• سه شنبه 14 آذر 1402
  • الثُّلاثَاء 22 جمادی الاول 1445
  • 2023 Dec 05
دو شنبه 30 فروردین 1400
کد مطلب : 128580
+
-

پشت‌پرده بازگشت فوتبال زنان ایران به رنکینگ فیفا

شهره موسوی می‌گوید به‌خاطر 2بازی تدارکاتی که خرداد برگزار می‌شود تیم فوتبال زنان به رنکینگ بازگشته اما شواهد نشان می‌دهد این بازگشت ربطی به اقدامات فدراسیون ایران ندارد

پشت‌پرده بازگشت فوتبال زنان ایران به رنکینگ فیفا


2 روز از بازگشت تیم ملی فوتبال زنان به رنکینگ فیفا می‌گذرد اما هنوز در فوتبال ایران کسی پیدا نشده که توضیح بدهد این بازگشت به چه دلیلی است. عجیب‌ترین اظهارنظر در این‌باره را هم شهره موسوی داشته است. کسی که عنوان نایب‌رئیسی در فدراسیون فوتبال دارد و مسئول اول فوتبال زنان است، مدعی است برنامه‌ریزی برای 2 بازی و مکاتبه با فیفا، ایران را به رنکینگ بازگردانده است.
فوتبال زنان ایران 28آذر سال گذشته از رنکینگ خارج شد و 28فروردین امسال دوباره به رنکینگ بازگشت. در این فاصله، فوتبال زنان ایران، مثل 2 سال گذشته نه‌تنها هیچ فعالیتی نداشته که تیمی هم به نام تیم ملی تشکیل نشده است. فیفا در تازه‌ترین رده‌بندی ایران را در رده70 جهان و 14آسیا قرار داده است، اما چرا؟ 
شهره موسوی، نایب‌رئیس فدراسیون به سایت ورزش 3 گفته است: «درست است بازی نداشته‌ایم اما از روز اول برای فوتبال زنان برنامه داشتیم و این برنامه را به فیفا ارائه کردیم. خرداد نخستین بازی دوستانه تیم ملی برگزار می‌شود و ما مقابل بلاروس به میدان می‌رویم.» او گفت‌وگوی دیگری هم با ایرنا دارد: «بعد از پیگیری‌های مکرر و مکاتبه‌های بسیاری که با فیفا مبنی بر دلیل حذف تیم ملی زنان از رنکینگ جهانی داشتیم و با کمک کمیته زنان فدراسیون، موفق شدیم فیفا را متقاعد کنیم که تیم ملی را به رنکینگ جهانی بازگرداند.» به‌گفته موسوی قرار است تیم ملی زنان 16و 17خرداد 2 بازی با بلاروس داشته باشد. او با اشاره به این بازی‌ها به ایرنا گفته است: «در واقع دیدار با بلاروس سبب شد تا به رنکینگ جهانی بازگردیم.» اما موسوی به این دو خبرگزاری توضیح نداده است که چطور بازی انجام نشده می‌تواند در رنکینگ یک تیم تأثیر بگذارد.

   ایران چطور برگشت
بازگشت تیم ملی فوتبال زنان به رنکینگ به‌دلیل 2بازی که قرار است در آینده انجام شود، نیست. مهرداد مسعودی، عضو ایرانی تیم برگزاری مسابقات جام‌جهانی در قطر می‌گوید این بازگشت به‌خاطر مدل محاسباتی فیفا برای رده‌بندی تیم‌هاست: «مسئله رنکینگ کمی پیچیده است و نمی‌شود در یک خط توضیح داد. تیم‌ها با توجه به عملکردی که در 3 سال گذشته‌شان داشته‌اند در رنکینگ قرار می‌گیرند.»
در رده‌بندی قبلی به عملکرد تیم‌ها از سال2017تا2020 امتیاز داده شده بود و در رده‌بندی جدید از سال2018تا2021. مسعودی می‌گوید: «فیفا عملکرد 3 سال آخر هر تیم را بررسی می‌کند. سال اول بیشترین امتیاز، سال دوم امتیاز کمتر و سال سوم کمترین امتیاز را دارد. سال2020 فقط 6 تیم توانسته‌‌اند در سطح بین‌المللی بازی کنند و فقط آنها امتیاز گرفته‌اند و بقیه شرایط یکسانی داشته‌اند. بعضی از تیم‌هایی که در رنکینگ قبلی بالاتر از ایران بوده‌اند، سال‌های2019و 2018 فعالیت کمتری داشته‌اند و به‌خاطر همین در رده‌بندی جدید به جایگاه پایین‌تری رفته‌اند و ایران به رده‌بندی بازگشته است.» 
تیم ملی فوتبال ایران شهریور باید در مقدماتی جام ملت‌های آسیا شرکت کند. هفته‌های گذشته، بارها بازیکنان و مربیان به فدراسیون تذکر داده‌اند که فرصت چندانی برای آماده کردن تیم وجود ندارد اما هنوز نه سرمربی تیم ملی انتخاب شده و نه از تشکیل اردوی تیم ملی خبری است. موسوی گفته که 10روز پیش سرمربی را انتخاب کرده است اما بعد از جلسه هیأت رئیسه سرمربی معرفی می‌شود. اینکه چه موقع این جلسه برگزار می‌شود، مشخص نیست.
 

این خبر را به اشتراک بگذارید