• پنج شنبه 16 تیر 1401
  • الْخَمِيس 7 ذی الحجه 1443
  • 2022 Jul 07
یکشنبه 5 بهمن 1399
کد مطلب : 122653
+
-

داستان‌هایی در راه

بوک ریوت بهترین رمان‌های سال2021 را معرفی می‌کند

آرش نهاوندی- مترجم

سال جدید، کتاب‌های جدید. درحالی‌که به‌دلیل تداوم شیوع ویروس کرونا، همچنان در مورد خیلی از مسائل در سال2021 نمی‌توان به قطعیت سخن گفت، اما یک مسئله امیدبخش درباره این سالی که همه‌‌چیز آن در ابهام است، وجود دارد و آن کتاب‌های جدید و جذابی است که در سال2021 قرار است به بازار عرضه شود. در این گزارش به 10کتاب بر‌تر داستانی سال2021 از نگاه «بوک ریوت» می‌پردازیم.

قوچ سیاه، ماتئو عسکری‌پور

اگر به‌دنبال خواندن یکی از کتاب‌های پرسروصدا در سال2021 هستید، کتاب «قوچ سیاه» یکی از گزینه‌های مناسب است. این رمان از نخستین روزهای انتشار، تبدیل به یکی از پرفروش‌ترین و پرطرفدار‌ترین کتاب‌ها شده است. منتقدان، داستان این کتاب هجوآمیز که اتفاقا نخستین کتاب ماتئو عسکری‌پور نیز هست را با فیلم‌های «ببخشید مزاحم شما شدم» و «گرگ وال‌استریت» مقایسه کرده‌اند. این کتاب داستان مرد 22ساله‌ای را روایت می‌کند که توانسته بهترین موقعیت کاری در زندگی‌اش را کسب کند و به‌عنوان فروشنده در یک شرکت استارت‌آپ استخدام شود. این کتاب نگاهی منتقدانه دارد به اسطوره رؤیای آمریکایی و هزینه‌ جاه‌طلبی کور و نژادپرستی در آمریکا. درواقع این کتاب حاوی موضوعاتی است که خوانندگان آن می‌توانند برای مدت زمان طولانی درباره‌‌اش صحبت کنند. «قوچ سیاه» 5ژانویه2021 (16دی1399) منتشر شده است

پروژه، کورتنی سامرز

کورتنی سامرز، نویسنده‌ای است که خود را با کتاب فراموش‌نشدنی و خاطره‌انگیز «سادی» در سال2018 به علاقه‌مندان به کتاب معرفی کرد. او اکنون با رمان«پروژه» بازگشته است. زمانی که والدین لو دنهام در یک تصادف رانندگی تراژیک جانشان را از دست دادند، او تنها پدر و مادرش را از دست نداد، بلکه خواهرش، بئا را که با پروژه اتحاد همکاری می‌کرد را نیز از دست داد. پروژه اتحاد سازمانی است که توانسته بود از طریق فعالیت‌های خیریه گسترده، اعضای زیادی را جذب خود کند. اما
لو دنهام متوجه می‌شود که اینها تنها ظاهر سازمان پروژه اتحاد است و درواقع درون این سازمان اتفاقاتی بد در حال رخ دادن است. او در راه افشای حقیقت درباره اهداف اصلی این سازمان، تلاشی مجدانه می‌کند و هیچ‌چیز نمی‌تواند سدراهش شود. تاریخ احتمالی انتشار: 2فوریه2021 (14بهمن1399)

طلایی‌ها، نامینا فورنا

«طلایی‌ها» نخستین رمان نامینا فورناست که رمانی فانتزی برای افراد جوان محسوب می‌شود و یک رمان متشکل از 3داستان اپیزودیک است. این کتاب قرار بود در سال2020 منتشر شود، اما شیوع ویروس کرونا انتشار آن و چاپ بسیاری از کتاب‌ها در سال2020 را به تأخیر انداخت. به‌نظر می‌رسد این کتاب به‌احتمال زیاد در فوریه2021 (بهمن1399) انتشار یابد. «دکا » در حال رسیدن به لحظه‌ای تعیین‌کننده در زندگی خود است: «مراسم خون» که بر سرنوشتش در ادامه زندگی تأثیر خواهد گذاشت. اگر خونش قرمز باشد، او به عضوی از مردم روستایش تبدیل خواهد شد، اما اگر رنگ خونش طلایی باشد، نشان‌دهنده ناخالصی خون است. آنگاه با سرنوشتی بدتر از مرگ روبه‌رو خواهد شد. در روز اجرای مراسم و زمانی که مشخص می‌شود خون دکا طلایی است، این تصور در ذهن او شکل می‌گیرد که دیگر شانسی برای رهایی از سرنوشت هولناکش ندارد، اما یک زن اسرارآمیز نزد او می‌آید و گزینه‌ای پیش پایش می‌گذارد؛ اینکه او می‌تواند در روستا بماند و سرنوشتش را بپذیرد یا می‌تواند از روستا برود و برای امپراتور در کنار «آلاکی» که ارتشی متشکل از دختران فناناپذیر مانند خود وی است، بجنگد. تاریخ احتمالی انتشار: 9فوریه2021 (21بهمن1399)

همسر انعکاس، سارا کایلی

این رمان نوشته سارا کایلی است. «همسر انعکاس» رمانی پرتعلیق و سیاه مملو از موضوعاتی درباره دروغ، خیانت و هویت است. ایولین کلادول یک کپی دقیقا شبیه‌سازی‌ شده از خود ساخته است که «مارتینه» نام دارد. او صبور، ملایم، باوقار و فرمانبردار است؛ یعنی دقیقا همان ویژگی‌هایی که ایولین کلادول از آنها برخوردار نیست. اما اتفاقی رخ می‌دهد که نگاه ایولین را به مارتینه تغییر می‌دهد. از سارا گایلی پیش‌تر رمان‌های پرفروش «جادو برای دروغگوها» و «زنان درستکار» انتشار یافته است. تاریخ احتمالی انتشار: 16فوریه2021 (28بهمن1399)

متعهد، ویت تانح انگوین

این رمان دنباله رمان «طرفدار» نوشته ویت تانح انگوین است که برای وی جایزه پولیتزر را به ارمغان آورد. بسیاری از علاقه‌مندان به کتاب از هم‌اکنون منتظر انتشار کتاب «متعهد» هستند. این کتاب احتمالا در ‌ماه مارس2021 انتشار خواهد یافت. داستان کتاب متعهد از جایی که داستان کتاب طرفدار پایان یافت، شروع می‌شود. در این کتاب راوی گمنام به‌عنوان پناهنده وارد پاریس شده و همراه برادرش به یک قاچاقچی مواد‌مخدر تبدیل می‌شود. تاریخ احتمالی انتشار: 2مارس2021 (12اسفند1399)

کلارا و خورشید، کازو ایشی‌گورو

«کازو ایشی‌گورو» که یک جایزه نوبل را در کارنامه افتخارات ادبی خود دارد با کتاب «کلارا و خورشید» به دنیای داستان‌های علمی-تخیلی بازگشته است. کلارا، موجودی مصنوعی است که هر روز رفتار انسان‌هایی را که به فروشگاه می‌آیند، زیر نظر دارد. با گذر روزها کلارا همچنان امیدوار است که یکی از افرادی که به فروشگاه می‌آید، او را انتخاب کند، بخرد و به خانه ببرد. ایشی‌گورو در این رمان خیالی به واکاوی معنای عشق و انسانیت می‌پردازد. تاریخ احتمالی انتشار: 2مارس2021 (12اسفند1399)

احیای نهایی«اوپال» و«نوو»، دوواین والتون

در این رمان، دوواین والتون داستان شفاهی زوج خیالی راک‌اند رول «اوپال و نوو» را که در سال‌های دهه1970 در نیویورک به اوج شهرت رسیدند، روایت می‌کند. ساختار روایی داستان که تأثیر گرفته از موسیقی راک‌اند رول است، شاید در ذهن خیلی از علاقه‌مندان به کتاب خاطره رمان «دیزی جونز» اثر تیلور جنکینز رید را زنده کند. اما «دوواین والتون» در این نخستین رمان خود، یک اثر مستقل با یک صدای روایی قوی و شخصیت‌های به یاد ماندنی ارائه داده است.

طلوع مالیبو، تیلور جنکینز رید

تیلور جنکینز رید، نویسنده شناخته‌شده در سال2021 با کتابی به نام «طلوع مالیبو» بازمی‌گردد. محل وقوع داستان این رمان مالیبو است. 4خواهر و برادر مشهور در پایان تابستان مهمانی بزرگی در مالیبو می‌گیرند، اما در خلال 24ساعت بعدی مهمانی از کنترلشان خارج می‌شود و هریک از این خواهران و برادران عضو خانواده ریوا باید در این مورد که چه کسانی هستند و چه خاطره‌ای را در این تابستان برای همیشه از خود به یادگار می‌گذارند، تصمیم بگیرند. تاریخ احتمالی انتشار: اول ژوئن2021 (11خرداد1400)

این خبر را به اشتراک بگذارید