• چهار شنبه 9 آذر 1401
  • الأرْبِعَاء 6 جمادی الاول 1444
  • 2022 Nov 30
یکشنبه 3 اسفند 1399
کد مطلب : 124982
+
-

گنج پنجم؟

5 ستون تیمی که قصد دارد پنجگانه ببرد

گنج پنجم؟

بهروز رسایلی_روزنامه‌نگار

در فصلی که پرسپولیس میلی‌متر به میلی‌متر جلو می‌رفت و با پیروزی‌های ناپلئونی هوادارانش را تا ثانیه آخر حرص می‌داد، بازیکنان این تیم ناگهان دست به‌کار بزرگی زدند و در آخرین بازی نیم‌فصل اول گل‌گهر را در سیرجان با 5گل شکست دادند. این شبیه‌ترین تیم به پرسپولیس سالیان گذشته بود؛ گروهی مصمم که قصد دارند پنجمین جام پیاپی را به‌دست بیاورند. با قهرمانی در نیم‌فصل، پرسپولیس نیمی از جاده گلات را پیمود و در موقعیت خوبی برای فتح لیگ قرار گرفت، اما آنها در مسیر رسیدن به قله، از فاکتورهایی برخوردارند که کم‌‌نظیر است و کار این تیم را آسان می‌کند.

  کاپیتان‌ها
بازیکنان باتجربه و به‌طور مشخص کاپیتان‌ها در پرسپولیس نقش بسیار مهمی ایفا می‌کنند. در مورد جلال حسینی در این فصل به دفعات صحبت شده، اما احمد نوراللهی هم با پشت سر گذاشتن دوران افتش توانسته در هفته‌های اخیر یک‌بار دیگر در سطح بالایی ظاهر شود. به این جمع بیفزایید امید عالیشاه را که او هم بعد از چند فصل حضور و غیبت در ترکیب اصلی، دوباره فیکس شده و این هفته‌ها واقعا خوب بازی می‌کند. حضور کاپیتان‌ها در پرسپولیس یک نعمت بزرگ است که مشابه آن را در کمتر تیمی می‌توان پیدا کرد.

  شخصیت قهرمانی
پرسپولیس یگانه قهرمان این سال‌های فوتبال ایران بوده و طبیعی است که بازیکنان این تیم از شخصیت متفاوتی برخوردار شده باشد. هم‌اکنون اسکلت کلی برخی از رقبا از بازیکنانی تشکیل می‌شود که سابقه فتح جام در فوتبال ایران را ندارند. این وضع قابل مقایسه نیست با پرسپولیس که بازیکنانش هر سال جام را لمس کرده‌اند و کسب آن را باور دارند. این شخصیت باعث می‌شود آنها در دوران افت هم رو به جلو حرکت کنند و از هم نپاشند. پرسپولیس نشیب‌ها را به امید همان فراز همیشگی پشت سرمی‌گذارد. کمتر افتی در این تیم به آفت و بحران تبدیل می‌شود.

  تجربه بالا
حضور در بالاترین مراحل آسیایی باعث شده بازیکنان پرسپولیس صاحب تجربه بسیار بالایی شوند. در همین نیم‌فصل برخی مسابقات وجود داشت که سرخپوشان سزاوار پیروزی در آن نبودند اما همین تجربه بالا به‌کار آمد و ورق را برگرداند. در همین بازی با گل‌گهر پرسپولیس کم زیر فشار نبود، اما برای زدن 2 گل اول از کوچک‌ترین روزنه‌ها سود برد و بعد هم شکست خردکننده را به میزبانش تحمیل کرد. بازیکنانی که در سطح فینال آسیا بازی کرده‌اند، طبیعتا در لیگ دست بالا را دارند.

  اعتماد هواداران
پرسپولیس از گنجینه اعتماد هوادارانش برخوردار است. این تیم هم سرپایینی‌هایی داشته و باز خواهد داشت اما هیاهو و قیل و قال به اندازه موارد مشابه برای سایر تیم‌ها نیست. در استقلال نخستین شکست می‌تواند 3پیروزی پیاپی را هم زیر سؤال ببرد و هشتگ «فکری اوت» را ترند کند، اما داستان پرسپولیس به لطف نتایج سالیان گذشته فرق می‌کند.

  کادرفنی
به هر حال باید قبول کرد به نسبت سایر مدعیان کادرفنی پرسپولیس تجربه بالاتری دارد. سرمربی تراکتور که اصلا مشخص نیست، در استقلال هم محمود فکری تنها چند‌ماه بعد از حضور در لیگ برتر به‌عنوان سرمربی نساجی روی نیمکت آبی‌پوشان نشانده شد و در سپاهان هم محرم نویدکیا کلا نخستین فصل کارش را پشت سر می‌گذارد. مجموعه این مسائل باعث می‌شود یحیی گل‌محمدی و کادرش پرسپولیس را در موقعیت بهتری قرار بدهند و این اصلا امتیاز کمی نیست.

این خبر را به اشتراک بگذارید