 خرداد 1402
  • الأحَد 8 ذی القعده 1444
  • 2023 May 28
سه شنبه 2 آذر 1400
کد مطلب : 146218
+
-

پژوهش‌هایی در آثار علمی و فلسفی ابن‌سینا

سی‌‌وششمین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره بوعلی سینا، چهارشنبه سوم آذر ساعت۱۱ صبح به بررسی کتاب «پژوهش‌هایی در آثار علمی و فلسفی ابن‌سینا» اختصاص دارد که با حضور مهدی گلشنی، محمدجواد ناطق و جعفر آقایانی‌چاووشی به‌صورت مجازی پخش خواهد‌ شد.

ابن‌سینا یکی از بزرگ‌ترین فلاسفه و دانشمندان در تمام قرون و اعصار است که با نبوغ شگرف و تلاش خستگی‌ناپذیر خود در عرصه‌های مختلف فلسفه، منطق، فیزیک، ریاضیات و نجوم از یک‌سو و پزشکی، روانپزشکی و عرفان از دیگر سو، به نیکی درخشید و جهان علم را تا ابد مرهون دانش خود کرد. از همان قرون وسطی، کوشش‌های مهمی در اروپا برای ترجمه آثار این عالم بزرگ ایرانی از عربی به لاتین صورت گرفت، تا غرب مسیحی را با معلومات وسیع و شگفت‌انگیز این اعجوبه همه اعصار، آشنا سازد. امروزه نیز برخی از نظریات پربار او در زمینه‌های فلسفه و علوم از قبیل منطق موجهات، کیهان‌شناسی و ارتباط میان ذهن و مغز و نظایر آن، مستقیما با مباحث علمی کنونی انطباق دارد و به همین دلیل مورد پژوهش و توجه بسیاری از دانشمندان شرقی و غربی قرار گرفته است؛ به این امید که از ورای آنها بتوانند به بعضی از پرسش‌های دانش روز پاسخ گویند. ابن‌سینا افزون بر ابعاد وسیع علمی و فلسفی‌اش، یک دانشمند جهان اسلام بود و به‌خاطر این التزام و تعهد اخلاقی هم رنج‌های فراوان کشید تا ثابت کند که علم نمی‌تواند تهی از تعهدات اخلاقی باشد.
کتاب «پژوهش‌هایی در آثار علمی و فلسفی ابن‌سینا» با گردآوری، ویرایش و مقدمه جعفر آقایانی‌چاووشی به‌تازگی به همت نشر رمز منتشر شده است و این حکیم جامع‌الاطراف را از چشم‌انداز کاملا جدیدی بررسی می‌کند. اهمیت مجموعه حاضر در آن است که اولا نویسندگان و مترجمان مقالات، همگی در موضوع پژوهش خود صاحب‌نظرند و ثانیا بیشتر مقالات مختص موضوعات مطرح روز است.
علاقه‌مندان می‌توانند این برنامه را از اینستاگرام مرکز فرهنگی شهرکتاب به نشانی ketabofarhang، تلگرام این مرکز به نشانی bookcitycc و صفحه این مرکز در سایت آپارات پیگیری کنند.

این خبر را به اشتراک بگذارید