• چهار شنبه 28 اردیبهشت 1401
  • الأرْبِعَاء 16 شوال 1443
  • 2022 May 18
شنبه 18 بهمن 1399
کد مطلب : 123873
+
-

فجر۳۹؛ پرده آخر

درباره اعلام نامزدهای تله‌تئاتر تا اجراهای پایانی جشنواره۳۹ و خسارتی که تئاتر در یک سال گذشته متحمل شد

تئاتر
فجر۳۹؛ پرده آخر

فهیمه پناه آذر_روزنامه نگار

یک هفته از برگزاری جشنواره تئاتر فجر می‌گذرد و تنها 3 روز به پایان این دوره از جشنواره باقی مانده است. جشنواره‌ای که برخلاف دوره‌های قبل نه از هیاهوی تبلیغات شهری‌اش خبری است نه از صف تماشاگران در کنار سالن‌های نمایشی. اجراها بدون سر و صدا اجراهای خود را در یک نوبت صحنه‌ای دارند و فیلم‌تئاترها با تمام مشکلات موجود در حال پخش آنلاین است. جشنواره‌ای با بودجه ۵میلیارد تومانی که قرار است علاوه بر اهدای جوایز در بخش‌های رقابتی‌ به حمایت ۱۰۷گروه شرکت‌کننده در این دوره بپردازد. جشنواره‌ای که کمک هزینه‌هایش آنقدر ناچیز است که برخی از گروه‌های نمایشی با توجه به هزینه‌هایی که برای تولید و دستمزد عوامل داشتند فکرش را هم نمی‌کردند این حمایت کم را داشته باشند. حمایتی که در یک‌سال گذشته برای دیگر گروه‌ها نبوده است.

زمان حمایت مجلس و وزیر ارشاد فرارسیده
عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد نیز عنوان کرده که تئاتر در یک سال گذشته خسارت زیادی داشته و حالا با توجه به اعتراف وزیر باید دید بعد از پایان جشنواره و نزدیک شدن به سال جدید چه راهکاری برای حمایت اهالی تئاتر خواهند داشت؟ اینکه مجلس با توجه به تحصن اهالی تئاتر و سپس دیدار با برخی از نمایندگان چه تدبیری برای این گروه دارد؟
هرچند صالحی درباره شرایط اقتصادی و معیشتی اهالی تئاتر در حاشیه حضورش در جشنواره تئاتر فجر عنوان کرد: «کرونا ضربه بزرگی به اقتصاد تئاتر زد اما جشنواره تئاتر فجر مقدمه تکاپو و فعالیت دوباره را برای هنر تئاتر فراهم کرد. می‌توان با مراقبت حداکثری و تشدید و تقویت آن همچنان بعد از جشنواره به فعالیت تئاتر ادامه داد. لازم است هنرمندان به‌عنوان گروه‌های مرجع اجتماعی و به‌دلیل تأثیرگذاری‌شان بیش از بقیه مراقب باشند. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز درباره خسارت‌های صورت گرفته با اختصاص تسهیلات و وام‌های در حال انجام، کمک‌های بلاعوض انجام شده و در مسیر انجام به وضعیت اقتصاد تئاتر و اهالی‌اش توجه دارد.»

برگزاری نشست‌های پژوهشی در تلویزیون تئاتر
فیلم نشست‌های پژوهشی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر به فاصله کمتر از 24ساعت در سامانه تلویزیونی تئاتر ایران بارگذاری می‌شود. این اقدام در راستای بهره‌مندی همه علاقه‌مندان به مباحث نظری تئاتر فراهم شده تا در شرایط ویژه ناشی از شیوع کرونا که ممکن است امکان حضور در سالن برگزاری این نشست‌ها برای این دسته از علاقه‌مندان در تهران و سایر شهرستان‌ها مقدور نباشد، آنها بتوانند در جریان طرح این مباحث و اظهارنظر کارشناسان در این زمینه قرار گیرند. تاکنون 3نشست پژوهشی به همت دفتر پژوهش، آموزش و انتشارات اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این راستا برگزار شده است که علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به نشانی اینترنتی tv.theater.ir فیلم این نشست‌ها را مشاهده کنند. عناوین نشست‌های برگزار شده در این بخش «کنش ارتباطی جدید تئاتر در فضای مجازی» با حضور کیومرث مرادی و یوسف باپیری و «تماشاخانه مجازی؛ قابلیت‌ها و محدودیت‌ها» با حضور رضا حامدی‌خواه و محمد امروآبادی بوده است.

زمانی برای معرفی نامزدها
نامزدهای بخش تله‌تئاتر و گزارش صحنه‌ای سی‌ونهمین جشنواره تئاتر فجر در شاخه‌های مختلف معرفی شدند. در بخش تله‌تئاتر؛ نامزدهای این دوره از جشنواره در ۸بخش معرفی شدند و همچنین در گزارش نمایش‌های صحنه‌ای نیز داوران نامزدها را در بخش‌های طراحی نور، تدوین، صدابرداری، تصویربرداری و کارگردانی فنی معرفی کردند. مسئولیت انتخاب و داوری آثار این بخش را بیژن بیرنگ، رضا حامدی‌خواه و روزبه معصومی برعهده داشته‌اند. اختتامیه سی‌ونهمین جشنواره تئاتر فجر دوشنبه ۲۰بهمن در تالار وحدت تهران برگزار خواهد شد.

این خبر را به اشتراک بگذارید