• چهار شنبه 5 آبان 1400
  • الأرْبِعَاء 20 ربیع الاول 1443
  • 2021 Oct 27
پنج شنبه 22 مهر 1400
کد مطلب : 142891
+
-

بار نرسید، گوجه گران شد

رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی تهران در گفت‌وگو با همشهری تعطیلات را دلیل کمیاب‌شدن و افزایش 4برابری قیمت گوجه اعلام کرد

تره‌ بار
بار نرسید، گوجه گران شد

قیمت گوجه فرنگی در هفته دوم مهرماه رو به افزایش گذاشت و هرکیلوگرم از این صیفی پرمصرف که تا یک‌ماه پیش5تا 6هزار تومان قیمت داشت یکباره به 10تا 12هزار تومان رسید، اما قیمت در این نقطه متوقف نشد و در کمتر از دو هفته گوجه فرنگی تا نزدیک 20هزار تومان هم بالا رفت. عضو اتحادیه بارفروشان میادین میوه و تره‌بار تهران کمیاب شدن و گرانی گوجه در میادین و میوه‌فروشی‌ها را ناشی از تغییر فصل اعلام کرد و آن را امری و معمول و طبیعی دانست. اما پیگیری‌ها و مشاهدات میدانی خبرنگاران همشهری حاکی است: تعطیلات یک‌هفته‌ای و مشکلات حمل‌و‌نقل محصولات کشاورزی و باغی به تهران در این میان عامل مؤثرتری بوده است، زیرا عمده گوجه مصرفی تهران درحال حاضر از استان فارس تامین می‌شود. رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی تهران در گفت‌وگو با همشهری، نوسان قیمت گوجه را منحصر به تعطیلات هفته گذشته دانست و گفت: قیمت گوجه در تعطیلات هفته دوم مهرماه با توجه به نرسیدن بار و کمبود گوجه در میادین رو به افزایش گذاشت، ولی مشاهدات و رصد نرخ‌ها در میدان مرکزی نشان می‌دهد قیمت دوباره متعادل شده و به ثبات رسیده است. اسدالله کارگر اضافه کرد: هم‌اکنون سقف قیمت گوجه در میدان مرکزی 7هزار تومان است که با احتساب 35درصد سود خرده‌فروشی‌ها، میانگین قیمت در مغازه‌های سطح شهر بسته به قیمت خرید به 9.5تا 10هزار تومان می‌رسد. به‌گفته او، مشکلی در زمینه تامین این محصول وجود ندارد و بعید است که قیمت گوجه بعد از این، نوسانی داشته باشد.

قیمت منطقی موز 35هزار تومان است
 اما گوجه تنها محصولی نبود که با روند رو به رشد قیمت مواجه شد. در هفته‌های اخیر موز هم آرام آرام گران شده و از محدوده 24تا 28هزار تومان به نزدیک 40هزار تومان رسیده است. کارگر، گران شدن موز را از یک سو ناشی از کاهش تنوع میوه و افزایش تقاضا برای این میوه و از سوی دیگر متاثر از مشکلات واردات و گرانی ارز دانست و گفت: تقاضا برای موز به‌طور معمول در تابستان خیلی زیاد نیست اما با سرد شدن هوا و پایان فصل میوه‌های تابستانه، تنوع در بازار میوه کاهش پیدا می‌کند و تقاضا برای موز بالا می‌رود. او درباره قیمت این میوه در میادین و سطح شهر گفت: با افزایش قیمت   موز، میانگین قیمت در میدان مرکزی به 30تا 31هزار تومان رسید. به‌گفته رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی تهران، واحدهای صنفی موز را بدون سود یا با سود بسیار کمی عرضه می‌کنند. اکنون قیمت این میوه در بیشتر میوه‌فروشی های سطح شهر بین 30تا 33هزار تومان است، اما با توجه به نرخ این میوه در میدان مرکزی، قیمت 35هزار تومانی در خرده‌فروشی‌ها برای موز منطقی است.

پرتقال ارزان می‌شود
سیب و پرتقال نیز جزو محصولاتی هستند که قیمتشان در میوه‌فروشی‌های سطح شهر در برخی موارد تا 30هزار تومان هم می‌رسد. این قیمت برای سیب با وجود فراوانی این محصول در بازار، قیمت بالایی محسوب می‌شود. کارگر درباره قیمت این دو محصول نیز توضیحاتی داد: در زمینه سیب امسال فراوانی خوبی داریم و شاهد این مدعا حضور فراوان وانت‌هایی است که در سطح شهر این محصول را حتی با قیمت 5هزار تومان به فروش می‌رسانند. البته این قیمت ملاک ما نیست. اما میانگین قیمت سیب درجه یکی که در مغازه‌های میوه‌فروشی عرضه می‌شود هم بسته به قیمت خرید از 9تا 16هزار تومان است و نباید با قیمتی بالاتر از این عرضه شود. اما قیمت پرتقال با توجه به اینکه هنوز به عرضه انبوه نرسیده و میوه‌ای نوبرانه محسوب می‌شود؛ هنوز بالاست. با عرضه بیشتر این میوه‌ها تا هفته آینده، قیمت آن هم مثل آنچه درباره نارنگی اتفاق افتاد، کاهش خواهد یافت. به‌گفته کارگر، نارنگی در میدان مرکزی به‌صورت عمده از 13تا 14هزار تومان عرضه می‌شود که در خرده‌فروشی‌ها حدود قیمت آن 17تا 19هزار تومان خواهد بود. این مقام صنفی از کاهش نرخ هندوانه نیز خبر داد که در2 هفته اخیر افزایش قیمت 1200تومانی را تجربه کرده است. به‌گفته کارگر، قیمت هندوانه با توجه به خنک شدن هوا و افت تقاضا کاهش خواهد داشت.

 

این خبر را به اشتراک بگذارید