• دو شنبه 24 مرداد 1401
  • الإثْنَيْن 17 محرم 1444
  • 2022 Aug 15
سه شنبه 4 آبان 1400
کد مطلب : 143773
+
-

تزریق واکسن روی دور تند

رئیس انجمن مددکاری ایران معتقد است سرعت گرفتن واکسیناسیون و اهدای مسکن به خانواده‌های دارای دو معلول مهم‌ترین خبرهای اجتماعی مهر ماه است

نورا عباسی - روزنامه‌نگار

از همان نخستین روزهای شیوع کرونا، این ویروس و مسائل مرتبط با آن در جایگاه مهم‌ترین اخبار حوزه اجتماعی قرار گرفت. این روند با کمی تغییر همچنان ثابت مانده است تا جایی که حسن موسوی‌چلک، رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران، معتقد است هنوز هم اخبار مرتبط با کرونا در جایگاه اول در میان اخبار با اهمیت حوزه اجتماعی قرار دارد.
چلک معتقد است واکسیناسیون به‌دلیل کارکرد اجتماعی و اعتماد‌سازی‌ای‌ که ایجاد می‌کند، اثرگذاری بالایی بر حوزه اجتماعی دارد و به همین دلیل باید مهم‌ترین اقدام اثرگذار در حوزه اجتماعی را مربوط به موضوع کرونا و روند واکسیناسیون دانست.
براساس گفته او سرعت‌بخشیدن به واکسیناسیون و شروع واکسیناسیون گسترده زیر 18ساله‌ها در این ‌ماه به‌عنوان مهم‌ترین خبر اجتماعی مهرماه شناخته می‌شود؛ چراکه در آخرین روزهای شهریور زنگ تزریق واکسن به افراد زیر 18سال به صدا درآمد و روند دستیابی به این خواسته در مهرماه پیگیری شد.
در 5مهرماه بود که خبر مهم ورود واکسن برای تزریق به افراد زیر 18سال از جانب جمعیت هلال احمر منتشر شد؛ اما پس از آنکه هلال احمر از ورود نخستین محموله تک‌دوز واکسن کرونا (سینوفارم) برای سنین ۳ تا ۱۷سال به کشور خبر داد، سازمان غذا و دارو با صدور اطلاعیه‌ای، انتشار اطلاعات در مورد تک‌دوز‌بودن واکسن را ناشی از اشتباه در انتقال مطلب دانست. در اطلاعیه سازمان غذا و دارو تأکید شده بود: «واکسن سینوفارم، واکسن تک‌دوز نبوده بلکه باید بعد از یک دوره، دوز دوم آن هم تزریق شود و واکسن‌های وارداتی اخیر هم مانند همان واکسن‌های سینوفارم قبلی که برای بزرگسالان استفاده می‌شد، بوده و دارای همان خصوصیات و برند است.»
در بخش دیگری از اطلاعیه نیز گفته شده بود که واکسن‌های قبلی حاوی ویال‌های 6دوز، 10دوز یا 2دوز بودند و این سری اخیر دارای ویال تک‌دوز است و حتما باید دوز دوم آن نیز تزریق شود.
با ورود این محموله روند تزریق واکسیناسینون به افراد زیر 18سال شروع و با سرعت پیگیری شد و در همین راستا بود که اخباری مبنی بر بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها مورد توجه قرار گرفت. علیرضا کمرئی، معاون وزیر و سخنگوی وزارت آموزش‌وپرورش در مورد بازگشایی مدارس با توجه به افزایش واکسیناسیون دانش‌آموزان توضیح داده بود: «مطابق الگوی طراحی‌شده، از ابتدای مهر، مناطق روستایی و مدارس کم‌جمعیت کمتر از ۱۵نفر بازگشایی شدند. تا‌کنون ۴.۵میلیون دانش‌آموز در زمره گروهی قرار گرفته‌اند که می‌توانستند فعالیت حضوری داشته باشند. از نیمه اول آبان‌نیز براساس همین الگو مدارس کم‌جمعیت گروه‌بندی می‌شوند و فعالیت خود را به‌صورت حضوری آغاز می‌کنند.»
با تکیه بر اطلاعاتی که در 21مهر از سوی رئیس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت در مورد واکسیناسیون گروه سنی ۱۲ تا ۱۷سال منتشر شد، باید گفت که این رده سنی 7میلیون و ۱۱۸هزار نفر را شامل می‌شود: «اگر از این تعداد، ۷میلیون را دانش‌آموز درنظر بگیریم، ۳میلیون و ۶۳۳هزار نفر تا دیروز واکسینه شده‌اند که ۵۱درصد جمعیت را تشکیل می‌دهند.» چلک معتقد است اگر بخواهیم از موضوع مهم کرونا عبور کنیم، باید خبر تحویل ۱۴۰۰واحد مسکونی خانواده دارای دومعلول به بالا را در دسته مهم‌ترین اخبار اجتماعی مهر قرار داد؛ «این مصوبه از پیش برنامه‌ریزی شده بود اما آیین تحویل آن در مهر‌ماه رقم خورد. این موضوع به این دلیل که بخشی از مشکلات خانواده‌های محروم در حوزه مسکن رفع و رجوع می‌شود، ‌برای من قابل توجه بود. هرچند تعداد خانواده‌های نیازمند آن‌قدر زیاد است که این اقدامات گوشه‌ای از نیاز افراد محروم را حل و فصل می‌کند.»
در 20مهر و در مراسمی با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه‌اجتماعی و معاونان هماهنگی و اجتماعی ستاد اجرایی فرمان امام، رئیس هیأت‌مدیره و مدیرعامل بنیاد برکت و معاونان بنیاد مسکن و سازمان بهزیستی، 1400واحد مسکونی به خانواده‌های دارای دومعلول به بالا، در مراسمی اهدا شد.

خبرهای پربازدید اجتماعی در‌ماه مهر
  ورود مجلس به نحوه اعزام زائران اربعین
  برگ سبز به‌عنوان سند خودرو کفایت می‌کند
  یک‌ماه تا حذف غربالگری و دشوارشدن سقط جنین
  موافقت رهبر انقلاب با درخواست شهید تلقی‌‌شدن «علی لندی»، نوجوان فداکار ایذه‌ای
  واردات واکسن افراد زیر 18سال و تزریق دوز سوم
  بازگشایی دانشگاه‌ها و مدارس/ آموزش‌وپرورش: از نیمه دوم آبان مدارس حضوری می‌شود
  واکنش پلیس به ویدئوی رفتار نامناسب هنگام بازداشت یک زن مجرم
  رئیس پلیس راهور: در گواهینامه موتورسواری فقط کلمه آقایان آمده است
  دامپزشکی: در آب و خوراک مرغ‌ها، تریاک نمی‌ریزند

این خبر را به اشتراک بگذارید