• چهار شنبه 5 آبان 1400
  • الأرْبِعَاء 20 ربیع الاول 1443
  • 2021 Oct 27
یکشنبه 10 مرداد 1400
کد مطلب : 136980
+
-

خداحافظ توکیو

پرونده بسکتبال ایران با سومین شکست متوالی در المپیک بسته شد. در بازی آخر مقابل فرانسه حامد حدادی بهترین بازیکن ایران بود

خداحافظ توکیو

المپیک توکیو دیروز صبح برای تیم ملی بسکتبال ایران تمام شد؛ با 3شکست و بدون پیروزی. این المپیک پایان راه صمد نیکخواه بهرامی و تیم ملی هم بود، چون کاپیتان دیروز از تیم ملی خداحافظی کرد. تیم ملی بسکتبال ایران آخرین بازی‌اش را با فرانسه انجام داد. قابل پیش‌بینی بود که برنده این بازی فرانسه باشد؛ تیمی که آمریکا را شکست داده بود. ایران در شروع ضعیف ظاهر شد، در کوارتر اول 22-17 شکست خورد و در کوارتر دوم 24-10. در نیمه دوم وضعیت بهتر شد؛ ایران در کوارتر سوم عملکرد بهتری داشت و فرانسه هم در کوارتر چهارم کمتر از بازیکنان اصلی‌اش استفاده کرد. ایران کوارتر سوم را 20- 16 برد ولی در کوارتر آخر 17-15 بازنده شد. این بازی 2اتفاق مهم برای ایران داشت؛ درخشش حامد حدادی که بهترین بازیکن زمین شد و خداحافظی صمد. هر‌چند گفته شد مهران شاهین‌طبع، سرمربی تیم هم طبق وعده‌ای که قبل از المپیک داده بود، از تیم جدا
می‌شود.

  باز هم ستاره درخشید
حامد حدادی مثل همه بازی‌های مهم ایران در سال‌های اخیر بهترین بازیکن بود. بازی او، بلاک‌شات‌هایش و... نه‌تنها ایرانی‌های حاضر در سالن را به وجد آورد که حتی سرمربی تیم حریف را هم مجبور کرد از او تعریف کند. حدادی در این بازی 18امتیاز گرفت، 12ریباند، 5پاس‌گل، 2توپ‌ربایی و 3بلاک‌شات داشت. حامد دبل‌دبل کرد و با تأثیرگذاری 26، بهترین بازیکن زمین شد. حامد در حالی دیروز نمایشی قابل‌قبول داشت که با مصدومیت و با کمک مسکن بازی می‌کرد: «به‌خاطر مصدومیتی که داشتم، نمی‌خواستم بازی کنم اما با خوردن مسکن تمام تلاشم را کردم. بعضی صحنه‌ها به‌خاطر دردی که داشتم، عقب می‌ماندم اما بچه‌ها سعی کردند به من کمک کنند.» یکی از دیدنی‌ترین صحنه‌های بازی دیروز، بلاک‌شات حامد روی دست رودی گوبرت (یکی از 5مدافع برتر NBA) بود. حامد می‌گوید: «گوبرت بین لاین‌آپ و دانک دودل بود، می‌خواست دانک کند اما دید من آنجا هستم و برای لاین‌آپ اقدام کرد، من رسیدم.»
دیروز بعد از خداحافظی صمد نیکخواه‌بهرامی از تیم ملی، این سؤال مطرح شد که آیا حامد هم قصد رفتن دارد؟ جواب او فعلا منفی است: «من فعلا قصد خداحافظی ندارم اما سعی می‌کنم فقط در بازی‌های مهم باشم. دوست دارم تا وقتی که می‌توانم به تیم ملی کمک کنم. همه می‌گویند که سن من بالا رفته اما بازیکنانی هستند که تا ۴۰سالگی بازی می‌کنند.»

  تمجید فرانسه از حامد و ایران
وینسنت کوله، سرمربی فرانسه هم در نشست خبری بعد بازی از تیم ایران تعریف کرد اما تمجید اصلی او از حامد حدادی بود: «دفاع ما تحت فشار بود و ایران مقابل ما خوب بازی کرد. به‌خصوص حامد حدادی که بازیکن فوق‌العاده‌ای است. حدادی ۳۶سال دارد و با این سن، عالی بازی می‌کند.» کوله درباره بازی‌‌های قبلی ایران هم صحبت کرد؛ از اختلاف طبیعی که باید بین ایران و آمریکا باشد و از بازی با چک که از نظر او ایران با همه توان بازی کرد. کوله گفت: «توجه کنیم که اینجا المپیک است و 3بازی معیار درستی برای بررسی عملکرد یک تیم نیست.»

   سرمربی راضی است
مهران شاهین‌طبع، سرمربی ایران از بازی‌هایی که تیمش در المپیک انجام داد، راضی است: «به جز آمریکا مقابل تیم چک و فرانسه بازی متعادلی انجام دادیم و در مجموع عملکرد بازیکنان رضایت‌بخش بود. سعی کردیم در این مسابقات بازی‌های باکیفیتی انجام دهیم و عملکردمان قابل‌قبول بود.» او مدعی شد اگر آسیب‌دیدگی حامد و بعضی از بازیکنان نبود، تیمش شرایط بهتری داشت.

   نداشته‌های ایران در نشست خبری
ارسلان کاظمی که در نشست خبری بعد از بازی حاضر شده بود، گفت دلیل شکست ایران به فرانسه و دیگر تیم‌ها، تفاوت در امکانات و شرایط است: «20سال است که ما در ایران فقط یک سالن استاندارد بسکتبال داریم و ظرفیتش 2500نفر است. ما به‌خاطر مسائل اقتصادی جامعه و تحریم‌ها امکان انجام بازی‌های تدارکاتی را نداشتیم. پیش از المپیک توکیو فقط 3بازی با ژاپن و 2بازی با اسپانیا انجام دادیم ولی برای المپیک 2008پکن در آمریکا اردو داشتیم و در لیگ تابستانی NBA چند بازی تدارکاتی انجام دادیم.»

   تشکر فیبا به فارسی
بعد از حذف بسکتبال ایران از المپیک، سایت فدراسیون جهانی، پیامی را به زبان فارسی منتشر و اظهار امیدواری کرد که ایران در المپیک پاریس هم باشد: «سپاس از تمام هواداران عالی بسکتبال در سراسر ایران. امیدواریم در المپیک پاریس دوباره ببینیمتون.»ایران 3بازی در المپیک توکیو انجام داد. در بازی اول ۷۸ - ۸۴ به چک باخت و در بازی دوم ۶۶ - ۱۲۰ به آمریکا. در بازی سوم هم ۶۲ - ۷۹ مقابل فرانسه شکست خورد.

کاپیتان نسل طلایی در خط پایان
نیکخواه‌بهرامی در روزهایی که از اوجش فاصله داشت از تیم ملی بسکتبال خداحافظی کرد، درست شبیه علی دایی
صمد نیکخواه‌بهرامی المپیک توکیو را بهترین فرصت برای خداحافظی دید. او هر چند دیروز به صراحت نگفت «خداحافظ» اما حرف‌هایش چیزی غیر از رفتن از تیم ملی نبود. صمد قبل از المپیک گفته بود که در المپیک از تیم ملی کنار می‌رود و قبل از بازی با فرانسه هم این حرفش را تکرار کرد. دیروز بعد از بازی همه منتظر خداحافظی او بودند اما صمد که گفته بود از بوسیدن چهارگوشه زمین خوشش نمی‌آید، هیچ حرکت نمادینی انجام نداد اما به خبرنگاران گفت: «قبلا گفته بودم اگر تیم ملی بسکتبال به المپیک صعود کند، بعد از بازی‌ها خداحافظی می‌کنم. مبنای برنامه و تصمیم من تابستان به تابستان است. برای خداحافظی هم از کارهای رسانه‌ای خوشم نمی‌آید. به‌احتمال خیلی زیاد امروز(دیروز) بازی آخری بود که برای تیم انجام دادم.»
صمد از سال1380خودش را به بسکتبال ایران معرفی و بازی‌های ملی و لیگ را آغاز کرد. او در این 20سال افتخارات زیادی را با تیم ملی بسکتبال داشته است، از قهرمانی آسیا گرفته تا حضور در جام‌جهانی و المپیک. صمد بعد از فوت برادرش آیدین در بیشتر این سال‌ها کاپیتان تیم ملی هم بود، کاپیتانی که بعدها بیرون زمین هم نقش ‌تعیین‌کننده‌ای در بسکتبال داشت. بعضی از ماجراها و جنجال‌های بسکتبال را هم به کاپیتان نسل طلایی ربط می‌دادند و پشت پرده این ماجراها او را می‌دیدند. حتی گفته می‌شد اختلافی که او با تعدادی از بازیکنان در باشگاه و لیگ دارد، به تیم ملی کشیده می‌شد و باعث دودستگی تیم بود.
خداحافظی دیروز صمد، خیلی‌ها را یاد علی دایی انداخت. آنهایی که بسکتبال و فوتبال را با هم دنبال می‌کنند، نظرشان این است که پایان آنها در تیم ملی متناسب با روزهای درخشان‌شان نبود. هر چند دایی از تیم ملی خداحافظی نکرد و بعد از جام‌جهانی 2006آلمان، سرمربی بعدی یعنی امیر قلعه‌نویی او را به تیم ملی دعوت نکرد. اما صمد روز خوبی را برای خداحافظی انتخاب کرد؛ بازی آخر المپیک. با این حال او هم موقع رفتن در اوج نبود. از نگاه کارشناسان صمد در بازی‌های توکیو خوب بازی نکرد. در بازی با آمریکا بد بود و در 2 بازی دیگر هم کار خاصی انجام نداد. آمار هم نظر کارشناسان را تأیید می‌کند. صمد از 3بازی توکیو فقط 19امتیاز گرفت.

  افتخارات باشگاهی
صمد 5قهرمانی در لیگ ایران دارد؛ یک قهرمانی با صنام و 4قهرمانی با مهرام. او با تیم‌های باشگاهی به قهرمانی آسیا هم رسیده است. صمد یک قهرمانی با صنام، 2 قهرمانی با مهرام و یک قهرمانی هم با ماهان در آسیا دارد.

  افتخارات ملی
تیم ملی بسکتبال بعد از بازی‌های 1948لندن 2بار سهمیه المپیک را گرفته است، هم در بازی‌های 2008پکن و هم در بازی‌های 2020توکیو صمد برای تیم ملی بازی کرد. صمد با تیم ملی 3جام‌جهانی را هم تجربه کرده است؛ 2010ترکیه، 2014اسپانیا و 2019چین.بسکتبال ایران 2 مدال نقره در بازی‌های آسیایی 2014و 2018و مدال برنز این بازی‌ها را در سال‌های 2006و 2010دارد. صمد در این مدال‌ها سهیم است. صمد 4مدال طلا و یک برنز هم با تیم ملی در مسابقات قهرمانی آسیا گرفته است.

این خبر را به اشتراک بگذارید
در همینه زمینه :