• دو شنبه 8 آذر 1400
  • الإثْنَيْن 23 ربیع الثانی 1443
  • 2021 Nov 29
چهار شنبه 7 مهر 1400
کد مطلب : 141747
+
-

اخراج بی‌اخراج

بارسا نه از لیگ قهرمانان بیرون می‌رود، نه می‌تواند کومان را بیرون کند

اخراج بی‌اخراج

2 اتفاقی که قرار بود پیرامون باشگاه بارسلونا رخ دهد، فعلا منتفی شده؛ اول اخراج رونالد کومان و دوم بیرون انداختن بارسا، رئال و یوونتوس از لیگ قهرمانان. یوفا این 3 باشگاه را تهدید به اخراج کرده بود و دلیل آن پافشاری آنها بر ماندن در پروژه سوپرلیگ اروپا بود. بلافاصله پس از مهلت قانونی دادگاهی در مادرید که یوفا را تهدید به برخورد قانونی کرده بود، اتحادیه فوتبال اروپا از موضع خود بر تنبیه 3 باشگاه سوپرلیگی کوتاه آمد. این عقب‌نشینی بدان معناست که ممکن است سوپرلیگ دوباره جان بگیرد و 9باشگاه انصراف داده، دوباره به این پروژه برگردند. از طرفی، باشگاه به‌دلیل فیرپلی مالی و قوانین لالیگا هم‌اکنون قادر به اخراج کومان نیست و برای این کار باید 25درصد دیگر از هزینه‌ها و حقوق‌ها بکاهد. نشریه آاس به نقل از منابع موثق نزدیک به باشگاه بارسلونا گزارش داده است که طبق جدیدترین آمارهای مالی، بارسا همچنان نتوانسته به سقف مورد نظر لالیگا برای فیرپلی مالی برسد و همچنان بودجه باشگاه 25درصد باید کاهش پیدا کند. هم‌اکنون مذاکره با دمبله و سرخی روبرتو بر سر کاهش دستمزد هم به جایی نرسیده است. بارسا برای اخراج کومان جدا از رقم بدهی به او، باید 12میلیون یورو هم خسارت بدهد که طبق قوانین لالیگا در حال‌حاضر نمی‌تواند چنین کاری انجام دهد. اخباری هم درباره یک شرکت امارا‌تی در دوبی به گوش می‌رسد؛ شرکتی که آمادگی پرداخت 5/1 میلیارد به بارسا را دارد تا لاپورتا برای صاف‌کردن بدهی‌هایش و خریدهای زمستانی اقدام کند. البته این پول باید ظرف 2سال بازگردانده شود که با سودهایش تا 12سال هم قابل‌تمدید است. اگر چنین اتفاقی در کوتاه‌مدت بیفتد، دست لاپورتا برای اخراج کومان باز می‌شود.

  بارسا لیگ قهرمانان را با باخت سنگین 3 بر صفر خانگی مقابل بایرن‌مونیخ آغاز کرد. حالا امشب در لیسبون باید از حریف پرتغالی امتیاز بگیرد. از میان 21‌تیمی که مرحله گروهی لیگ قهرمانان اروپا را با شکست خانگی با اختلاف ۳‌گل آغاز کرده‌اند، تنها ۳‌تیم موفق به صعود از گروه شده‌اند؛ رم  (03-2002/ پس از شکست 3بر صفر به رئال‌مادرید در نهایت به‌عنوان تیم دوم با ۹ امتیاز به مرحله حذفی صعود کرد)،
آرسنال (04-2003/ در بازی اول 3بر صفر به اینتر باخت اما با 10امتیاز صدرنشین شد) و المپیاکوس (14-2013/ با نتیجه 4بر یک به پاری‌سن‌ژرمن باخت و در روز آخر با 10امتیاز دوم شد و صعود کرد.)
  بارسلونا در 5‌بازی اخیر خود 2‌برد، یک‌باخت و 2‌تساوی داشته؛ 6‌گل زده و 5‌گل خورده و در 2‌بازی آخر دروازه‌اش را بسته نگه داشته است. بنفیکا در 5بازی آخرش اوضاع بهتری داشته و 4برد و یک تساوی به‌دست آورده؛ با 13گل زده و تنها 3‌گل خورده.
 بارسلونا پس از بایرن‌مونیخ (5/23 درصد) دومین باشگاه اروپایی در لیگ‌های بزرگ است که از بازیکن جوان در ترکیب استفاده کرده است. بازیکنان جوان بارسلونا در بازی‌های این فصل 7/22 درصد ترکیب را اشغال کرده‌اند. در رده‌های بعدی تیم‌هایی مثل نیس، رن، مارسی، رمس (همگی از فرانسه)، گرانادا، مایورکا، مون‌پولیه و موناکو قرار دارند. دلیل استفاده زیاد کومان از بازیکنان جوان، بی‌پولی باشگاه در خرید بازیکن بوده و مصدومیت بازیکنانی مثل آلبا، بریتویت، پیکه، کوتینیو، دمبله و آگوئرو در مقاطع مختلف که امکان استفاده از جوانان لاماسیا را در ترکیب به سرمربی هلندی داده است. از طرفی، کومان می‌تواند به بازی‌دادن به جوان‌ها به چشم یک بهانه برای شکست‌ها و ناکامی احتمالی‌اش نگاه کند.
 با همه اینها بارسا و بایرن جوان‌ترین ترکیب را از لحاظ میانگین سنی بین باشگاه‌های اروپایی حاضر در لیگ قهرمانان ندارند. میلان با 9/24 سال پس از سالزبورگ (6/22) جوان‌ترین تیم لیگ قهرمانان اروپاست و پس از آنها شاختار، یانگ‌بویز و دینامو کی‌یف قرار دارند. در میان مسن‌ترین تیم‌ها هم سویا (8/29)، اینتر (2/29)، بشیکتاش (29)، آتالانتا (9/28) و رئال مادرید (9/28) پیرترین ترکیب‌ها را در اختیار دارند.
 پدری و روبرتو بدون مشکل تمرین کردند اما بعید است در ترکیب اولیه باشند. دی‌یونگ که در بازی آخر لالیگایی به‌همراه کومان محروم بود، در این بازی در دسترس است و آنسو فاتی هم که در برد 3بر صفر برابر لوانته 10‌دقیقه بازی کرده و یک گل زده بود، در این بازی برای دقایقی به میدان می‌رود. هریس صفروویچ هم معروف‌ترین غایب بنفیکا در این بازی است.
 ناپولی، پاری‌سن‌ژرمن و بنفیکا تنها تیم‌هایی هستند (در لیگ‌های معتبر اروپایی) که تمام بازی‌های لیگ داخلی این فصل‌ خود را با پیروزی پشت سر گذاشته‌اند.
 2تیم در مجموع 4بار روبه‌روی هم بازی کرده‌اند که 2‌بار بارسا برده و 2‌بار هم بازی‌ها مساوی تمام‌شده است.
 

این خبر را به اشتراک بگذارید